VOŠka nebo Výška?

Vyšší odborné školy jsou novým, ještě málo známým, fenoménem dnešní doby. A to jich v České republice dnes působí více jak dvě stovky. Soukromé, veřejné i církevní, „VOŠky“ nabízejí tříleté obory v mnoha různorodých sférách od zubního laboranta až po hotelový management. Asi 10% maturantů si každoročně vybere tento typ studia. Co je ale přiměje zvolit si tento typ studia místo vysoké školy? Jaké jsou výhody a nevýhody vyšší odborné školy?

Rozdíl první

Některé VOŠ jsou na rozdíl od veřejné VŠ  placené. Školné je v mnoha případech většinou spíše symbolické, ale přesto existuje a může být důležitým faktorem při rozhodování.

Rozdíl druhý

Mohlo by se zdát, že je studium na VOŠ automaticky méně náročné. Je to ale relativní a velmi záleží na celkové úrovni školy (VOŠky často vznikají při středních školách a čerpají z jejich prestiže). Pro někoho může být náročnější přehoupnout se z všeobecného vzdělávání jako např. na gymnáziu, do úplně nového stylu učení, zaměřeného na praktické dovednosti.

Rozdíl třetí

Studium na vyšší odborné škole je zakončeno závěrečnou zkouškou, z cizího jazyka a odborných předmětů, a obhajobou absolventské práce na zvolené téma. Ta sice může být rozsahem kratší než klasická bakalářka, stres a shon je ale stejný. Na vysokých školách se do bakalářských zkoušek cizí jazyk nezařazuje (pokud tedy není hlavním oborem).

Rozdíl čtvrtý

Vysoké školy ve většině případů nenabízejí svým posluchačům takové propojení s praktickou stránkou zvoleného oboru. Na VOŠ je praxe povinnou součástí studia, což může znamenat načerpání cenných zkušeností a získání kontaktů na budoucí možné zaměstnavatele. Také předměty jsou zaměřeny spíše na uplatnění v praxi, než na akademické dovednosti nebo všeobecný rozhled. Důraz je kladen na výuku jazyků (na dnešních vysokých školách je většinou povinný pouze jeden) a získání počítačových dovedností, bez kterých už se dnes takřka nikdo neobejde.

Absolventi VOŠ mají na některých soukromých vysokých školách možnost ročního studia zakončeného titulem Bc. (v denní formě, kombinované studium trvá 3 semestry). Jak říká dvaadvacetiletý student Petr: „ Po absolutoriu jsem přišel na to, že DiS. ještě hodně lidí jako titul vůbec nebere. Pak jsem zjistil, že je tady možnost ročního studia na bakaláře a tak jsem ji využil. Není to pro mě moc náročné, hodně věcí znám z VOŠky, jen musím víc zamakat na bakalářce.“

A co vy? VOŠka nebo Výška?

Foto by StudentPoint

Podobné články