Není lesba jako lesba – něco z lesbické terminologie

Lesba je slovo označující ženu, kterou přitahují jiné ženy, ale existuje mnoho typů a podtypů. A protože jsme ženy, nemůže to být snadné.

Není lesba jako lesba a žádná lesba není stejná, proto se vytvořilo několik výrazů pro identifikaci leseb na základě vzhledu a chování. Čeština bohužel nemá tolik trefných pojmenování pro různé typy leseb jako angličtina. Navíc v angličtině zní mnoho výrazů lépe než v češtině, a tak čeština přebírá mnoho termínů. Osvěžme si pameť a podívejme se, jaký termín co znamená, aby jsme věděli, s kým máme tu čest.

Butch

Butch je maskulinní typ, zjevem, chováním i oblékáním. Často ty dominantní v páru. Nosí krátké vlasy, neforemné oblečení, žádný make-up a nemají potřebu vypadat jako dámy. Soft butch je zase spíše androgynní typ, nemá tak výrazné maskulinní fyzické a povahové rysy. Sice se obléká a chová v klučičím směru, ale uvnitř je ženštější a prezentuje se více jako žena. Většinou mají kratší vystylované vlasy či mají na hlavě nejrůznější kreace. Nebojí se nosit make-up a uvidíte je většinou v džínách, límečkovém tričku třeba i s kravatou. Krásným příkladem je Shane z The L Word (Katherine Moennig). Stone butch, tento typ má jasný postoj k sexu – udělám ti všechno, ale ty na mě nesahej. Získává potěšení uspokojením druhé partnerky, ale nemá ráda, když se jí partnerka sexuálně dotýká.

Dyke

Všeobecné slovo, které se používá pro označení lesby. Ačkoliv se běžně používá mezi LGBT komunitou, vyřčení tohoto slova heterosexuálem se považuje spíše za hanlivé. Rozděluje se na power dyke, což je lesba, která má silnou pozici mezi LGBT komunitou i v pracovním světě. Jsou to zejména lesby na vyšších pracovních pozicích, jako ředitelky, manažerky, právničky, podnikatelky atd. Vždy vypadají velice profesionálně, nosí kostýmky a obleky a jsou velice dominantní a průbojné. Beth (Jennifer Beals)The L Word je názorným příkladem power dyke. Diesel dyke je podobná butch typu, protože oba typy jsou maskulinní, ale diesel dyke se označuje spíše lesba, která má agresivní tendence a hrubší chování. Většinou jsou to ty, které se rády perou po barech a klubech a nikdo se nesmí ani podívat na jejich přítelkyně. Na pride akcích jsou to třeba značně potetované motorkářky v koženém oblečení řídící své nadupané mašiny. Kdo z vás sleduje Orange is the New Balck, tak Boo (Lea DeLaria) je klasickým příkladem diesel dyke. Sport dyke, jak už nám říká název, je sportovní typ. Nemusí být nutně zapálená sportovkyně, ale ráda nosí sportovní a pohodlné oblečení – kšiltovky, mikiny, volnější kalhoty, tenisky. Baby dyke jsou mladičké lesby, které se ještě nevyoutovaly a jsou nové na LGBT scéně.

Lipstick lesbian/femme

Vyloženě ženský typ, chováním a oblékáním. Rády nosí sukně, šaty, topy, halenky, podpatky, hodně se líčí, mají vždy upravené delší vlasy, nalakované nehty. Většinou ty submisivní, co si vybírají dominantní partnerky typu butch/dyke. Portia de Rossi, partnerka Ellen DeGeneres, je dobrým příkladem femme typu.  Blue jeans femme je také velice ženský typ, ale obléká se spíše do džínů a neformálního oblečení.

Chapstick lesbian

V podstatě androgynní typ podobný soft butch. Stylem oblékání spíše ležérní a většinou nenosí žádný make-up. Tento termín byl zpopularizován díky televizní show Ellen, kde se někdo Ellen zeptal, zda je lipstick lesbian, nebo nějaký jiný typ, a Ellen odpověděla, že je chapstick lesbian. Chapstick v angličtině znamená jelenní lůj, tudíž tento typ by se dal přirovnat k blue jeans femme. Oproti lipstick lesbian, chapstick lesbians jsou praktičtější a ne tak náročné v péči o vzhled.

Pillow queen/ Stone femme

Opak stone butch, ráda je uspokojována, ale neopětuje to. Sexuálně velmi pasivní. Tento typ se skvěle doplňuje se stone butch. Většinou když jsou tyto dva typy v páru, pillow queen jedná se svojí partnerkou, jako kdyby ta druhá byla muž, a jejich role jsou velmi pevně dané, až staromódní.

L.U.G Lesbian until graduation

Slečna, která spala se slečnami na střední nebo i vysoké škole, ale po ukončení studia a vstupu do tvrdé reality běžného světa skončila s chlapem. Víceméně z této fáza vyspěla, a nebo zvolila praktičtější způsob života. Většinou se jedná o zvídavé (bi curious) slečny, co nemají zájem o vztah, ale spíše je zajímá jen sexuální stránka.

Hasbian = Ex Lesba

Podobně jako L.U.G, žena, která mívala vztahy s ostatními ženami, ale její vztahy nebyly tak povrchní a jednostranně zaměřené na sexuální zážitky. Narozdíl od L.U.G, tato žena jen pravděpodobně změnila své sexuální chování a identitu, ne orientaci (protože ta se přece nemění). V podstatě by se dalo říct, že se jedná o bisexuální ženu, anebo ženu, která podlehla sociálnímu tlaku svého okolí a přesvědčila se, že být heterosexuální je lepší cesta.

Boi

Tento termín se používá mezi lesbami pro ženy, které byly narozené biologicky jako ženy, ale mají přirozeně klučičí vzhled i chování. Boi se může identifikovat jako lesba nebo jako trans. V dnešní době je boi lesba nebo prostě queer osoba, která se ztotožnuje s mužskou energií a prezentuje se v mužském stylu. Můžou se považovat za obojí pohlaví, ale anatomicky jsou ženami. Původně se tento termín používal pro mladé, moderní a atraktivní kluky v homosexuální komunitě.

Gold star lesbian

Ta, která nikdy nespala s mužem a nikdy nebude. Má čistý štít.

A aby to nebylo jednoduché, existuje mnoho dalších termínů jako stud, kiki, stem, futch atd. Chtěla jsem uvést jen ty nejznámější a zbytečně nezacházet do detailů, protože mnoho termínů se prolíná a jsou až zbytečně moc specifické, třeba jako biebian, což je lesba vypadající jako Justin Bieber.

 

Znáte nějakou jinou originální terminologii? Napište nám na Facebook!


Foto: Flickr.com (Elvert Barnes)

Podobné články