Kurt Freund – odsuzován i oslavován

Nejdřív homosexualitu léčil, pak prosadil její dekriminalizaci.

Kurt Freund, původem československý psychiatr a sexuolog. V 50. letech byl armádou pověřen speciálním úkolem – měl přijít na způsob, jak odhalit muže, kteří předstírali homosexualitu, aby nemuseli na vojnu. A tak se rozjely série pokusů o „napravení“ homosexuálů.

Nejdřív gaye léčil…

Celý princip jeho léčby spočíval v přesvědčení, že se homosexuální chování dá odnaučit tak, že se při něm navodí nepříjemný pocit. Terapie byla rozdělena do dvou fází.

V průběhu 1. fáze vypil pacient čaj a podkožně se mu vstříkla farmaka, která při následném promítání nahých mužských těl vyvolala zvracení. Promítání trvalo asi půl hodiny.

V rámci 2. fáze se promítaly obrázky nahých žen. Promítání probíhalo večer před spaním, po probuzení se pacientovi do těla vstříkly mužské pohlavní hormony. Celý proces se opakoval třeba i desetkrát.

Účast na terapii byla částečně dobrovolná, částečně povinná (pro ty, co byli soudně stíhání kvůli svému homosexuálnímu chování). Celkově měl Freund 222 pacientů, 91 z nich se terapii podrobit muselo, ostatní to podstupovali z vlastní vůle.

A výsledky celého léčení? Překvapivě, světe div se, žádné!

… potom za ně bojoval

Freundova léčba přinesla první důkazy, že změna orientace prostě není možná a že odchylky, které byly v některých případech zaznamenány, souvisely se snahou pacienta přesvědčit výzkumníka nebo sebe sama o opaku. I ti, kteří se v důsledku terapie homosexuálního chování vzdali a našli si heterosexuální vztah, stále vykazovali větší vzrušivost u obrázků nahých mužů. Tím, že Freund dokázal, že homosexuálové nemají o ženy žádný erotický zájem, vyvrátil psychoanalytické teorie, které viděly příčinu homosexuality ve strachu z žen. Po tomto zjištění Freund obrátil a začal usilovat o odtrestnění homosexuality a o ukončení terapií, které byly zaměřeny na sexuální orientaci. Československo bylo společně s Dánskem v roce 1961 první socialistickou zemí, kde se dekriminalizace homosexuality skutečně prosadila.

Sedm let po tomto úspěchu se odstěhoval do Kanady, kde se dál věnoval svému oboru, a stejně jako v Praze, i tady zastával názor, že homosexuály je třeba uznávat, a ne léčit.

 

Co si myslíte o způsobu Freundovy léčby a na jakou stranu se přikláníte vy  odsuzován, nebo oslavován? Váš názor nás zajímá na Facebooku.

 

Foto: Flickr.com (robin robokow)

Podobné články