Když se koncert nezdaří: 8 tragédií, které skončily smrtí

Koncerty jsou skvělým odreagováním od každodenního stresu. Ale napadlo vás někdy, že návštěva takové akce může být to poslední, co v životě uděláte?

Živá show vaší oblíbené kapely je vždy dozajista velkým zážitkem. Někdy se ale i zábava může změnit v boj o život. Pojďme se podívat na několik příběhů, které pro některé účastníky rozhodně neskončí happyendem.

1969

V roce 1969 se v Kalifornii konal Altamont Free Festival, který organizovala kapela Rolling Stones. Koncert navštívilo přes 300 tisíc fanoušků. Jako ochranka byli vybráni příslušníci motorkářské skupiny Hells Angels. Jeden z nich, Alan Passaro, během vystoupení Rolling Stones usmrtil osmnáctiletého Afroameričana Mereditha Huntera. Ten bodným zraněním způsobeným Passarem podlehl.

Incident byl vyšetřován jako vražda, ale soud nakonec Passara zprostil viny. Záznamy ukázaly, že Meredith měl u sebe zbraň a měl střílet směrem k pódiu.

1979

O deset let později provázela smůla i vystoupení kapely The Who. Celkem zemřelo 11 lidí a 26 bylo zraněno. Příčinou byla velká tlačenice – ta vznikla jednak proto, že se fanoušci chtěli dostat co nejrychleji na nejlepší místa. Zkázu dokonali stojící před vchodem, kteří probíhající zvukovou zkoušku považovali za začátek koncert a za každou cenu se snažili prodrat dovnitř.

Zajímavé je, že členové The Who se o této události dozvěděli až po skončení vystoupení. Místní zastupitelé se totiž obávali důsledků, které by mohlo přinést předčasné ukončení celé akce.

2000

Tlačenice byla příčinou neštěstí i na koncertě Pearl Jam v Dánsku na Roskilde Festival. Celkem zemřelo devět fanoušků. Někteří v davu upadli a byli takřka ušlapáni, jiným se vymstil takzvaný crowdsurfing neboli skákání a „plavání“ v davu.

Pearl Jam se rozhodli přerušit show a prosili fanoušky, aby se uklidnili, ale bohužel nebyli vyslyšeni. Tragédii navždy připomíná jejich píseň Love Boat Captain.

2003

Jedna z největších tragédií se udála před jedenácti lety na koncertě skupiny Great White v klubu na Rhode Islandu. Na začátku akce se vznítila zvukotěsná izolace a vypukl požár.

V klubu nastala obrovská panika, která si spolu s ohněm vyžádala 100 mrtvých. Mezi nimi byl i kytarista Ty Longley a DJ Mike Gonslaves. Dalších 200 lidí vyvázlo se zraněním.

Za hlavního viníka byl později označen manažer kapely Daniel Biechele a odsouzen na deset let za zabití z nedbalosti. Trestu se dočkali i majitelé klubu.

2004

Ne vždy si smrt přichází jenom pro návštěvníky koncertů; nevyhýbá se ani samotným hudebníkům. A to přímo na pódiu. Tak se stalo i v Ohiu skupině Damageplan. Tu založili bratři Dimebag Darrell a Vinnie Paul Abbot poté, co se rozpadl jejich předchozí projekt Pantera.

Během show fanoušek Nathan Gale vyšplhal na pódium a několikrát střelil Darrella do hlavy. Zabil i vedoucího ochranky a fanouška Jefferyho Thompsona, který se Nathana pokoušel v jeho řádění zastavit. Stejně skončil i Erin Halk. Nathana nakonec zastřelili přivolaní policisté.

Proč Nathan vraždil? Oficiální verze zní, že motiv neměl žádný. Objevily se ale spekulace, že se Nathan nedokázal vyrovnat s koncem jeho oblíbené Pantery, viníky viděl právě v Darrellovi a Vinniem. Kromě toho také údajně věřil, že bratři ukradli jeho texty.

2008

Přestože indonéští metalcoroví Beside nejsou příliš známí svojí hudbou, tragédii spojenou s jejich koncertem si pamatují mnozí. Deset fanoušků za zážitek zaplatilo životem, šest vyvázlo se zraněním. Příčinou neštěstí byla nedodržená kapacita klubu a vzniklý chaos, když se část návštěvníků drala ven, zatímco ti druzí dovnitř. Podle vyšetřování bylo na místě až 1 500 lidí, přestože limit byl jen 700!

2010 a 2011

Festival Pukkelpop v Belgii navštívilo už mnoho slavných kapel; např. Metallica, Nirvana či Green Day. Dvou ročníků se účastnila i smrt. V roce 2010 zde zemřel Michael Been (frontman skupiny Call) na infarkt a jeho kolega Charles Haddon spáchal sebevraždu.

Tragický byl i rok následující, kdy na Pukkelpopu měly vystupovat takové hvězdy jako Foo Fighters nebo Eminem. Během show skupiny Chicago se spustila bouře, doprovázená silným deštěm a průtrží mračen. Pódium nápor nevydrželo a usmrtilo čtyři fanoušky. Dalších 70 lidí bylo zraněno. Organizátoři se ihned poté rozhodli festival ukončit.

 

Foto: Wikipedia.org

Video: YouTube.com

Podobné články