POKER SERIÁL: Vydejme se pěkně od začátku na cestu zvanou Texas Holdem

Zatímco Amerika má svůj pokerový boom již za sebou, v Evropě je v současnosti v plném proudu a i v Čechách rychle přibývá online hráčů, poker roomů a pokerových kufříků na setkání mezi kamarády. V našem seriálu dnes zabrousíme do nejoblíbenější formy této karetní hry - Texas Holdem. Objasníme pravidla a dozvíme se i něco více.

Poker jako takový má mnoho variant, které se od sebe liší celou řadu věcí. Různé varianty mají různé typy sázení, odlišné výherní kombinace, v některých variantách dokonce ukazujete protihráčům při hře některé ze svých karet atd. My se ale budeme bavit o té nejpopulárnější a také jedné z nejjednodušších variant, kterou je Texas Holdem.

V Texas Holdemu dostane každý z hráčů u stolu dvě karty, které vidí pouze on. Na řadu pak přichází sázková kola, která můžeme označit jako před flopem, flop, turn a river. Před flopem musí hráči sedící po levé straně od dealera vložit povinné sázky, které se nazývají malý a velký blind. Velký blind ve většině případů představuje dvojnásobek malého blindu, ale nemusí to tak platit vždy – záleží na turnajové struktuře.

Raise, fold, call?

První hráč po levé stráně velkého blindu se nazývá UTG (under the gun). Tento hráč (stejně jako všichni ostatní) má před flopem tři možnosti, jak může své karty zahrát. V závislosti na tom, jak dobré má karty, nebo jak se je bude snažit navenek reprezentovat, může zvolit raise (navýšení), call (dorovnání) nebo fold (položit). V případě, že se rozhodně pro raise, musí být jeho navýšení minimálně dvojnásobek velkého blindu.

Jakmile je ukončeno první sázkové kolo, jde se na flop. Flop jsou tři společné karty, které se vyloží na stůl. Cílem v Texas Holdemu je utvořit nejlepší kombinaci z pěti společných karet, nebo donutit soupeře složit. Není nutné v této situaci použít obě karty, které držíte na ruce, jako je tomu např. u varianty Omaha, ale k sestavení kombinace vám postačí karta pouze jedna.

Na flopu mají hráči možnost zdržet se sázení, vsadit, nebo položit, popř. raisovat, pokud již někdo vsadil. V případě, že je sázkové kolo ukončeno, jde se na turn.

Turn je čtvrtá společná karta a platí pro ni stejné náležitosti jakona flopu. Poslední společnou kartou je river. Pokud se hráči zdrží sázení nebo jeden druhého dorovná, přichází  tzv. show down, při kterém hráči musí ukázat své karty a dealer pak porovnává, kdo z hráčů má lepší kombinaci a bere pot.

Jednou z nejdůležitějších věcí v pokeru je pozice. Ta se posouvá každé kolo, a čím později hrajeme, tím lépe pro nás. Získáváme tak informace o protihráčích, podle toho jakou udělali se svými kartami akci. Raisoval náš soupeř z brzké pozice? Pak je dost pravděpodobné, že má silnou kombinaci a v takové situaci je lepší se zdržet hry. Všichni až k nám položili? Ideální situace jak ukrást povinné sázky s průměrnou kombinací.

Výherní kombinace

Výherní kombinace.

Pokud máte zájem vyzkoušet si hraní zdarma, můžete se registrovat přes tento odkaz na Titan Pokeru, kde na vás první měsíc po registraci čekají freerolly (turnaje zdarma) o $50, určené pouze pro začínající hráče.

Sledujte i nadále naše stránky, Poker seriál teprve začíná a zdaleka nevystřílel všechny své náboje.

Podobné články