7 faktů, které nás učili ve škole a dnes už neplatí

Ačkoliv to zní bizarně, tak i za váš krátký život se podařilo vyvrátit několik faktů, kterým vědci sami věřili.

Diamant je nejtvrdší nerost

Jak končila ta stupnice tvrdosti? Topaz, korund a diamant? Od roku 2009 to bohužel již není pravda. Nebohý diamant byl podle nejnovějších výzkumů poražen dokonce hned dvěma látkami – nitridem boritým a lonsdaleitem. Školní osnovy to nicméně doteď u nás ještě jaksi nezaznamenaly.

Pluto je planeta

Ačkoliv nás to bolí sebevíc, tak Mezinárodní astronomická unie v roce 2006 rozhodla, že Pluto je pouze natolik nevýznamný vesmírný objekt, že se svou trpasličí velikostí se tedy nemůže mezi planety počítat. RIP Pluto, bylo nám s tebou hezky (1930 – 2006).

Čarodějnice se pálily

Každý si vybaví nějaký ten film s tematikou Salemu, kde je popelem potřená polonahá dívka v košili uvázaná u kůlu. Ve skutečnosti tyto excesy nebyly tak časté, jak by se mohlo zdát. V Americe se čarodějnice nejčastěji věšely, v severní Evropě se topily pomocí „sofistikovaného“ testu vodou. Čarodějnice se svázala do kozelce a hodila do vody. Pokud vyplavala, tak určitě pomocí svých nadpřirozených sil a byla potřeba ji usmrtit. Ale pokud ne, tak byla nevinná. Nemusíme vám asi říkat, jak takový test nejčastěji dopadl.

Izraelité byli egyptskými otroky a postavili jim pyramidy

Počkat, neviděli jsme přece v Princi egyptském, že Židé Egypťanům přisluhovali a tahali jim ty ohromné kvádry na nesmrtelné hrobky? Podle všeho se jedná jen o populární mýtus, který přiživují i učitelé. První Židé se na světě objevili dlouho poté, co na světě nějaké ty pyramidy už stály.

Spláchnutá voda se kvůli coriolisově síle otáčí na každé polokouli jiným směrem

Také jste si ve škole říkali, že voda spláchnutá v Austrálii se točí jiným směrem než voda spláchnutá u nás v Evropě? Mohla za to prý coriolisova síla způsobená rotací země. Nicméně podle vědců se jedná o pouhý mýtus. Tato síla nedokáže ovlivnit tak drobné věci jako vodu ve vaší vypuštěné vaně.

Velká čínská zeď je viditelná z vesmíru

Co je asi tak vidět z vesmíru? Podle astronautů nic moc. A dokonce i slavná Velká čínská zeď je k nakouknutí pouze do výšky 160 km. A v takové se o vesmíru vůbec nedá hovořit.

Brontosaurus je druh dinosaura

Pokud jste si jako malí rádi vyjmenovávali typy dinosaurů, tak pro vás máme špatnou zprávu. Milý býložravec brontosaurus podle všeho bohužel neexistuje. Je to jen jiná variace již existujícího jiného dinosaura  Apatosaura. Tímto bychom chtěli poděkovat všem paleontologům za zničené dětství.

Podobné články