Srdcovky aneb písně, co vás chytnou a nepustí

Husí kůže, mráz běhající po zádech, mnohdy i slzy v očích. To vše dokáže hudba. Dechberoucí, mrazivě dokonalá, emotivní hudba.

Samozřejmě, že někdy máte song spojený s důležitou osobou, a tak u vás pár obyčejných tónů vyvolá brek a nářky. Existují ale i písně, ke kterým nemusíte mít osobní vztah. Jsou totiž tak naplněné emocemi a perfektní atmosférou, že vás chytí za srdce a nepustí.

Kapelou, jejíž téměř všechny počiny splňují výše uvedené prvky, je bezpochyby legendární Queen. Jmenovat můžeme klasické We are the champions, což nesmí chybět u žádné větší sportovní akce nebo Bohemian Rhapsody. Úžasný hlas Freddieho Mercuryho by dokázal povznést i obyčejné hudební dílo. Kdybychom ale měli od této kapely vybrat nejdojemnější píseň vhánějící slzy do očí, bude to Who wants to live forever

Simon a Garfunkel jsou mistry poezie a dechberoucí hudby. Tato slavná dvojice má ve svém repertoáru spoustu krásných a emotivních písní, kterými dokázali za své koncertování strhnout celé davy. Mrazení v zádech vás čeká zejména u jedné z nejslavnějších, a tou je Bridge over troubled water.

Ve filmu Tenkrát na západě zazněla jedna z nejkrásnějších filmových melodií, takových, které člověka osloví. Stačila by už sama o sobě, ale přesto ji svým hlasem dokázala Věra Špinarová povznést ještě o úroveň výš v písni Jednoho dne se vrátíš.

Jaromír Nohavica je spoustou Čechů považován za našeho nejlepšího zpěváka. Jeho písně jsou plné neobyčejných rýmů a hudba, ač jednoduchá, tak osloví. Husí kůži vyvolává skladba Zítra ráno v pět, jež je naživo téměř nepřekonatelná. 

Pro redaktorku Hudby Báru Turkovou je největší srdcovkou dojemná píseň Good Riddance (Time of your life) od kapely Green Day. „Vybrat jeden song je těžký, ale asi je to tenhle. Green day jsou mojí nejoblíbenější kapelou už hrozně dlouho a tohle je prostě song mýho života. Paradoxně se tak i jmenuje. Každopádně, nádherná melodie, text, akustika, Billieho hlas, klip… Dokonalost!“ říká Bára ke svému výběru. Není to jediná melancholická a emotivní píseň od Green Day, spousta lidí dostává husí kůži při poslechu skladby Wake me up when September ends a to i díky smutnému klipu. 

Kdo máte rádi texty Michala Horáčka, hudbu Petra Hapky a hlas Vojty Dyka, rozhodne znáte i následující píseň. Tante cose da vedere, která zazněla v lyrikálu Kudykam, je typickým příkladem hudby, jež vás dostane. Vojta Dyk má skvělý hlas a výšky vyzpívá tak, až se vám tají dech. 

Zapomenout nesmíme ani na skvělou Whitney Houston a píseň, která poprvé zazněla ve filmu Osobní strážce. Nenahraditelný hlas Whitney a podmanivá hudba způsobují, že na skladbu I will always love you se jen tak nezapomene.

Vzpomínáte ještě na film Once a jeho ústřední postavu, Glena Hansarda? Písní Say it to me now dokazuje, že je jedním z nejlepších zpěváků současnosti. 

 

Výše uvedené skladby nejsou jediné, které spadají do kategorie srdcovek. Jaká je ta vaše, při které máte husí kůži, zadržený dech a úžas, ne-li slzy, v očích? Podělte se s námi.

 

Foto: Sxc.hu

Video: YouTube.com

Podobné články