Když se báseň spojí s hudbou

Zhudebněné básně jsou důkazem, že poezie může jít ruku v ruce s hudbou. Věděli jste, že texty těchto písní napsali slavní básníci?

Tyto písně určitě znáte. Věděli jste ale také, že autory textů nejsou samotní zpěváci, ale slavní básníci z různých obdobích?

Jaroslav Seifert – Deštník z Piccadilly (zhudebnil Jiří Bulis)

Báseň Deštník z Piccadilly je součástí stejnojmenné básnické sbírky, kterou Jaroslav Seifert, držitel Nobelovy ceny za literaturu, napsal v roce 1979. Seifert v této básni vzpomíná, jak mu jeho syn, když se vracel z Anglie, koupil na londýnské Piccadilly deštník. Ten může nést symboliku vlastního malého nebe, pod kterým má svobodu, kterou tak dlouho hledal. Báseň zhudebnil Jiří Bulis.

Josef Kainar – Stříhali dohola malého chlapečka (zhudebnil Vladimír Mišík)

Básnická sbírka Nové mýty, která vyšla v roce 1846, obsahuje mj. také slavnou Kainarovu báseň – Stříhali dohola malého chlapečka. Tu proslavil Vladimír Mišík, který ji zhudebnil, a píseň se stala velkým hitem. Celá básnická sbírka reaguje na mýtus nového spravedlivého světa, který zpochybňuje, ironizuje. Celá sbírka je propletena prvky sarkasmu, existencialismu a absurdity.

Václav Hrabě – Variace na renesanční téma (zhudebnil Vladimír Mišík)

Když psal Václav Hrabě básně o lásce, která je jako Večernice, zřejmě netušil, že jeho slova zlidoví díky Vladimíru Mišíkovi. Báseň Variace na renesanční téma vyšla po smrti Hraběte v básnické sbírce Blues v modré a bílé v roce 1977. Vladimír Mišík dokonce se svoji kapelou Etc… vydal album Pár tónů, které přebývají, které obsahuje záznam komponovaného večera s poezií Václava Hraběte. Variace na renesanční téma je ve zhudebněné verzi známá také pod názvem Večernice.

K. J. Erben – Vodník (zhudebnil Jason Rejven)

Erbenova Kytice je často nejen recitována, ale také zhudebňována, a to do všech různých žánrů. V seznamu tedy nechybí ani rap. Rapper Jason Rejven předělal Vodníka z Kytice k obrazu svému.

Petr Bezruč – Maryčka Magdónova (zhudebnil Jaromír Nohavica)

Sbírka Slezské písně vznikala v průběhu asi padesáti let a obsahuje několik básní, které se proslavily především díky Jaromíru Nohavicovi, který jich několik zhudebnil. Kromě Maryčky to je také Kantor Halfar nebo báseň Kdo na moje místo? Přečtěte si také, že Petr Bezruč možná není autorem Slezských písní.

Jiří Wolker – Balada o očích topičových (zhudebnila skupina Hm…)

Hudební skupina Hm… zhudebnila jednu z balad Jiřího Wolkera, která se objevila v básnické sbírce Těžká hodina. Vyšla v roce 1923 a stala se stěžejním dílem proletářské poezie 20. let.

Básník s kytarou Karel Kryl

Karel Kryl je často označován jako „básník s kytarou“. Sám si psal texty, které zhudebňoval. Ve své sbírce Kníška Karla Kryla se představil jako osobitý básník. Mezi jeho neznámější písně/básně patří Anděl, Karavana mraků nebo Bratříčku, zavírej vrátka!

 

Foto: Deviantart.com/nightdimness

Video: YouTube.com

Podobné články