Hermafrodit, intersexuál a nejnověji dítě s poruchou pohlavního vývoje. Jedno ze dvou tisíc miminek se narodí s nejednoznačným pohlavím (nemá znaky ani jednoho pohlaví, má naopak znaky obojího, nebo má jednoznačné pohlavní orgány, ale genetickou informaci opačného pohlaví). Od 50. let se tyto děti operativně „přetvářejí“ na dívku nebo chlapce. Jelikož se operace provádí v co nejbližší době po narození, nemají šanci o svém životě rozhodnout sami. Vše závisí na rodičích, kteří musí dát k operaci souhlas (předmětem k diskuzi by potom byla otázka, do jaké míry jsou rodiče informování například o možných následcích operace) a na samotných lékařích – to oni rozhodnou, jestli bude dítě vychováváno jako dívka, nebo jako chlapec. Podle čeho se rozhodují? Největší význam je připisován správnému vzhledu genitálií. Možná se budete divit, ale existují normy jak pro velikost klitorisu, tak pro velikost penisu, jakých by mělo být dosaženo při narození – klitoris by měl mít do 0,9 cm a penis musí být větší než 2,5 cm. Všechno, co se nějakým způsobem těmto standardům vymyká, musí být operativně upraveno. Více dětí bývá přeoperováno na dívky, protože je to, jak lékaři přiznávají, jednodušší.
Samozřejmě, existuje řada odborníků, kteří s tímto postupem nesouhlasí. Argumentují, že často dochází k tomu, že se dítě cítí být někým jiným, než jakým mu ostatní vybrali být. Vyrůstá s pocitem, že není normální, trápí se a později může podstoupit změnu pohlaví stejně jako transsexuálové. Bohužel, kvůli minulým zákrokům je to v jejich případě o něco komplikovanější.
Řešením, které už je v některých zemích i právně ošetřené, je tzv. třetí pohlaví (někdy též pohlaví nula). Tato kategorie může být využita právě intersexuálními dětmi a rozhodnutí, zda chtějí být mužem, nebo ženou mohou posunout na období dospívání. Nebo se také rozhodovat nemusí a mohou zůstat u třetího pohlaví i nadále, klidně po celý život. První evropskou zemí, která třetí pohlavní uznává, se stalo minulý rok Německo. Dalšími zeměmi jsou Nepál, Austrálie nebo Indie. (V čem se jednotlivé země liší, je nahlížení na transsexuály jako na příslušníky třetího pohlaví. Zatímco Německo s nimi nepočítá, třeba Austrálie myslela i na ně.)
Myslíte si, že se Česká republika v budoucnu stane zemí uznávající třetí pohlaví? Souhlasili byste s tím? Napište nám o tom na Facebook.
Foto: Flickr.com (Cary and Kacey Jordan, Moroni Flores)