Tornádem zasažené Mikulčice zahájily obnovu zeleni. Dobrovolníci vysázeli čtyřicet stromů

Hnutí Brontosaurus společně s dalšími uskupeními uspařádalo akci na obnovu zeleně v moravské obci Mikulčice, kterou před letními prázdninami zasáhlo ničivé tornádo.
Tornádem zasažená moravská obec Mikulčice zahájila obnovu místní Zeleně. Hnutí Brontosaurus k této příležitosti uspořádalo dobrovolnickou akci.

Občané Mikulčic, jedné z moravských obcí zasažených tornádem, se stále vzpamatovávají z přírodní katastrofy, která je postihla krátce před začátkem letních prázdnin. Na místě tehdy pomáhaly stovky hasičů i vojáků, neštěstí však zabránit nedokázaly. Někteří mikulčičtí občané toho dne přišli nejen o střechu nad hlavou, ale také o okolní zeleň.

Z tohoto důvodu se Hnutí Brontosaurus rozhodlo uspořádat ještě před zimou akci Den pro stromy, do které se zapojili lidé z řad dobrovolníků i odborníků. Společnými silami zahájili výsadbu lipovo-babykové aleje a pod dohledem odborníků v areálu Břízky u Mikulčic vysázeli celkem čtyřicet čtyři metrových lip a javorů babyk. Tamní park Břízky patří mezi nejzasaženější oblasti. Tornádo zničilo téměř celou jeho dvou hektarovou plochu. Kromě těchto stromů byly vysazeny také lípy u obnoveného kříže, který se nachází v blízkosti rybníku Cihelna.

,,Jsme velmi rádi, že se zapojilo tolik místních lidí a dobrovolníků, kteří odcházeli s dobrým pocitem. Je cítit velké společné úsilí vrátit obce po tornádu do normálního života. A je vidět, že lidé považují i zeleň za téma, kterému je třeba se intenzivně věnovat. Stromy lidem prostě chybí,“ řekl člen Hnutí Brontosaurus Dalimil Toman. „Motivující je nejen nadšení dobrovolníků z Brontosaura, skautů a veřejnosti, ale také odborná pomoc Zahradnické fakulty Mendelu, podpora obce, a mnoha firem, partnerů a donorů, např. Nadace Partnerství,“ dodal.

Přestože hlavním posláním akce byla obnova zeleni, Brontosauři společně s dalšími uskupeními si pro zájemce připravili celou řadu dalších aktivit. Místní děti čekal bohatý program na téma strom, sousedé zase měli příležitost ke společnému setkání a dalšímu plánování na znovuzrození okolní krajiny. Závěrem večera se všichni setkali u táboráku. O zahájení akce se postarali zástupci partnerů výsadby děkanka Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity Alena Salašová, starosta Mikulčic Josef Dvořáček a programový ředitel Hnutí Brontosaurus Dalimil Toman.

Přestože odvedená práce byla dozajistá přínosná, k původnímu stavu má krajina ještě daleko. Obnuvu zeleně čeká nejen vnitřek obcí, ale i celý zbytek okolní krajiny. Většina dalších výsadeb se odehraje v příštím roce, kdy skončí stavební práce. Do pomoci s obrodou přírody se může zapojit kdokoli, bližší informace jsou k nalezení v kalendáři dobrovolnických akcí.

Hnutí Brontosaurus je nezisková organizace, která se snaží o propojení dobrovolnické činnosti s novými zážitky a zkušenostmi. Vznikla před více než čtyřiceti pětil lety a tvoří ji 1 300 členů. Po celém Česku má přes čtyřicet aktivních základních článků. „Chceme svět, ve kterém lidé nejsou lhostejní ke svému okolí, respektují a ctí přírodu a kulturní bohatství a společně o ně pečují,“ uvádí na svém webu hnutí. Brontosauři pravidelně organizují dobrovolnické aktivity, víkendové pobyty a letní akce v přírodě a památkách po Česku i v zahraničí. Jejich dobrovolníci každým rokem kosí louky s orchidejemi, sází stromy nebo například opravují hrady.

Podobné články