Maturity a státnice klepou na dveře: Kam se v Plzni schovat s učebnicí?

Den zkoušky se blíží smrtícím tempem a obličej profesora už vás straší i ve snu. Je nejvyšší čas začít se učit. Ale kam si jít s učebnicí sednout?

Samozřejmě záleží nejvíc na vás. Každý je jiný a každý potřebuje něco jiného. Někdo se nejlépe učí v tichu, někdo touží mít kolem sebe lidi a slyšet víc než jen tikání hodin, najdou se i komplikovaní lidé s potřebou mít obojí najednou. Věřte, že pro každého z vás se v Plzni něco najde.

Ticho ve studovnách

Devatenáctiletá studentka Jana si pochvaluje: „V knihovně mě nikdo neruší, je tam krásně ticho.“ Janě a jí podobným tichomilcům nabízí Knihovna města Plzně studovnu, nacházející se v budově knihovny v ulici Bedřicha Smetany.  Každý všední den od 9.00 do 18.00 a v sobotu od 9.00 do 12.00 je zde pro zájemce o studium připraveno deset stolečků, regály plné knih a počítače s připojením na internet. Ti, kteří si přinesou vlastní počítač, se mohou připojit na internet bezdrátově. To vše zdarma, jedinou podmínkou pro vstup do knihovny je platný čtenářský průkaz.

Využívat nemusíte pouze knihy vystavené, na požádání vám pracovnice knihovny přinesou i tiskoviny z veřejně nepřístupných skladů. Ty si však nesmíte vypůjčit domů, proto by se vám mohla hodit další z nabízených služeb – kopírování z materiálů knihovny. Za malý poplatek vám zde i vaši práci přímo z počítače vytisknou. Za barevnou stránku si knihovna účtuje 20 Kč, černobílá vás přijde na 2 Kč.

Sešity a papíry, věčný doprovod studentů

Obdobné podmínky ke studiu nabízí čtenářům i Studijní a vědecká knihovna ve Smetanových sadech. I jejich studovna je vybavena wifi připojením, kopírkou a tiskárnou, které mohou návštěvníci za poplatek využít, a rovněž se můžete začíst do knih, které jsou k dispozici pouze prezenčně. Na rozdíl od městské knihovny je zde ale místo pro více zájemců a otvírací doba je delší o dvě hodiny. Studovnu ve Smetanových sadech můžete navštívit každý všední den od 8.00 do 19.00 a každou první sobotu v měsíci od 9.00 do 13.00.

Kavárenský ruch

Nešťastníci nechápající látku, jež je předmětem zkoušky, uvítají taková místa, kde je pro změnu hlasité dohadování nad knihami a sešity dovoleno. A pokud možno zde podávají teplé povzbuzující nápoje, bez kterých by to učení, přiznejme si pravdu, nešlo.

Výhodu kombinace kafe a učiva už objevilo nemalé množství studentů pravidelně okupujících kavárny CrossCafe v Solní a Jungmannově ulici. Míst k sezení je zde dostatek, ale stoly jsou od sebe odděleny elegantním způsobem tak, abyste cítili dostatek soukromí, ale zároveň se úplně neizolovali od okolního světa. Chybějící informace můžete bez problémů dohledávat na internetu díky bezplatnému wifi připojení. Něco na hlad i na zub se zde vždy najde a nekuřáci jistě ocení, že jim zde nehrozí špatná viditelnost na učivo přes cigaretový dým, kavárny jsou nekuřácké.

Čajoví nadšenci raději zavítají do některé z čajoven, doporučit lze Dobrou čajovnu ve Smetanových sadech. Otevřeno má ve všední dny od 11.00 do 22.00, o víkendu otevírá až v 14:00. K učení je možno si sednout i lehnout. Ticho zjemňuje pomalá hudba a vzduch občas provoní vodní dýmka. Pro pohodáře, snílky a filozofy jasná volba.

Čerstvý vzduch a příroda

U Ježíška

Ti, nechtějí sedět zavření v knihovně a hukot hovoru okolosedících by je rušil, vyrazí za slunečného počasí ven. Plzeň je sice čtvrtým největším městem České republiky, přesto za zelení nemusíte putovat daleko. Sady okolo náměstí, Mlýnská strouha nebo břeh Radbuzy pod kostelíčkem U Ježíška. Tam všude čekají lavičky, až se na nich s knihou nebo kamarádem usadíte. Budete doslova pár kroků od centra, oči se však budou pást pohledem na stromy, květiny a trávu. Udělá to dobře nejen jim, ale i vám, zelená barva jak známo uklidňuje. To potvrzuje i maturantka Hanka, která se témata ke zkoušce dospělosti hodlá učit právě U Ježíška.

Není pochyb, že studiu zaslíbených míst je po Plzni mnohem víc než těch pár výše zmiňovaných. Přesto si snad každý i v tomto malém výběru našel něco pro sebe. Závěrem nezbývá než těm, které brzy čeká nějaká ta zkouška, popřát hodně štěstí, úspěchů a trpělivosti a aby zase brzy navštěvovali knihovny za účelem výpůjčky beletrie, kavárny bez učebnic a přírodu neohraničenou městskými domy. S úsměvem na rtech a bez stresu.

Odkazy:

Knihovna města Plzně

Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje

Foto by Bára Švarcová a Petra Čechová

Podobné články