Jaké výhody s sebou nese život introverta?

Introverti to mají v životě často poněkud složitější. Jejich vnitřní nastavení jim však mimo nejrůznější patálie a nepochopení přináší i celou řadu výhod. Jaké to třeba jsou?

Býti introvertem často nebývá zrovna jednoduché. Okolí vás nezřídka vnímá jako toho samotářského podivína, co se s nikým nechce bavit. A tuto zakřiknutost si lidé často mylně dávají do souvislosti buďto s nižším intelektem nebohého introverta nebo naopak s jeho povýšeností a neochotou bavit se s ostatními.

Takový introvert ale musí denně čelit řadě různých nepochopení. Když někde takový človíček třeba prohlásí, že jde sám do kina nebo na výstavu, setkává se soucitnými pohledy okolí, které si ho tímto nekompromisně zařadilo do škatulky osamělého chudáka. Nikdo si přitom neuvědomuje, že ničeho se tento „osamělý chudák“ neděsí více, než se k němu někdo bude chtít přidat!

Dalším příkladem rovněž může být pondělní ráno, kdy se kolegové v práci vzájemně chlubí divokými víkendovými jízdami barvitě vykreslenými ještě divočejšími historkami. Když ovšem přijde řada na chudáka introverta, aby i on přispěl svou troškou do mlýna, který však strávil celou neděli čtením svého oblíbeného spisovatele, opět přichází jen nechápavé pohledy. Fakt, že si to navíc náramně užíval a samotnému v obležení knih a dobrého jídla mu nechybělo vůbec nic, už si pak raději nechá pro sebe.

Jako každá mince má ale dvě strany, tak i trpký život introvertův někdy nastaví svoji přívětivější tvář. Nevěříte? Tady jsou jen některé z výhod, kterých byste si jako introverti mohli užívat:

Pro introverty je čas strávený o samotě velmi důležitý.

Introverti rádi tráví čas s knihami. A to se často vztahuje i na učebnice a skripta. A zatímco pro některé je odpoledne strávené nad učebnicí a sešitem ztělesněním opravdového utrpení a nudy, pro introverta se vlastně jedná o celkem příjemně strávený čas. Aspoň ho nikdo neotravuje a pod štítem tvořeným všelijakými moudrými knihami má svůj klid. Ruku v ruce s tím jde pak zákonitě to, že introverti mají obecně vyšší tendence dosahovat lepších výsledků ve svém studiu.

Introverti bývají vyrovnanější. Toto pravidlo opět nelze považovat za stoprocentně platné. Nicméně je pravda, že introverti rádi tráví čas o samotě, kdy přemýšlí a tráví tak čas jen se sebou a svými myšlenkami a úvahami. Mohou je třídit a ucelovat a dělat si tak ve své mysli pořádek. Díky tomu mají své vnitřní záležitosti lépe srovnané, což se bezesporu pozitivně promítá i na vnějšek.

Introverti vedou hlubší a trvalejší vztahy. Jde přesně o ty lidi, kteří před hromadou povrchních přátelství upřednostňují jen několik, zato však velmi hlubokých a intenzivních. Podobně to platí i u vztahů partnerských. Introverti preferují dlouhodobé a vřelé vztahy založené na lásce a důvěře. Krátkodobé a prchavé známosti je naopak neskutečně vyčerpávají. Ve stáří (nejen) tak mívají introverti mnohem stabilnější emocionální zázemí. Pravděpodobněji zažijí pevný partnerský svazek a udrží si celoživotní přátelství, která si s sebou ponesou až takříkajíc do hrobu.

Introverti umějí přemýšlet. Než se do něčeho pustí, většinou to má takový introvert velmi dobře promyšlené. Nejedná impulzivně a zbytečně neriskuje. To souvisí s jeho vnitřní vyrovnaností a touze po stabilitě ve svém životě. Introverti se také vyznačují trpělivostí, což jim rovněž v mnohých ohledech ulehčuje život. Introverti vynikají v uměleckých profesích nebo na poli vědeckého bádání, které si vyžadují mnoho trpělivosti a také času a práce se svými vlastními úvahami a fantazií. A kdo jiný než introvert by mohl pracovat například na odlehlých polárních stanicích?

Introverti umí naslouchat. Nenaplňuje je prázdné žvatlání a rádi analyzují myšlenky a úvahy toho, který k nim promlouvá, stejně tak jako ty svoje. A právě to pak představuje velmi cennou hodnotou v kvalitním přátelství. Dobrý přítel si vás totiž vždycky rád vyslechne a poradí. A v tom jsou introverti mistři.

Uvědomuji si, že předchozí řádky se můžou zdát napěchované klišoidními nesmysly a silně zavání zjednodušováním a generalizací, které v životě často dělají mnoho škody. Na základě svých pozorování si však trvám na tom, že uvedená pravidla více než často opravdu platí, byť ne třeba stoprocentně. Nakonec posuďte sami, znáte-li osobně nějakého introverta, případně jste-li jím sami, že dost z uvedených vlastností hezky sedí.

Nakonec ale nejdůležitější, ať už jste introvert, extrovert nebo od každého něco, je bezpochyby pochopení a tolerance. A to ať už k sobě samému nebo k ostatním. Mějme se proto rádi a introvertům zdar!


Foto: Flickr.comEugene Kimsusanrm8

Podobné články