10 důvodů, proč cestovat na Balkán

Když jsem našim poprvé řekla, že se chystám na Balkán, chytali se za hlavu. Pamatovali si historky od strejdy, kterého známý (nebo jeho známého známý?) se pokoušel dojet až do Rumunska autem, ale po cestě přišel o všechno, včetně toho auta.

Tak divoké to na Balkáně dnes už opravdu není. Zapomeňte na zkazky typu „jedna paní povídala“, sbalte batoh a vydejte se poznávat nepoznané.

Nejprve však – které země vlastně tvoří Balkán? Jedná se zejména o tyto:

  • Albánie
  • Bosna a Hercegovina
  • Bulharsko
  • Severní Makedonie
  • Černá Hora

Z větší části taky ještě Řecko a Srbsko, a i Chorvatsko, Slovinsko, Rumunsko a Turecko mají menší část svého území na Balkáně.

Takže proč do regionu vyrazit, a to nejlépe s bandou kamarádů?

Neobjevené s minimem turistů

Na Balkáně se nebudete tísnit v davech turistů, používat lokty, abyste něco spatřili a odpustíte si pohledy na věčně otrávené výrazy „konvenčních“ turistů. Jedinou výjimkou, kterou byste ale na dovolené v Černé Hoře neměli vynechat, je staré město Kotoru. Jakmile v zálivu zakotví obrovská loď a vyplivne tisíce amerických turistů na den do města, začne tam být těsno. Stačí ale do uliček však vyrazit večer a už tu zase budete skoro sami.

Divoká příroda

Kdo zbožňuje outdoor, ví, že na Balkáně se dají zažít ta nejlepší dobrodružství. Ať už jde o zipline, rafting, canyoning, nebo jen túry a procházky, na Balkáně si vše užijete v divoké přírodě. Z velké části jsou tyto země pokryty národními parky a chráněnými přírodními rezervacemi. Žádné manikúrované parky západní Evropy.

Hory, hory a zase hory

Nejedno srdce horomila na Balkáně zaplesá. Takové albánské hory, kde se teď trekuje snáze i díky českým značkovačům, jsou přenádherné, a přitom o nich skoro nikdo neví. Většina lidí z nějakého důvodu jezdí pouze na pobřeží.

I Severní Makedonie se pyšní zelenými tisícovkami s dech beroucími výhledy do všech směrů a občasnými pláty sněhu. Ano, i v létě. 🙂

Moře a jezera

Natáhnout se na bulharské pláži jezdily možná už vaše babičky, a i když to pak na pár dekád přestalo být cool, trend se zase otáčí. Jen to už není o tom, vyvalit se jako vorvaň a chytat bronz, ale spíš jen si koupačku dopřát mezi objevováním. Čím více na divoko, tím lépe. A nemusíte jen k moři. Taková Severní Makedonie se pyšní jezerem, které sice nadnáší o něco méně než slaná voda, jinak ale moři může směle konkurovat.

Ani o vodopády nouze není. Třeba ty největší v Bosně – vodopády Kravica široké 120 metrů. A ve spoustě z nich se můžete vykoupat a zablbnout si, žádné přírodní úkazy obehnané pomalu ostnatým drátem.

Místní kuchyně

Plán zhubnout bude muset zůstat doma a být odložen na neurčito. Místní kuchyně je naprosto výtečná a občas i dost těžká. Záleží ale, kam přesně vyrazíte. Kuchyni založenou na mase a pečivu najdete na Balkáně všude, ale najdou se i specialitky typu žabích stehýnek a mořských potvůrek. Sympatický je i místní zvyk ke všemu ve velkém pojídat svěží saláty.

“Místňáci” a jejich nátura

Pohostinnost mají Balkánci v krvi. Bude se to projevovat nadměrnou pohostinností v restauracích – někdo panáka místní pálenky? A taky se vám ve všem budou snažit vyjít vstříc, i když se budete dorozumívat rukama nohama a určitou roli sehraje i občasná lenost některých národů (zdravím Černohorce!).

Kulturní blízkost

Balkánci jsou nám jaksi přirozeně blízcí. A to nemluvíme jen o Banátu, české vesničce zašité v Rumunsku. Pokud nevládnete angličtinou, nemusíte věšet hlavu. Nějak se tu domluvíte.

Dobré pití

Co naplat, když se cestuje po Balkánu, je často vhodné i trochu popít, aby si v žaludku vše správně sedlo. O tekutiny k vypálení červa tu rozhodně nouze není, zejména ty domácí. Rakija je všudypřítomná, a do toho se nabízí skvělé místní víno. Pivaři si taky přijdou na své.

Nestrojené památky

Každý zná instagramový hit každé dovolené v Bosně a Hercegovině: Starý most ve městě Mostar.

Ale nabízí se toho mnohem více. Navíc je tu všechno takové uvolněnější. Třeba v Albánii když přijdete k pevnosti, můžete prolézt všechna její zákoutí, včetně podzemních úkrytů.

Bizár

A co si budeme nalhávat, občas je to i trochu bizár. A to činí Balkán ještě lákavějším. Vezměte si třeba tisíce bunkrů rozeseté po Albánii díky paranoi diktátora Envera Hodži. Nebo dálnici Transfagarasan v Rumunsku postavenou zase jejich místním diktátorem Ceaušescu jako odpověď na sovětskou invazi do Československa.

Tak co, odvážíte se vypravit se na Balkán? Můžete tak učinit i v partě podobně naladěných lidí s outdoorovou cestovkou CK Mundo.

Podobné články