Rozzlobte svého metalistu aneb Top 10 hlášek, které mě zabíjí

TÉMA MĚSÍCE: To je apríl?

Ačkoliv by se mohlo zdát, že dnešní společnost je velice tolerantní a díky internetu mají lidé velký přehled o všem možném, není tomu tak. Ještě stále se totiž setkávám s předsudky a bláznivými představami druhých. A stačí k tomu pouhý fakt, že mým nejoblíbenějším hudebním žánrem je metal.

Dovolila jsem si pro vás vybrat pár prohlášení, kterých jsem byla svědkem (a ne jednou) a moje první reakce na ně byla většinou „Cože?“ Zatímco v hlavě mi svítilo staré dobré „No to si ze mě děláte pr…, ne?!“

1. „Prosim tě, Metallicu znam, slyšel/a jsem je v rádiu.“

Jasně. Jenže pokud zrovna neposloucháte rádio zaměřené na rockovou (případně metalovou) hudbu, uslyšíte maximálně skladbu Nothing Else Matters, na základě které se toho o kapele moc nedozvíte. I přesto se některé osoby tímto považují za znalce veškeré tvorby Metallicy.

2. „Metal je jenom okrajový hudební žánr, skoro nikdo ho neposlouchá.“

To, že metalové písničky nehrají v každém „hit“ rádiu a vy neznáte ani jednu kapelu, nevypovídá vůbec nic. Stačí se podívat třeba na následující video.

3. „Metalisti jsou divný. Pijou krev/žerou děti/podřezávají svoje sourozence/obcují s krucifixem…“

Tohle sice není zase tak úplně „hláška“, ale dokonale ilustruje neustále přetrvávající fantasmagorické představy. A je to stejně trapné jako kdybych se například hip hoperů ptala: „Nosíte kalhoty s rozkrokem u kolen, protože máte nějaké problémy s pohlavními orgány?“.

4. „Ty posloucháš metal? A znáš Iron Maiden?!!!“

Iron Maiden? Co to je? Neznám. Tahle kapela má totiž na světě jen pár milionů příznivců, a tak o ní pravděpodobně žádný metalový fanda nikdy neslyšel.

 

5. „Nesnášim metal a nechápu jak něco takovýho někdo může poslouchat. Dyť je to jenom blití.“

Jako odpověď bych nejradši rozdávala facky, ale to by se o metalistech také mohlo začít (mimo jiného) říkat, že se vyžívají v násilí. Proto jsem se – alespoň ze začátku – snažila dotyčnému vysvětlit, jak to s těmi různými žánry metalu je. Teď už to nedělám. Život je na to příliš krátký.

6. „Nemůžeš si aspoň jednou koupit nějaké světlé tričko?“

Nemůžu. Protože jsem prase a na černé nejsou skvrny tolik vidět. Protože málokdy narazím na tričko se svojí oblíbenou kapelou, které by mělo jinou barvu. Protože černá zeštíhluje (ha ha ha).

7. „Metal poslouchají jenom tragédi, který nemaj žádný sebevědomí.“

Tak já vám něco povím, dámy a pánové. Metalu je úplně jedno, kdo jste a jaký jste, protože je to muzika pro všechny nehledě na věk, pohlaví, vzdělání nebo koníčky.

8. „Metalista = satanista.“

I prd, velebnosti.

9. „Metal se líbí jen tlustým a ošklivým lidem.“

Stejně hloupý názor jako ten předchozí. Zkuste někdy vyrazit na živou muziku a přesvědčíte se, kde je pravda.

10. „Správný metalista dělá…. Každý správný metalista nosí….“

Občas se někde dočtete o pravidlech typu „Jak vypadá echt metalista“. Jednou jsem v jakémsi časopise dokonce narazila na článek o metalové módě s názorem, že pravá metalistka by nikdy nepřišla na koncert s umytými vlasy (cože?!).

Něco vám prozradím. Rovnice je následující – metalista poslouchá metal. Ano, tahle muzika (stejně jako ostatní) má sice svůj specifický styl oblékání, ale neexistuje žádná příručka, která by striktně nařizovala, co má metalista nosit/říkat/snídat…

A pointa na závěr? Nesnažte se hrát si na znalce „všeho světa“ a pokud něčemu opravdu nerozumíte, nechte si svoje pitomé hlášky od cesty. Děkuji.

 

Foto: treadless.com
Video: youtube.com

Podobné články