Znáte Geocaching? A jeho příbuzné?

I z obyčejného výletu se může stát chytlavá hra!

Pro spoustu lidí se dnes pojem „zábava“ neobejde bez počítače. Někdo by si třeba i rád vyrazil na výlet, nebo aspoň procházku, ale v celém okolí už není nic k vidění. Na internetu už ale dlouho existují různé stránky, které vám samy nabídnou stovky míst, kam se vydat a přitom si i zahrát o nějaké ty body.

Geocaching

Asi nejznámější projekt, který dnes již nepotřebuje příliš zeširoka představovat. Tato hra je postavená především na použití GPS navigace, velká část kešek je však s trochou šikovnosti odlovitelná třeba i s obyčejnou mapkou. Hra se dá shrnout jako hledání krabiček po celém světě. K hledání potřebujete souřadnice. Způsob, jak se k nim dostanete, se může krabičku od krabičky – neboli kešku od kešky – hodně lišit. Někdy si souřadnice najdete přímo na internetu, jindy jsou zašifrovány, pro některé musíte nejprve obejít několik míst, abyste získali neznámé do jednoduché rovnice. Geocaching je tu od toho, aby vás zavedl na zajímavá místa, která možná znáte, možná ještě ne. V současnosti se množství kešek po celém světě blíží k polovině třetího milionu a registrovaných hráčů je přes šest milionů!

Mám ji!

Opencaching

Jako kešku nelze publikovat zcela všechno. Vedení projektu stanovilo pravidla, která je nutné přísně dodržovat. To se některým hráčům nelíbilo a založili si vlastní. Pod názvem Opencaching můžeme najít projektů více. Ty se v názvu liší jen doménou, průběh je pak všude stejný. Opencaching vám schválí snad vše, nehledě na to, zda se ta která keška nachází na legálně nedostupném místě, zda dělá reklamu nějakému produktu, nebo je zakopaná pod zem (což geocaching opět zakazuje). V kostce můžeme říct, že tito rebelové si pro vás připravili zábavu v některých ohledech odvázanější. Opencaching se přesto nedočkal takového úspěchu, počet těchto kešek se pohybuje jen v rámci stovek.

GeoSpy

Vycházky na zajímavá místa zůstaly, kešky zmizely. V GeoSpy vám sice GPS může také pomoct, ale základním vybavením je v tomto případě foťák. I zde může nové objekty zakládat kdokoliv. Znáte v okolí místo, které si zaslouží pozornost ostatních? Ať už jde o památku historickou, technickou nebo prostě hezký kousek přírody, všechno se může stát terčem pro „špiony“. Cíl GeoSpy je prostý. Dostaňte se na dané místo, udělejte fotografii, dejte ji na stránky. Získáváte bod a fotografie daného místa můžete porovnávat s úlovky ostatních. V podstatě jde tedy o takovou nezištnou fotografickou soutěž. Jako špion můžete „obsazovat“ území. Když zkrátka na dané části mapy vyfotíte objekty v okolí, tato část mapky vám zezelená a je „vaše“. Jde však o záležitost čistě „singleplayerovou“, dané území může obsadit libovolné množství špionů a hru ostatních to nijak neovlivní. Pohled na zelenou mapu širokého okolí je ale k nezaplacení.

Ingress

To v téhle hře je obsazování území základem a se svými soupeři o ně budete vést tvrdé boje! Příběh hry tvoří pěkné sci-fi jádro. Skrz portály se na Zemi dostávají mimozemšťané (Shapers), kteří začali přetvářet lidstvo k obrazu svému. Na vás je zvolit si stranu. Buď jim začnete pomáhat vytvářet z lidstva lepší rasu, nebo naopak budete vzdorovat a nenecháte je dělat si z lidstva své hračky. Těžko uvěřit, že tahle hra může probíhat v reálném světě, je to ale tak. Abyste se této války mohli zúčastnit, potřebujete zařízení s OS Android. Ve skutečnosti po vás však nikdo samozřejmě nechce nic jiného, než jen obsazovat jednotlivé portály. Ty tvoří místa vyznačená souřadnicemi na mapách, v reálném světě nejsou znázorněny nijak. Portály generují body energie, které výletem na dané místo sbíráte. Potom energii využíváte v prospěch své strany – například hackujete portály, osazujete je různými bonusy a podobně. Po obsazení tří portálů vaše strana získává území mezi nimi a s tím i příslušný počet bodů. Nevím jak vy, ale až já svůj muzejní telefon vymění za chytřejší, Ingress bude první, po čem půjdu!

Hrozba přichází z portálů!

 

Hrajete některou z těchto her? Nebo znáte podobný projekt? Tak nám o něm dejte vědět na našem Facebooku!


Foto: deviantart.com

Podobné články