Nalaďte se na chorvatské vlně Olivera Dragojeviće

Oliver Dragojević je známý chorvatský zpěvák, který rozdává radost a dobrou náladu díky svým písním.

„Z Chradišťááá!“ znělo v reklamě na všemi známou minerální vodu, která, dá se říct, parodovala chorvatský jazyk. V poslední době se chorvatská hudba, kultura i jazyk dostávají do popředí nejen v českých reklamách. A obzvlášť hudba. Snad každý z nás byl na dovolené v Chorvatsku, kde se dotkl místního temperamentu. Jejich lidové písně jsou odlišné od těch našich, ale mají jedno společné. Význam. Hudba, lidová či moderní, spojuje lidi po celém světě, a proto je důležité poznávat neustále nové hudební styly a hudebníky. Právě v tomhle článku jsem se rozhodla pro chorvatskou tvorbu Olivera Dragojeviće, který se nechal inspirovat dalmatským folklórem.

Není to žádný nováček a jeho hudba je originální

Žádné směšně znějící písně u chorvatského písničkáře Olivera Dragojeviće rozhodně neuslyšíte. Jistě se ptáte, kdo to je a proč jsem se rozhodla psát článek o naprosto neznámém hudebníkovi. Oliver je starý mazák, který se na hudebních prknech pohybuje již od roku 1963, kdy vystupoval a doprovázel na klávesy splitskou kapelu Batali. Mimo to, že získal mnohá ocenění za pěvecké výkony, vystupoval na koncertech a festivalech téměř všude.  Za zmínku stojí charitativní koncert ze srpna 2001, kdy prokázal, proč po tolika letech stále patří na trůn chorvatské populární hudby. Celý výtěžek z koncertu byl věnován General Hospital v Pule, což je opravdu záslužné. A před dvěma lety zaplnil arénu ve Splitu, kde opět zazářil. A není to pouze v zahraničí, kde se ukázal v plné parádě, navštívil dokonce i Prahu!

Jeho charismatický a něžně smetanový hlas dostal do kolen mnoho generací, proto je žádaný i dnes. Babičky, maminky i mladé dívky si rády poslechnou příjemné tóny klavíru a kytary, což jsou nástroje, které se v jeho písních objevují nejčastěji. Připravila jsem pro vás výběr několika jeho nekrásnějších a nejlíbeznějších písní, které se rozhodně poslouchat dají.

1. Oliver Dragojević – Tko sam ja da ti sudim

Většina jeho skladem je o lásce, hledání a ztrátě milovaných osob. Zkrátka je to hudba plná emocí a citů, lásky, porozumění a touhy. S lehce přivřenýma očima mohu říci, že se v Chorvatsku podobá významností našemu českému Karlu Gottovi. V jeho písních je vždy energie, tajemno a zároveň každý hned pozná, co danou skladbou chtěl autor říci.

2. Oliver Dragojević – Moj Lipi Andjele

Proč jsem vybrala zrovna Olivera Dragojeviće? Neustále posloucháme dokola v rádiích, televizích a rozhlasech ty stejné interprety, stejné žánry a skladby, které jsou řazeny do sekce „nejposlouchanějších a nejoblíbenějších“. Ale nejposlouchanější písničky ne vždy znamenají, že jsou ty nejlepší, nebo že jsou jediné svého druhu. Podle mého názoru bychom se měli zajímat i o méně známé zpěváky a hudebníky, kteří brouzdají po hudebních vlnách, a to nejen českých. Proto jsem se vám, našim čtenářům a čtenářkám, v tomto článku snažila rozšířit obzory o nového zpěváka, který se vám zaručeně vryje do paměti, a ve chvílích nostalgie si jeho tvorbu rádi poslechnete.

3. Oliver Dragojević -A kad mi dođeš ti

 

Líbí se vám hudba Olivera Dragojeviće? Navštívili jste někdy jeho koncert? Napište nám a podělte se s námi o své zážitky a pocity v komentářích pod článkem nebo na Facebooku.

  

Foto: ekapija.ba

Video: YouTube.com

Podobné články