Jaké to je být kurýrem?

Myslíte si, že prázdniny znamenají volno pro každého? Omyl!

Vyzkoušela jsem si na vlastní kůži práci kurýra – člověka, který celý den tráví za volantem a rozváží různé zásilky. Ten volno o prázdninách nemá. Bohužel. Na druhou stranu má přísun peněz i v době letních prázdnin. Všechno zlé je k něčemu dobré.

Někteří si asi myslí, že si jezdí kurýr v autě s jedním balíkem a nudí se.

Práce kurýra:

Práce kurýra není vůbec lehká, jak se to z pohledu zákazníka zdá. Někteří si asi myslí, že člověk jen tak jezdí po městě s jediným balíkem a to jejich. Ale tak to opravdu není. Kurýři mají i 100 adres denně. A nejvíce jich je hlavně před Vánocemi – to bych objednávání přes internet zrušila. A co v létě? V těch vedrech? Pokud nemáte v autě automatickou klimatizaci, tak se smažíte. V zimě to není o nic lepší, když vám auto pořádně netopí.

Kurýr má i jiné balíčky - nejen ten váš!

Jak to teda chodí?

Řidič přijede ráno (kdy přesně záleží na každém řidiči) na depo, kde si musí vzít balíčky ze své palety s číslem (každá trasa má své číslo) a seřadit podle vlastního přesvědčení (podle toho, jak řidič chce jet, jak mu to vyhovuje), pak je musí napískat do speciální čtečky a zároveň udat přibližný čas dodání zásilky (ten je velmi relativní, protože se i pořadí adres může během dne změnit a to někteří nechtějí pochopit). Pak si dává kurýr balíky do auta, nechá si vytisknout podpisové papíry a může jet. Bohužel se občas stane i to, že se čtečka zapomene na depu a řidič už je někde daleko. To se pak velmi těžko vrací, protože přijdete o hodně času a najedete zbytečně další kilometry a přece jen je každá minuta drahá.

Co tato práce obnáší?

Nejste jen řidiči, jste taky osoba, která musí zákazníkovi zavolat, musí si zadat potřebnou adresu do navigace, pokud ji ještě nezná a neví, kde je. A taky musí balíček předat a načíst, popřípadě převzít peníze, když je balík poslaný na dobírku. Umíte si to představit? Nic lehkého to není. Zkuste se soustředit na hodně věcí najednou, to nedokáže každý. Bohužel si to lidé neuvědomují, vidí jen svůj balíček a sami sebe. A to, že kurýr veze dalších 60 adres, to už je jednoduše nezajímá. V tomhle ohledu je tato práce velmi nevděčná. A proto, když předáte zásilku někomu, kdo je ochotný, milý a převezme si ji rychle a nezdržuje vás a popřeje, ať vám to uteče a ať máte pěkný den, to je pak pocit k nezaplacení a nabije vás to energií.

Práce kurýra je dost těžká...

Jak tuto práci hodnotím já?

Práci jsem si nevyzkoušela oficiálně, takže jsem ani neřídila (protože ještě nemám řidičák). Jen jsem pomáhala příteli a dělala jsem mu společnost. Když mám volno, tak proč bych měla sedět doma sama, když můžu být se svým mužem a navíc mu i pomoct? Z mého pohledu je práce kurýra dost nevděčná, jak už jsem zmínila výše. A samozřejmě není pro každého. Mě by práce sice bavila, ale asi ne dlouho kvůli přístupu zákazníků. A asi i kvůli počasí – v létě chcete být raději u vody, než se potit v kabině auta a v zimě chcete být radši doma v teple, než mrznout venku. Jednoduše obdivuju svého přítele, jak šikovný je a jak tuhle práci zvládá, protože to není jen o svalech a řidičských schopnostech, ale taky o komunikaci s lidma a trpělivosti. Klobouk dolů.

Líbil se vám článek? Jakou práci byste chtěli vyzkoušet vy? Napište nám tady nebo na Facebook.

Foto: photl.com

Podobné články