Vyrobte si originální fotorámeček! Zn.: Recyklujeme

Sháníte skvělý rámeček, ale v obchodech mají jen dřevěné, které vůbec neodpovídají vašim představám? Udělejte si vlastní, z kartonu, mapy či románu!

Co potřebujeme? Stačí stará krabice nebo kus kartonu, fotka, mapa (nebo knížka, kterou vám nebude líto roztrhat), tužka, tuhé lepidlo, izolepa a nůžky nebo odlamovací nůž.

K výrobě rámečku stačí pár obyčejných věcí.

Krok číslo 1

Na kus kartonu obkreslíme fotku tak, aby nám okolo obrysu zbývaly 3 cm volného prostoru. To bude náš rámeček, se kterým budeme dál pracovat. Tři centimetry od obrysu také ohraničíme náčrtem, abychom pak věděli, kde máme karton ustřihnout.

Staré krabice nemusí sloužit jen ke stěhování!

Krok číslo 2

Vystřihneme rámeček jak po obvodu, tak zevnitř. Nesmíme ovšem zapomenout, že aby fotka nepropadla, musí rámeček asi o 3–5 mm překrývat fotku. Prostředek tedy nestříháme přesně podle nakresleného obrysu, ale s několikamilimetrovou rezervou. Pokud by se vám při stříhání kartonu stalo, že se vrchní vrstvy papíru zlomí nebo natrhnou (viz níže), není to problém, jelikož karton nebude na hotovém rámečku vůbec vidět.

Místo nůžek můžete použít také nůž, kterým to půjde snadněji.

Krok číslo 3

Abychom fotku v rámečku nějak zajistili a nezničili ji, potřebujeme zadní plochu rámečku. Na další kus kartonu opět obkreslíme fotku, tentokrát rovnou při obkreslování necháme centimetr až centimetr a půl rezervu. Jinak by nám zadní plocha propadla spolu s fotkou přední částí rámečku.

V tomto případě stačí pouhý odhad oka.

Po vystřihnutí získáme zadní část a rámečkovou část připravenou ke zdobení. To, že na zadní část zrovna vyšel přehyb krabice, není na závadu. 

Starý karton se za pár minut promění v krásný rámeček!

Krok číslo 4

V mém případě jsem k ozdobení využila starou mapu z antikvariátu (pro úplnost, jedná se o mapu Povltaví). Mapu jsem si nastříhala na větší kousky, přibližně o rozměrech 9 cm na šířku a 4 cm na výšku, ale je na vás, jak široké si pruhy uděláte. Čím menší proužky, tím více bude rámeček členitý a v případě mapy i poměrně chaotický. Jednotlivé proužky potíráme až ke krajům tuhým lepidlem (kdybyste využili lepidlo tekuté, dojde ke krabatění papíru) a dle vaší fantazie pokládáme na rámeček. Strany je nutné přehnout dozadu kvůli úplnému zakrytí kartonu.

Stará mapa Povltaví už nesloužila svému účelu, využili jsme ji tedy takto.

Krok číslo 5

Rámečkovou konstrukci „obalíme“ po všech stranách a necháme pořádně zaschnout. Případné nedostatky v podobě odlepených růžků mapy snadno dolepíme.

Máte-li zelený pokoj, je stará mapa ideální volbou k ozdobení rámu.

Roh rámu můžeme dozdobit třeba názvem mapy nebo, jako v mém případě, ukazatelem světových stran, kterým byla mapa označena.

Rámeček si můžete dozdobit zajímavým detailem – záleží na vaší fantazii.

Krok číslo 6

A teď už jen zbývá položit fotku na zadní část, připojit rámovou část a slepit izolepou. Doporučuji zalepit jen po třech stranách, ať můžete čtvrtou stranou fotky vytahovat a vyměňovat. Nezapomeňte izolepou přilepit proužek kartonu, aby rámeček stál.

Rámovou část slepte izolepou po třech stranách.

Tak, a je hotovo! Kromě mapy nebo knížky si můžete rámeček ozdobit papírovými obaly od bonbonů, známkami, barevnými papíry anebo si můžete bílý papír pokreslit hromadou maličkých motivů a nastříhat. 

Rámeček si můžete postavit na skříň, kde se na vás bude každé ráno smát.

 

Máte také fotky mimo digitální podoby i v podobě papírové? Využíváte rámečky, nebo máte raději fotoalba? Jak se vám váš vlastní rámeček povedl? Podělte se s námi o názory v diskuzi pod článkem nebo na našem Facebooku!

 

Foto: Kamila Kyseláková, StudentPoint

Podobné články