Staré české kuchařky: Magdalena Dobromila Rettigová

Polévka s telecím mozečkem, smažené vemeno, ale i pravé české koláče nebo dorty. To všechno najdete v Domácí kuchařce!

Magdalena Dobromila Rettigová

M. D. Rettigová, první česká spisovatelka, autorka mnoha básní či divadelních her a také kuchařek. Tou nejznámější se stala její Domácí kuchařka z roku 1826, psaná starou češtinou. V té však nenajdeme jen recepty, jak by se mohlo zdát. Obsahuje také návody a tipy na vedení kuchyně i domácnosti, odměrné jednotky nebo rady pro ženy.

Tabulka měr a vah.

Hned v úvodu si můžeme přečíst třeba o tom, jak dokonale vyčistit mosaz a kuchyňské nářadí, jak vylepšit chuť polévky a čeho se vyvarovat při skladování potravin. Dále v kuchařce nalezneme slovník pojmů s vysvětlivkami a nakonec výčet všech receptů.

Slovník pojmů.

Obsah se všemi recepty.

Kuchařka je rozdělena na kapitoly. Najdeme v ní recepty na polévky, hovězí maso a omáčky či přílohy, které se k němu hodí, smažená nebo dušená jídla, zeleninu a také paštiky. Nechybí ani recepty na nejrůznější knedlíčky či nočky z mouky, pudinky, slané i sladké nákypy, saláty, a především zajímavé recepty  třeba na barevný led, cukroví, dorty či zmrzliny a ryby.

Všechny druhy polévek. Známé i neznámé.

Ve staročeských kuchařkách obvykle narazíme na recepty na silné vývary, ale troufli byste si třeba uvařit polévkutelecím či jehněčím mozečkem?

Sladké mandlové flíčky s petrželkou.

Dalším zajímavým receptem by mohly být zapečené mandlové flíčky. Domácí těsto na nudle pečené s nadrobno nakrájenými mandlemi, cukrem, petrželí a smetanou.

Barevný led z vaječných bílků.

Barevný led ze šlehaných bílků ve své kuchařce Magdalena používá především na zdobení koláčů nebo dortů. Kromě těchto dvou, které můžete vidět na obrázku, píše třeba i o ledu jahodovém, čokoládovém, skořicovém nebo zeleném špenátovém.

Můžete se inspirovat i jejími sladkými recepty. Vyzkoušet recepty na pravé české koláče, buchty nebo lákavé čokoládové, linecké a oříškové dorty. I když už je po Vánocích a oslavách, určitě stojí za to se podívat i na recepty na cukroví a slané rohlíčky nebo tyčinky. A kdybyste si chtěli někdy připravit několikachodové menu složené přímo z receptů M. D. Rettigové, prolistujte se její kuchařkou, kterou najdete tady, až na poslední stránky, kde je vypsaných několik příkladů.

 

Zaujaly vás některé recepty M. D. Rettigové? Už jste o ní někdy slyšeli? Dejte nám vědět na našem Facebooku!


Foto: Veronika Pěčková, StudentPoint.cz (kuchařka)

Podobné články