Věc, kterou jste chtěli vědět: Proč britští soudci pořád nosí ty legrační paruky?

S dalším dílem našeho nepravidelného seriálu se tentokrát zaměříme na ty příšerné paruky, které nosí soudci ve Velké Británii. Proč to, sakra, dělají?

Britské soudnictví tak trochu vypadá, jakoby se zapomnělo v čase. Soudci tam pořád musí nosit ty legrační paruky z historických filmů a róby, ve kterých vypadají všichni tak nějak směšně. Minimálně v těch parukách rozhodně. Proč to tedy dělají? Rozhodli jsme se na to najít odpověď.

Jde o tradici starou téměř 700 let

Tradiční soudní úbor je starý téměř 700 let, datuje se do vlády krále Eduarda III. (1327 – 1377). V té době byly dlouhé pláště, kapuce a róby standardním oblečením při návštěvě královského dvora. Království věnovalo materiály pro róby – obvykle kožešina, taft a nebo hedvábí – soudcům. Barvy talárů se v průběhu let měnily, ale podoba oblečení soudců zůstala až do roku 1635, kdy vznikla soudnická pravidla.

Oblečení soudců se tedy od té doby příliš nemění, ale paruky přibyly v 17. století kvůli vládě Karla II. Stuarta (1660 – 1685). Ten zajistil, aby to byla móda pro všechnu vyšší společnost. Před 17. stoletím patřila mezi pravidla soudu, že právníci a soudci musejí mít vlasy upravené a zastřižené. Pak ale přišly paruky a v soudních síních zůstaly, i když už nebyly zase tak populární ve společnosti.

Proč se tahle prastará tradice nezrušila, když vypadá tak směšně?

Někteří říkají, že paruky navozují pocit autority, jiní citují rovnost před zákonem – soudci vypadají v parukách všichni stejně, neměli by se chovat jako individuality, ale ctít zákon. Přesto se už nemusejí paruky používat neustále a je možné, že se dožijeme, když bude jejich užívání zrušeno. Už v roce 2011 bylo zrušeno, že paruky musejí nosit i právníci.

Podobné články