Slovníček běžně používaných zkratek

Víte, co znamená WC, P.S., IMHO nebo třeba odkud pochází výraz BBQ?

AKA = also knows as

Zkratka [ei kei ei] často vyplňuje prázdná místa v hip-hoperských skladbách, nicméně její význam je jasný – also knows as, v češtině „také známý jako…“ nebo jednoduše „neboli“. Používá se například v případě, že chcete představit pseudonym nebo přezdívku. Např. Emil Frida aka Jaroslav Vrchlický.

P.S. = post scriptum

P.S. pochází z latinského post scriptum, v češtině tedy „dodatečně připsáno“, „douška“. P.S. se používá většinou na konci dopisu, když chcete ještě dopsat něco, „abyste nezapomněli“.

WC = water closet

WC pochází z anglického water closet neboli vodní komůrka, splachovací záchod, toaleta. WC je někdy označeno také dvěma nulami (00). Proč dvě nuly? Existují dvě možná vysvětlení. První sahá do počátku 19. století, kdy se na území Evropy začala používat číslice 0. Dříve se totiž používala čísla 1-9, protože nula představovala něco děsivého a hlavně prázdného, stejně jako vykonávání potřeby. Druhé vysvětlení sahá do stejného období, tedy počátek 19. století. V německých hotelích byly údajně záchody stavěny u schodiště a v blízkosti výtahů a označovaly se jako nultý pokoj.

WC nebo také dvě nuly.

BBQ = barbecue

Barbecue nebo také Bar-B-Q, česky jednoduše grilování. Není to ale totéž. Když pořádáte barbecue, maso pomalu opékáte v kouři. Když grilujete, opékáte maso při vysoké teplotě na přímém ohni. Původ slova barbecue má opět dvě možná vysvětlení. Údajně by mělo pocházet od severoamerických traperů, kteří maso a ryby před opékáním marinovali, aby se nekazilo tak rychle. Tento svůj vynález domorodci začali nazývat „barbacoa“. Druhé vysvětlení říká, že barbecue pochází ze slova „barabicu“, které v indiánském jazyce kmenů Timucua a Taíno znamená „posvátné ohniště“. Indiáni totiž připravovali maso na dřevěných kůlech nad otevřeným ohništěm.

DIY = do it yourself

Zkratka v dnešní době hojně používaná všemi blogery, vlogery, youtubery a dalšími „bery“. V překladu tato zkratka znamená „udělej si sám“. Pod touto zkratkou se skrývají návody a tipy na různé vychytávky ze světa módy, kosmetiky nebo třeba jídla a receptů. Jednoduše návody pro kutily na to, co zvládnete hravě svépomocí doma.

IMHO = in my humble opinion

V češtině „dle mého skromného názoru (mínění)“. Tato zkratka se používá nejčastěji v chatech a diskuzích, kdy chcete vyjádřit svůj názor na dané téma.

 

Jaké další zkratky běžně používáte, ale dosud jste nevěděli, co znamenají? Napište nám na náš Facebook!

 

Foto: pixabay.com

Podobné články