Zkoušky a maturita jako námět filmů

Proč si trochu neodpočinout a nepodívat se na to, jak se školou zápasí ve filmech?

Opravdu typickým filmem o zkoušce dospělosti je snímek Vrať se do hrobu! od Milana Šteindlera, který zde ztvárnil i hlavní roli. Třicátník Víťa Jakoubek je špatně placený sociolog a zároveň slušný manžel vychovávající dvě děti. Jednoho dne se na něj usměje v práci štěstí v podobě vlastního výzkumu. V tom má zkoumat středoškoláky, jejich život a styl. Aby je ale pochopil, dostane podle něj naprosto skvělý nápad – vydávat se za jednoho z nich. A tak třicátník Víťa usedne zpět do školských lavic gymnázia.

Dalším počinem s maturitním námětem je film Před maturitou z roku 1932 od slavných režisérů Vladislava Vančury a Svatopluka Innemanna. Snímek Před maturitou není komedie, ale drama. Což samotná maturita je také. Příběh je o partě středoškoláků, konrétně o Honzovi a Karlovi. Život jim znepříjemňuje profesor matematiky Kleč a jejich vztah se ještě více vyhrotí na školním výletě. Jakmile přijde na řadu zkouška z matematiky, Karel neuspěje. A tak se rozhodne spáchat sebevraždu. Před maturitou je opravdu pozitivní film pro všechny letošní maturanty.

Film o zkouškovém období a o celé vysoké škole je snímek Jak básníci přicházejí o iluze. Seznámíme se se stejnými postavami jako v prvním díle „Básníků“. Zde už jsou z nich ale vysokoškoláci, Štěpán, student medicíny, a Kendy, student FAMU. Romantická komedie nám ukazuje, jakou dřinu student musí vypotit, aby se dostavily nějaké výsledky, ale zároveň sledujeme trable kluků s láskou. Pokračováním je pak film Jak básníkům chutná život, a jak už název napovídá, podíváme se opět do života stejných postav, tentokrát ale už pracujících.

Scéna z Básníků.

Nepříliš úspěšným počinem je Maturita z roku 2013 od Tomáše Housky. Nadšenec pro elektroniku a počítačovou techniku se vsadí se svými kamarády, že se dokáže nabourat do ministerského systému a stáhne všechny maturitní otázky. Jenže se vsadí poněkud dříve, než vše důkladně promyslí. Začíná tak velká spousta snaživých akcí studentů o nabourání serveru. Jenže studenti nakonec nebudou jediní, kdo se snaží server nabourat.

 

A co vy, čeká vás maturita nebo zkouškové? Řekněte nám o tom na našem Facebooku!

 

Foto: csfd.cz
Video: YouTube.com 

Podobné články