Live AID: Nejslavnější koncert všech dob

Live AID patří vedle prvního Woodstocku, či posledního vystoupení The Beatles na střeše studia k nejlegendárnějším koncertům všech dob.

Ve zkratce je Live AID několikahodinový maraton vystoupení jedněch z největších hudebních hvězd tehdejší doby, aby nasbírali peníze na pomoc hladovějícím lidem v Etiopii. A kdo za tím celým stojí?

Hlavní herec z filmu “Pink Floyd – The Wall“ Bob Geldof viděl v televizi lidi trpící hladomorem, který zabíjel stovky lidí denně. Dal dohromady řadu interpretů, včetně Bona, Paul Younga nebo George Michaela, aby nahráli song Do They Know It’s Christmas?, který se hned dostal na přední příčky hitparád po celém světě a pomohl nasbírat okolo sedmi miliónů dolarů. Geldofovi to ale přišlo málo. Proto se rozhodl uspořádat živé vysílání koncertů z londýnského Wembley stadionu (UK) a filadelfského JFK stadionu (USA) do celého světa.

Jak ale zadarmo a bez smlouvy v šibeničním termínu sehnat největší hudební esa? Bob se rozhodl na tiskové konferenci přečíst seznam interpretů, které na akci budou hrát. Většina ale o ničem ani nevěděla. Bob jim na to v soukromí odpověděl: ,,A teď se z toho zkuste vymluvit!“

13. července 1985 na Wembley stadionu v pravé poledne začal celý program s God Save The Queen k přivítání královského páru – princezny Diany a následníka trůnu Charlese po které na pódium přicházeli Status Quo, Sade, Sting, Paul Young, U2, The Who, Elton John a řada dalších. V USA to byli Black Sabbath znovu s Ozzy Osbournem, Run-D.M.C, The Beach Boys, Bryan Adams, Judas Priest atd…

Naproti tomu se Michael Jackson a Stevie Wonder pokusili akci bojkovat. Bruce Springstean nevystoupil z důvodu ,,Jednoduše jsem si nedokázal představit, jak velký bude mít celá akce dopad“.

V průběhu celého dne se ale začalo schylovat k velkému fiasku, jelikož zatím lidé poslali jen něco přes milión dolarů. Bob Geldof tak vystoupil v televizi, pustil záběry umírajích lidí z Etiopie a vyloženě lidem řekl, že musí poslat peníze. Jeho slova byla vyslyšena a celá akce vzápětí vydělala přes sto milionů dolarů a pomohla těm nejpotřebnějším před smrtí. Bob Geldof poté prohlásil, že už nikdy nic podobného neuspořádá, ale za dvacet let se překonal ještě s větším Live 8.

Vraťme se ale k hudbě a roku 1985, jelikož Live AID bylo svědkem řady legendárních momentů. Začněme kapelou Queen, jejichž vystoupení se řadí k nejlepším v rockové historii. Zahráli při něm Bohemia Rapsody, We Will Rock You či Radio Ga-Ga. Za tímto strhujícím výkonem pravděpodobně stojí teprve nedávné zjištění, že se Freddie Mercury nakazil AIDS.

Návrat Paula McCartneyho na pódium po pěti letech od smrti Johna Lennona, při kterém celému Wembley na klavír zahrál všemi známou Let It Be, se neobešel bez slz. Mick Jagger předvedl pořádně rozjetý duet s Tinou Turner a David Bowie věnoval song Heroes svému synovi stejně jako ,,Všem našim dětem a dětem tohohle světa“.


Napište nám na Facebook, jaký je podle vás nejslavnější koncert historie.

 

Foto: Flashback.com

Video: YouTube.com

Podobné články