Dělá to každý z nás. Při telefonování či nudném výkladu učitele téměř automaticky saháme po tužce a naše ruka se jakoby mimochodem rozjíždí po papíru. Zanechává za sebou kolečka, vlnovky, kytky, obličeje, postavy a další patvary. My tyto malůvky považujeme za výkvět čiročiré nudy a nepřikládáme jim žádný význam. Ale ony ho kupodivu mají!
Tak zaprvé nám jejich malování bystří pozornost. Když se člověk nudí, má tendence utíkat do světa snů, kde se věnuje spokojenému životu se svým idolem nebo koncertu s vlastní úspěšnou kapelou. Pokud si však začne kreslit, začne se více soustředit na realitu a na to, co se děje kolem něj. Jackie Andrade, profesorka psychologie z plymouthské univerzity, to dokázala jednoduchým pokusem. Pustila skupině lidí dlouhou a velmi nudnou nahrávku a po jejím skončení posluchače otestovala. Ti, kteří si kreslili, si pamatovali o 29% více informací než ti, kteří pouze poslouchali.
Zadruhé se z malůvek můžeme dozvědět pár věcí o autorovi. Jaký je, jak se cítí, na co myslel, když si maloval.
O povaze „umělce“ nám leccos napoví už pouhé umístění kresby.
Ten kdo nakreslí obrázek:
doprostřed – je extrovert, který touží po pozornosti ostatních. Centrálním umístěním se také vyjadřuje potřeba většího osobního prostoru.
nahoru – dává na odiv svoji sebedůvěru a očividně má přehršel nových nápadů. Pokud navíc nakreslí své dílo vedle nadpisu nebo za něj, naznačuje tím, že má k tématu lepší a důležitější poznámky než vyučující.
nalevo – je průměrný doodler, kreslí tam, kam většina z nás, a nostalgicky vzpomíná na minulost.
napravo – pravděpodobně píše levou rukou nebo je to výjimka mezi znuděnými malíři, vpravo se obyčejně nekreslí. Ten, kdo tak činí, chce upozornit na své skryté myšlenky a pocity.
dolů – patří mezi ty nenápadné typy lidí, kteří o sobě hodně pochybují a občas mají problémy s depresemi.
To, co se nám honilo při kreslení v hlavě, prozradí až objekt sám.
Jaké jsou nejčastější motivy a co značí?
Vlny, řetězy a všelijaké čáry
Vlny – Vlny mohou znamenat mnoho věcí, záleží na autorovi a jeho vlastních problémech, myšlenkách a touhách. Za předpokladu, že vlny symbolizují dlouhé vlasy, můžeme hádat, že malířka si přeje být krásná. Vlny podobné grafu funkce sinus zase značí hudební nadání kreslíře.
Řetězy – Pokud se cítíte spoutáni nebo omezeni v práci či ve vztahu, kreslíte si řetězy. A pokud nakreslíte člověka v řetězech, pravděpodobně jste ve velkém stresu.
Šipky – Jejich význam záleží na způsobu kreslení. Když jsou kreslené agresivně a rychle, vyjadřují touhu po akci. Když si s nimi člověk vyhraje a namaluje je pomalu a pečlivě, očekává postup, vývoj a zlepšení.
Kolečka, hvězdy a další patvary
Kolečka – symbol vesmíru, vyjadřují potřebu jednoty a míru
Vajíčka – Tento symbol nového začátku malují často lidé, kteří se touží usadit a vybudovat si vlastní bezpečný domov.
Hvězdy – Hvězdy všeobecně malují ambiciosní lidé. Asymetrické hvězdy jsou znakem lidí s přemírou energie, malé hvězdičky kreslí optimisté a slunce ti s dětskou, veselou povahu.
Mraky, kytky a jiné zázraky přírody
Mraky – Jsou-li načechrané, maloval je šťastný snílek. Jedná-li se o mraky bouřkové, stojí za nimi člověk v depresi.
Květiny – Květiny jsou dílem jemného milovníka přírody. Růžemi s trny se lidé vyrovnávají se zradou v lásce.
Sloni – Slon je už sám o sobě silné zvíře a takový je i člověk, který ho nakreslí. Věří si, že překoná všechny překážky, je veselý a rozpustilý.
Lidé – tváře, postavy
Postavy – Záleží na propracovanosti a detailech postavy. Postava vymalovaná do všech podrobností je už spíše považovaná za umění, než obyčejné kreslení z nudy.
Tvář – Hezké tváře většinou kreslí dívky, předpokládá se, že tak si představují ideální portrét sama sebe. Stejně tak kreslí hezké obličeje kamarádští a společenští lidé, zatímco ošklivé obličeje jsou díla lidí se špatnou náladou.
Oči – Pokud se smějí nebo jsou smutné, naznačují náladu autora. Z jejich velikosti se dá odvodit jeho společenskost – čím větší oči, tím je člověk otevřenější.
Z obrázků se dá poznat mnoho informací sejně jako z písma, přesto berte výše zmíněnou symboliku jako jakýsi dohad, co by který obrázek mohl znamenat. Amatérský rozbor své tvorby si nechte pro zábavu. Až se zase budete ve škole během přednášky nudit, můžete svá dílka zkonzultovat se sousedem.
Pro ty, kteří se o sobě opravdu chtějí něco dozvědět a kreslit si při tom, existuje takzvaný Baum test. Na jeho začátku dostanete pokyn, abyste nakreslili libovolný nejehličnatý strom, a na jeho konci se o sobě dozvíte vše do nejmenších detailů. Ale to už je práce pro opravdové psychology. My ostatní si vystačíme s obyčejnými kolečky a čtverci. A moc dobře víme, co nás k nim vedlo.
Foto by Bára Švarcová