93. ročník mezinárodního festivalu Jiráskův Hronov

Další ročník Jiráskova Hronova je tu. Co všechno je na programu a kam se na to podívat?
Jiráskův Hronov divadlo

Tento ročník mezinárodního festivalu Jiráskův Hronov nabídne bohatý divadelní a hudební program i výstavy. Tento týden se začnou do malebného městečka Hronov sjíždět desítky divadelních souborů, hudebníků a tisíce divadelních fanoušků. To znamená jediné – začne tradiční přední mezinárodní divadelní festival Jiráskův Hronov, letos již po třiadevadesáté. Během následujícího týdne nebudou kromě divadla chybět výstavy, koncerty či diskuse.

Jakmile se v pátek 28. července 2023 v Hronově vztyčí ve večerních hodinách festivalová vlajka a místní Divadelní soubor Jiráskova divadla zahraje Jiráskovu Lucernu, znamená to, že v šestitisícovém městečku začíná 93. ročník divadelního festivalu Jiráskův Hronov, který je nejstarší divadelní přehlídkou v Evropě a pravděpodobně i na světě. Nepřerušila jej 2. světová válka, komunisté, ani celosvětová pandemie Covidu. Slavnostní zahájení proběhne v sobotu 29. července od 14:15 hod na náměstí Čs. armády v Hronově.

„Na prvním ročníku Jiráskova Hronova v roce 1931 se uváděly pouze divadelní hry Aloise Jiráska, který se v Hronově narodil a vyrůstal. Poté až do roku 1951 se vždy uváděla alespoň jedna jeho hra. Od toho roku to není pravidlem, ale občas se i v dnešní době Jiráskův text na jevišti objeví a dostane se až na festival,“ říká ředitelka festivalu Šárka Čmelíková.

Během festivalu proběhne i patnáct seminářů, do kterých se přihlásilo více než 250 seminaristů. Tyto odborné semináře budou ukončeny tzv. předváděčkami, a tak některé semináře předvedou výsledek své týdenní práce veřejnosti.

Jiráskův Hronov herci

„V hlavním programu festivalu se během celého festivalového týdne letos představí 39 souborů, které odehrají 89 představení. Představí se také tři profesionální inspirativní představení a dvě zahraniční, v letošním roce na Jiráskův Hronov přijedou ze Slovenska a z USA. V rámci doprovodného programu pak vystoupí 40 divadelních souborů, uskuteční se 30 koncertů, 4 výstavy a dalších 20 doprovodných akcí,“ láká návštěvníky programový ředitel festivalu Jan Julínek.

Návštěvníci se mohou těšit například na inspirativní profesionální koprodukční představení Divadla DRAK z Hradce Králové a Bratislavského bábkového divadla, Divadla Masopust z Prahy, či DISKU – divadelního studia DAMU. V rámci doprovodného programu se představí například Anatol Svahilec se slam poetry, Létající rabín, Lucie Dobrovodská, Novoměstská filharmonie a desítky dalších. Kompletní program je k nalezení na webových stránkách festivalu – https://jiraskuvhronov.eu/program

Jiráskův Hronov se koná na několika místech. Hlavní program v Jiráskově divadle, Sále Josefa Čapka a v Sokolovně. Doprovodný program na náměstí Čs. Armády a na dvou pódiích v parku A. Jiráska.

Jiráskův Hronov stage

Během festivalu proběhne také řada výstav. Ve foyer Sále Josefa Čapka 92. Jiráskův Hronov byl vloni, ve foyer Jiráskova divadla Nositelé odznaku Zlatého Tyla a Cena Pavla Dostála, na balkónové chodbě Jiráskova divadla Výstava 200 let ochotnického divadla v Hronově.

Ačkoliv je v Hronově ubytování velmi omezené a v současné době téměř vyprodáno, hosté, kteří na festival přijedou, mohou využít ubytování ve stanovém městečku přímo v Hronově nebo v internátech v nedalekém Velkém Poříčí a Náchodě. K dispozici je samozřejmě také ubytování v soukromí.

„V rámci Jiráskova Hronova bude jezdit zdarma festivalové taxi, které hosty na tato místa odveze. Také bude jezdit pravidelná kyvadlová doprava,“ říká Jan Julínek.

Mezinárodní nevládní organizace amatérského divadla AITA – IATA zařadila festival Jiráskův Hronov v roce 2017 na svém kongresu v Monaku mezi sedm nejprestižnějších festivalů amatérského divadla z celého světa. Jiráskův Hronov je koncipován jako mezinárodní festival amatérského divadla Středoevropské sekce AITA/IATA a současně jako celostátní mezidruhová přehlídka amatérského divadla. Jako nesoutěžní přehlídka otevřená všem divadelním druhům, žánrům, nejrůznějším inscenačním postupům, stylům a poetikám. Základní premisou Jiráskova Hronova je umožnění vzájemné mezinárodní a mezidruhové inspirace a setkání amatérských divadelníků i různých druhů a oblastí divadla, včetně příbuzných druhů scénického umění.

93. ročník festivalu Jiráskův Hronov se uskuteční pod záštitou Ministra kultury ČR Martina Baxy. Rada Královéhradeckého kraje udělila nad festivalem trvalou záštitu na období 2022–2025.

Podobné články

7 zombie filmů

Kdo se bojí, nesmí do lesa. Protože nejen ve městech potkáte zombie.