Náhradní termíny přijímacích zkoušek – právo nebo přežitek?

Pokud patříte mezi studenty, kteří raději sází na jistotu a podají si více přihlášek na vysoké školy, mějte na paměti, že řádné termíny přijímacích zkoušek se mohou shodovat. V tom případě vám nezbývá nic jiného, než se spolehnout na náhradní termín. Jenže!

Nepřijdeš? Nemáš zájem o studium!

Zvolit si mezi několika zkouškami tu, která je pro vás nejdůležitější, a u ostatních škol podat žádost o náhradní lhůtu s vědomím, že vám bude vyhověno, by bylo příjemné. Jenže některé univerzity tuto možnost vůbec nenabízejí. Prostě vám zašlou pozvánku ke zkoušce a k ní připojí dodatek: „Nedostavíte-li se, bereme to tak, že nemáte o studium na naší škole zájem. Náhradní termíny nevystavujeme.“

Kam se poděla ochota, vstřícnost a touha získat pro fakultu nové studenty? A hlavně – jednou jste si za přihlášku zaplatili, tak by vám možnost zkoušky měla být poskytnuta. Doopravdy je pro univerzitu takový problém vytvořit ještě jednu verzi testů, připravit další otázky k ústním pohovorům a lidem, kteří se ze zdravotních důvodů či z důvodu konání jiné zkoušky nemohli dostavit, dát druhou šanci?

Tak dobře, ale…

Naštěstí ne všechny vysoké školy jsou takto striktní. Některé náhradní termín nabízejí, ovšem jenom v případě, že ten den skládáte nějaké další zkoušky, jako např. maturitu či státnice, nebo v případě, že na příslušnou instituci doručíte lékařské potvrzení, které doloží, že v den přijímaček jste byli ze zdravotních důvodů indisponováni.

Sehnat si takový doklad není v dnešní době problém, ale počítejte s tím, že vás to bude stát spoustu času. Musíte navštívit lékaře, vyplnit žádost, odeslat ji a pak několik dní čekat, zda vám fakulta vyhoví. Je ale chvályhodné, že máte alespoň nějakou šanci zúčastnit se náhradní zkoušky.

Náhradní termín? Jistě, beze všeho!

V tom nejlepším případě se můžete setkat se školou, která vám poskytne možnost zkusit štěstí znovu, a to i z důvodu účasti na jiné zkoušce. Musíte pouze doložit, že v ten určitý den budete skutečně psát testy či ústně ohromovat profesory na jiné škole. A to je, myslím, ideální způsob, jak studentovi dokázat, že právě o něj má škola zájem.

Na závěr

S tímto problémem se jistě setkala spousta po vzdělání prahnoucích lidí a možná byli přístupem fakult a univerzit zklamáni. Jak tedy vyřešit zapeklitou situaci s volbou mezi několika přijímacími zkouškami? Je třeba řídit se vlastními prioritami, zamyslet se nad tím, který obor by byl ten pravý a především si připravte trpělivost, shovívavost i optimismus. Budou potřeba.

Foto by Wikipedia

Podobné články