Mohou se černoši opálit?

Proč se černoši opalují? Mohou se spálit? Oloupat? Musí používat opalovací krém?

Jistě už jste na dovolených v exotických destinacích zahlédly Afroameričany, jak v titěrných plavkách leží na sluníčku, a opalují se. Připadá vám to možná až směšné, a nutí vás takový pohled zamyslet se, jestli je vlastně možné, aby se lidé tmavé barvy pleti opálili?

Zní to možná trošku zvláštně, ale spousta černochů se podle serveru wikihow.com uchyluje k opalování, popřípadě samoopalování. Pokožka po té totiž dostává bronzový lesk, a je sjednocená.

V internetových diskuzích je nespočitatelně dotazů od zoufalých Afroameričanů, které trápí nejednotná barva pokožky. Loketní jamky, kolena, kožní záhyby. Tam všude mohou vznikat nevzhledné, světlé fleky. A právě tento problém řeší černoši samoopalovacími krémy a nástřiky. Druhé možné řešení – dlouhé rukávy a kalhoty – jsou totiž v létě značně nepohodlné.

„Když jsme jezdili na dovolenou, byl v našich zavazadlech vždy i opalovací krém,“ píše na svém blogu americká copywriterka Melissa Henderson. Ve svých školních letech prý návraty z dovolených zpět do školy naprosto nesnášela. „Co se ti stalo s obličejem?“ ptávali se jí spolužáci. Melissa se prostě jednoduše spálila, stejně, jako člověk se světlou kůží. Jenže paradoxně jsou všechny změny na černé pleti mnohem víc vidět. Ať už kousky odlupující se, světlé kůže, či zarudnutí, nebo naopak vyblednutí barvy. „Černoši sice mají velmi nízké riziko vzniku rakoviny kůže, přesto se ale musí chránit. Ale ten pocit slunce na kůži, ten milujeme stejně, jako běloši,“ zakončuje Melissa.

Až tedy příště uvidíte člověka s tmavou pletí, jak se na dovolené sluní, nemusíte už vyjeveně civět. Ano, natřel se opalovacím krémem. Bude mít světlejší místa pod plavkami. A pokud to přežene, zrudne a oloupe se, stejně jako člověk, který si na slunce lehá bílý jako stěna.

 

Foto: Pixabay.com

Podobné články