Petr Bezruč nenapsal Slezské písně!

Proč existují pochybnosti v autorství Petra Bezruče? Kdo tedy napsal Slezské písně? A jaký na to má názor Jaromír Nohavica?

„Autorem Slezských písní, děti, je Petr Bezruč,“ říká paní učitelka na základní i střední škole, „a takhle se to prostě naučíte!“ Skutečným autorem některých z básní je ale s velkou pravděpodobností Bezručův blízký kamarád Ondřej Boleslav Petr.

Ukradl Bezruč básně svému příteli?

Petr Bezruč, vlastním jménem Vladimír Vašek, se přátelil s bohémským básníkem Ondřejem Boleslavem Petrem. Oba psali básně, měli rádi ženy a víno. Často si vyměňovali své básně, aby si je zkontrolovali, a tak je pravděpodobné, že právě takto přišel Bezruč k básním, jejichž autorem je ale Ondřej. Ten zemřel v roce 1893 a v roce 1899 začal Petr Bezruč nečekaně chrlit jednu báseň za druhou, které vycházely v týdeníku Čas. Lidé hned pátrali po tom, kdo se skrývá pod pseudonymem Petr Bezruč. Vladimír Vašek se k tomu o něco později přihlásil. K samotným básním se ale stavěl velmi chladně, nechtěl, aby vyšly v jednom celku jako básnická sbírka. Dokonce v básních dělal nesmyslné změny, které naznačovaly, že neporozuměl významu některých básní. Vydavatelé naštěstí zasáhli a Slezské písně vyšly bez zásadních pozdějších úprav Petra Bezruče.

Proč Ondřej Boleslav Petr?

Básně ve Slezských písní jsou velmi rozdílné. Tvoří je na jedné straně velmi silné „jádro“ kvalitních, rebelských básní a pak zbylé podprůměrné rýmovačky. Ondřej byl známý svými provokativními básněmi, za které ho dokonce vyhodili z gymnázia. Oproti tomu Petr Bezručnikdy nebyl schopný zopakovat tak skvělý výkon, jaký údajně předvedl na Slezských písních.

Vlevo Petr Bezruč, vpravo jeho přítel Ondřej Boleslav Petr.

Proč ne Petr Bezruč?

Bezruč začal vydávat hojně vydávat básně v roce 1899. Básně jsou ale tak psychicky rozdílné, že není možné, aby vznikaly ve stejný čas z pera jednoho jediného autora. Mnohé básně navíc popisují dopodrobna Těšínsko, kde Ondřej Boleslav Petr, na rozdíl od Petra Bezruče, působil jako učitel a okolí tedy dobře znal. Některé básně popisují odchod do ciziny a následný nostalgický návrat do rodné země. Ondřej přesně takto na nějaký čas odjel do ciziny a poté se vrátil. Bezruč nic takového nezažil.

Co si o tom myslí Jaromír Nohavica?

Jaromír Nohavica, známý písničkář, zhudebnil některé ze Slezských písní. Ať už Kantora Halfara, Maryčku Magdónovu nebo třeba báseň Kdo na moje místo? Jaromír Nohavica se k autorství Slezských písní vyjádřil jasně na svých webových stránkách: „Ondřeji Boleslave Petře, píši Vám, ač vím, že má slova nebudete číst. (…) Před padesáti lety, na den přesně, zemřel Váš kamarád Vladimír Vašek. Ten, co jste spolu flámovali v Místku a chodívali za holkama. Ten, který podepsal Vaše básně svým jménem. Ten, který pak vyškrtl Vaše jméno ze své paměti. (…) Kdysi Vám vzali povolání, vojenskou hodnost, vzali Vám Vaši lásku, potom Vám vzali básně. Alespoň ty básně Vám chci vrátit.“

Jaromír Nohavica zhudebnil mimo jiné báseň Kantor Halfar.


Co si myslíte vy? Je nebo není Petr Bezruč skutečným autorem Slezských písní? Napište nám na náš Facebook!


Zdroj: http://www.nohavica.cz/cz/tvorba/archiv/kantor_halfar/kantor_halfar.htm

Foto: Facebook.com/Slezské písně, wikipedia.org

Video: YouTube.com

Podobné články