Vánoce v Austrálii

Vánoce jsou velmi populární

Austrálie a Vánoce. Zatímco my v  Česku v tyto dny obvykle oblékáme rukavice, čepice a šály, Australané vytahují své nejlepší plavky. Prosinec je totiž letním měsícem a teploty zde v tomto období dosahují až třiceti stupňů. To však neznamená, že by se Australané vzdali Vánoc. Naopak, byť si je přizpůsobili místnímu žhavému počasí, slaví je velmi rádi!

Vánoce jsou převážně náboženským svátkem

Většina Australanů jsou věřící. Svátky vánoční jsou tedy pro ně primárně náboženskou záležitostí. Dodržují hodně zvyků. Většinu z nich však převzali z Anglie a přizpůsobili si je svému horkému počasí. Přestože se samozřejmě najdou výjimky, u nichž dárky naděluje typický americký Santa Claus, v rodinách věřících tuto úlohu zastává Father Christmas, nebo-li otec Vánoc.

Místo kapra zmrzlina

V mnohých zemích typický pečený krocan již většina Australanů na Vánoce nepřipravuje. Vánoční tabule se typicky pyšní mořskými plody, různými druhy ryb, saláty, různými druhy zmrzliny a velkou spoustou řádně chlazených nápojů. Vzhledem k horkému počasí Australané většinou nelpí na hostině uvnitř domu. Velmi typicky se vánoční hostina podává na terasách, zahradách, v parcích či na pláži.

Nepotrpí si na žádné cetky!

Zatímco tradiční výzdoba se skládá ze sněhových vloček, sněhuláků či jiných posněžených dekorací, Australané si své domy zdobí něčím zcela jiným. Upřednostňují ozdoby z přírodních materiálů.

Štědrý večer nastal..!

Vánoce v Austrálii bývají opravdu štědré. Na svátky se totiž tradičně schází široká rodina a navzájem se všichni obdarovávají. Místní děti tedy pod stromečkem nacházejí opravdu velké množství dárků, které si rozbalují 25. prosince ráno. Poté se většinou obléknou do plavek, popadnou ručníky a vyráží brázdit divoké vlny!

 

 

Podobné články