Jako v židovské škole!

Jaké jsou české židovské děti?

Jistě jste to někdy taky slyšeli: „Je to tu jako v židovské škole!“ Tak většinou čeští učitelé komentují rozjívené žactvo, aniž by si uvědomovali, že hlučnost židovských škol vychází ze skutečnosti, že židovské děti se učí čtením nahlas. Čím jsou tedy děti pilnější, tím víc hlasů je slyšet. A židovské děti jsou pilné. Hodně. U nich je to totiž „in“.

Učitelské poznámky o židovské škole mě vždy velice pobuřovaly a urážely, ačkoliv mě nikdy nenapadlo, že bych pedagoga upozornila na jeho antisemitské poznámky. Ostatně o xenofobii českých učitelů, kteří například odmítali pustit mou mámu na třídní schůzky jen proto, že má ruský pas, by se dalo napsat desetisvazkové pojednání.

Židé jsou soudržní i mimo území Izraele.

Nejsem židovka, ale židy mám ráda, mám ráda židovské spisovatele, židovské malíře, židovské vědce a miluji židovské děti. Pouhých čtrnáct dní v židovské škole mi stačilo, abych bezpečně poznala, co z nich dělá tak výjimečné lidi – drží při sobě. Neubližují si, nešikanují se, naopak se respektují nehledě na to, jestli je někdo tlustý nebo hubený, má brýle či zrzavé vlasy (ano, i židé bývají zrzaví).

Zatímco české děti ze svého kolektivu vyloučí všechny outsidery, čímž z nich udělají ještě větší outsidery, židovské děti jsou tichými introverty fascinovány natolik, že je nikdy nenechají sedět samotné u stolu v jídelně a tím je postupně a nenásilně integrují mezi sebe. Židovské děti obdivují šprty, imponuje jim jejich píle a znalosti. Židovské děti si cení spíše předností ostatních, než aby poukazovali na nedostatky. Neznají závist.

Po čtrnácti dnech v židovské škole mi bylo jasné, proč ten národ, který ostatní vraždili a utlačovali už odnepaměti, je tak nezničitelný. V krvi jim totiž koluje úcta a péče o kolektiv, o kolektiv lidí různých kvalit, ale dohromady tvořících jediný a perfektně fungující celek. Kolektivu jsou ochotní obětovat vlastní štěstí i život, proto například v izraelských kibucích fungují komunistické rovnostářské ideály, které všude jinde těžce selhaly. V židovské škole jsem zažila ten nejpřátelštější kolektiv, který přijal mezi sebe i nežidovského totálního outsidera jako jsem já. To už pak ten kolektiv přijme skutečně každého, kdo o to stojí.

 

Máte zkušenost s židovskou školou? Podělte se s námi na Facebooku!

 

Foto: photl.com

Podobné články