10 nejlepších katastrofických filmů

Katastrofa se nechystá, ale katastrofických filmů je na výběr opravdu hodně.
Katastrofické filmy uvodní foto

Živelné pohromy, katastrofy inspirované skutečnými událostmi, lidská nerozvážnost a chybná rozhodnutí, brutální představivost scénáristů či děsivá proroctví do budoucna?

To je téma, které inspirovalo filmový průmysl a zajistilo jeho aktérům mnohdy až neskonalý obdiv. Pojďme se podívat na nejzásadnější katastrofické filmy, které by neměly uniknout žádnému filmovému fajnšmekrovi.

Upozorňuji, že článek obsahuje spoilery. Pokud jste filmy ještě neviděli, vraťte se k němu později.

Tip

Sledovat, nebo stáhnout filmy si můžete na různých místech. Ta oblíbená tu ve zkratce uvádíme: Online sledovat můžete zdarma třeba na sledujserialykukaj.to nebo lookmovie, ale jestli si je chcete v klidu pouštět i na místech s omezeným přístupem k netu, nebo doma nemáte tak dobré připojení, můžete zkusit třeba webshare.cz nebo fastshare.

Jasně a ideální je k tomu mít doma TV VoyoNetflixSkylink nebo Telly. Pak už vás nic nemůže zaskočit. 

Titanic (1997)

Jedenáctioscarový snímek Jamese Camerona se bezpochyby řadí mezi nejlepší filmy v dějinách vůbec. Pohádková romance mezi chudým Jackem, kterého ztvárnil mladičký Leonardo DiCaprio a bohatou, ale velmi nešťastnou Rose v podání okouzlující Kate Winslet na pozadí skutečné tragédie, při které přišlo o život 1500 lidí.

Titanic byl ve své době majestátním výtvorem a možná jeho pověst nepotopitelné lodi ho nakonec dostala až na dno chladného Atlantiku.

Tomuto filmu nelze nic vytknout. Obsazení je fantastické, chemie mezi Leonardem a Kate je neuvěřitelná, film vypadá skvěle a samozřejmě vše dotváří soundtrack, kterému vévodí ikonická píseň My Heart Will Go On od kanadské zpěvačky Céline Dion.

Mimochodem, v těchto dnech jde kultovní Titanic opět do kin, v rámci svého 25. letého výročí, takže pokud si chcete veřejně poplakat, směle do toho.

Den poté (2004)

Den poté je snímek, který se zaměřuje na problematiku globálního oteplování. Po celém světě totiž dochází k přírodním hříčkám, kdy dochází k rychlé změně klimatu a nové doběledové. Hlavními hrdiny jsou zde Sam, kterého hraje Jake Gyllenhaal a jeho otec Jack v podání Dennise Quaida. Zatímco klimatolog Jack sleduje dopad globálního oteplování v celosvětovém spektru, jeho syn a hrstka dalších lidí se zatím snaží přežít v ledovém pekle města New York. Ve filmu dominují vizuální efekty, autoři si fakta uzpůsobili potřebám vyprávění: vědci se shodují, že obraz změny klimatu není sice nepravděpodobný, vše by však probíhalo v nesrovnatelně delším časovém období.

Každopádně je Den poté určitě film hodný shlédnutí.

Jádro (2003)

Na počátku byl supertajný projekt Destiny, který se snažil uměle vyvolat zemětřesení jako novou útočnou zbraň. Stačila ovšem jedna chyba a světu jde o krk. Začíná docházet k podivným nehodám, jejichž vyvrcholením je nálet ptáků v Londýně. Geofyzika Joshe Keyeseho napadne, že ptáci ztrácí orientaci v důsledku poruchy magnetického pole Země.

Na tajné poradě v Pentagonu se dozvídáme, že se přestalo otáčet zemské jádro a pokud nebude opět uvedeno do pohybu, vše živé zanikne. Úkolem Joshe je tedy proniknout k jádru a znovu ho roztočit. FBI zatkne geniálního mladého hackera Finche a přimějí ho, aby pracoval na monitorování informací z celé planety. Posledními členy tajného projektu se stanou majorka Becky Childsová a velitel Iverson, jakožto piloti lodě, která je vezme do středu Země. Zpočátku jde vše hladce, ale pak se loď dostane do prázdného prostoru vyplněného poletujícími drahokamy, navíc jádro má řidší atmosféru než se původně předpokládalo. Času není nazbyt…

Co se hereckého obsazení týká, musíme zde vyzdvihnout výkon nejen Aarona Eckharta a Hillary Swank, které role silných žen mimořádně sluší, ale také Stanleyho Tucciho v roli doktora Zimskyho.

Osobně vysoko hodnotím scénář a kameru.

Pokud se chcete u filmu zároveň něco přiučit, pak doporučuju právě tento kousek.

Den nezávislosti (1996)

Dnes již kultovní trhák, který by neměl chybět ve filmografii žádného kinofandy.

Opět nám hrozí katastrofa, opět ohrožení celé civilizace, ovšem tentokrát nejsou na vině přírodní úkazy, ale mimozemští návštěvníci.

Příběh je postaven na  jejich nečekané invazi, zájmy mimozemšťanů jsou odhaleny až po prvním útoku na jedno z amerických měst. V tomto akčním béčku si zahráli Will Smith, Jeff Goldblum nebo Bill Pullman.

Den nezávislosti je typická “popcornová záležitost” bez nutnosti nadměrného přemýšlení, mezi katastrofickými filmy devadesátých let má však pevnou pozici.

Přežít (1993)

Je pátek 13. října 1972, když se v Andách zřítí letadlo, na jehož palubě je také uruguayský fotbalový tým.  Nikdo nevěří, že by někdo mohl neštěstí přežít, pátrací akce jsou odvolány. Mezitím přeživší bojují o holý život, zásoby docházejí a prostředí krutých And moc nadějí na záchranu neposkytuje. Dva muži se rozhodnou k riskantnímu přesunu přes toto majestátní pohoří, ve snaze přivést pomoc. To se jim sice podaří, ale zjišťují, že 29 lidí je po smrti a zbytek přežil jen díky kanibalismu

Film je natočen velmi realisticky a uvěřitelně, hereckému obsazení dominují John Malkovich a Ethan Hawke.

Když si člověk uvědomí, že tenhle příběh se opravdu stal, projde si takovým malým peklem. Rozhodně mu obětujte sobotní večer.

Skleněné peklo (1974)

V San Franciscu je nově otevřen nejvyšší mrakodrap. Při této příležitosti je v jeho nejvyšším patře uspořádána oslava, které se účastní několik desítek prominentních lidí. Stavební firma, která stavbu realizovala, však šetřila, kde se dalo a na předpisy se moc nedívala. Následky na sebe nenechávají dlouho čekat – při zapnutí jednoho elektrického okruhu dojde ke zkratu a spálené elektrické vedení zapálí sklad povlečení v 81. podlaží. V mrakodrapu tak vypuká požár, který brzy zachvátí i výtahovou šachtu a všechny na oslavě. Do záchrany životů uvězněných uvnitř budovy se pouští architekt Robertson a velitel městské hasičské jednotky Michael O’Hallorhan.

Hvězdami napěchovanému filmu vévodí Steve McQueen, jako velitel hasičů a Paul Newman, v dalších rolích se objevila například Fay Dunaway.

Skleněné peklo patří mezi klasiky tohoto stylu a na svou dobu je natočeno velmi dobře, i když se to z pohledu dnešního diváka možná nezdá.

Armageddon (1998)

Parta tvrdých chlapů z náhorních plošin, asteroid o velikosti Texasu, 18 dní a nálet emocí. To všechno je Armageddon. V něčem možná může evokovat klišé, třeba v americkém vlastenectví nebo v dramatických záběrech na obličeje postav, ale na zvláštním půvabu mu nic z toho neubírá ani po letech. Bruce Willis je pan herec, Ben Afleck, Liv Tyler nebo Steve Buscemi mu však zdárně konkurují.

Co nelze opomenout je soundtrack, píseň I don’t wanna miss a thing od kapely Aerosmith (mimochodem zpěvák Steven Tyler je otec herečky Liv Tyler) je už snad i lidovou písní.

Je to možná místy přehnaný doják, ale my ho milujeme.

Drtivý dopad (1998)

Drtivý dopad je mnohdy neprávem srovnáván právě s Armageddonem (vyšly dokonce chvilku po sobě), myšlenka na natočení tohoto filmu je však mnohem starší a má i vznešenější vizi než předchozí film. Již na konci 70. let totiž producenti Richard Zanuck a David Brown plánovali remake filmu z roku 1951 jménem When Worlds Collide, v němž se k Zemi blíží bludná planeta. V tomto případě se k naší planetě blíží komety. Na jedné straně se vláda snaží zneškodnit tu větší z nich vysláním rakety s výbušninou, na druhé vybuduje rozsáhlý komplex jeskyní, jako úkryt pro hrstku lidí. Na pozadí této katastrofy se odehrávají příběhy obyčejných smrtelníků, kteří se snaží zachránit si život. Zajímavostí je, že na filmu se podílela také NASA nebo fakt, že filmaři museli na poslední chvíli také upravit jeden z projevů prezidenta Becka. Ten nakonec v jedné ze scén říká, že ,Život půjde dál, zvítězíme.‘ Původně však přihodil ještě: ,Tohle není armageddon,‘ což by zbytečně propagovalo konkurenční hit od Baye.

Nákaza (2011)

Podnikatelku Beth postihne zdánlivě neškodné nachlazení, z něhož se vyklube vir neznámého původu napadající centrální nervovou soustavu. Její manžel Mitch je okamžitě izolován, ale ukáže se, že je vůči nákaze imunní. Se svou dospívající dcerou se pokusí odjet z města, ale národní garda jim v tom zabrání. Nastává chaos, nepracují sociální služby a objevuje se rabování obchodů a domů. Smrtící, vzduchem přenosný vir, který nemocné zabíjí během několika dnů, se rychle šíří po celém světě. Lékaři se snaží najít lék a minimalizovat paniku, která se šíří ještě rychleji než samotný virus…

Možná vám to připomíná vir, jehož jméno nesmíme vyslovit a ano, je pravda, že tento film vypadá skoro jako proroctví věcí, které jsme nedávno zažili na vlastní kůži.

Kvalitní, inteligentní a herecky dobře obsazený film, mnohdy mu chybí empatie a mapování života obyčejných lidí, lehce sklouzává do dokumentární sféry, což někomu nemusí vyhovovat. Ale možná právě díky tomu, jak stroze a nelidsky působí, vylézá na povrch hrůznost a beznadějnost nastalé situace.

Melancholie (2011)

Kirsten Dunst je prostě paní herečka a ve spojení s dánským režisérem Larsem Von Trierem dali dohromady vizuální podívanou na úrovni, která ve vás zanechá pocit extáze. Justine se na honosném venkovském sídle právě vdává, v ten samý moment se ale k Zemi přibližuje planeta Melancholia

Jen málokdo se dokáže vypsat ze svých pocitů, mistrně je zakamuflovat a vložit do snímku tak intimního. Jde vlastně o střet dvou sester, dvou světů a dvou planet. Úvodní prolog s hudbou Richarda Wagnera a zpomalenými záběry v člověku vyvolá snad až umělecký orgasmus.

Herecké obsazení geniální, rodina Skarsgårdů byla jasným tahem na branku.

Na Melancholii se nelze připravit, pouze naladit.

Pokud nemáte zrovna chuť na katastrofické filmy, pak se můžete podívat na článek o těch nejlepších filmech rozdělených dle žánrů a druhů. Z tohoto hlavního článku si pak pomocí odkazů můžete vybrat kategorii, která vás zaujala. Máme pro vás připravené recenze nejlepších historických, rodinných, vánočních nebo erotických filmů. Také jsme pro pány připravili tipy na filmy pro chlapy. A pro děti máme výběr těch nejlepších filmů pro děti, nejlepší dětské animáky a ty nejlepší pohádky o čertech. Najdete zde také doporučení na filmy o čarodejnicích, upírech, nejlepší thrillery, psychologické horory a mnoho dalšího.

Podobné články

7 zombie filmů

Kdo se bojí, nesmí do lesa. Protože nejen ve městech potkáte zombie.