Sněhové rekordy

Kolik měří největší sněhulák? Kde v zimě nejvíc sněží? Jaká je nejnižší teplota na zemi? Spolkli jsme pro vás celou encyklopedii!

Když už o letošní zimní sezóně můžeme prohlásit, že z poloviny nestála za nic, odhodláme se alespoň inspirovat těmi nejpoutavějšími sněhovými rekordy. Brace yourselves, napadlo jich hodně!

Nejzasněženější

Místo, kde každý rok napadne nejvíce sněhu – v tomto případě až 17 metrů – je Paradise Mt. Rainier ve státě Washington na severozápadě USA. O něco méně sněhu se obvykle drží v Japonsku, kde drží rekord obec Niseto.

Nejstudenější

Nejnižší teplota na Zemi byla dosud zaznamenána na ruské polární stanici Vostok v Antarktidě. Bylo jí až −93, 2 °C! Při nich musela zamrznout už i vodka. Rusové však jistě v šoku nebyli, na Sibiři se totiž teploty občas také dostanou pod šedesátku. U nás vede šumavská Jezerní slať s „pouhými“ -40 stupni.

Největší sněhulák

Dosud nejmohutnějšího sněhuláka postavili nadšenci z Maine v roce 1999. Jmenoval se Angus a měřil zhruba 35 metrů. Na jeho výstavbu bylo použito prý až šest tun sněhu! O dva metry větší ale byla v roce 2008 sněhuláčí žena postavená ve stejném státě!

Nejzamilovanější

Fotograf Wilson Bentley zasvětil svůj život fotografování sněhu a sněhových vloček. Mimo úplně první takovou fotku (v roce 1885) publikoval i další jejich zpodobnění ve vědeckých časopisech a encyklopediích. Vločkomil se hlavně v Americe stal hitem.

Nejhlubší

Zatím nejvyšší vrstva sněhu – 1 182 centimetrů – se udržela v okrsku Tamarack v Kalifornii. Vážně, vám nepřipadá podezřelé, že všechna prvneství sbírají Spojené státy?

Nejdelší

Francouzské lyžařské středisko Alpe d’Huez se pyšní nejdelší značenou sjezdovkou na světě. Jmenuje se Sarenne a táhne se do délky až devatenácti kilometrů. Ani zkušení lyžaři ji tedy nezdolají dřív než za hodinu. Kam se hrabe Černá hora?…

 

I když rekordy znějí vždy inspirativně, jedenáct metrů sněhu či sibiřské teploty bychom jen těžko uvítali. Naštěstí můžeme i přes cynické poznámky o nenormálnosti letošní zimy doufat ve vcelku průměrné počasí. Jak říkáme my umělci: Nemusí pršet, jen když kape!

 

Znáte i jiné rekordy? Pochlubte se na našem Facebooku!

 

Foto: Flickr.com (Hamed Saber), www.dogonews.com

Podobné články