Chorvatsko se během dnešního léta pro spoustu Čechů stalo destinací číslo 1. Moře představuje tak lákavou možnost odpočinku, že si jí i přes mnohá opatření a zdánlivá rizika, nedokázalo odpustit velké procento z nás.
Proti českým turistům, kteří se letos rozhodli vycestovat do zahraničí se však mnohdy strhla vlna kritiky. Mohli jste zaslechnout rýpavé poznámky o jejich nehorázné nezodpovědnosti a sebestřednosti. Mnozí se domnívali, že právě tito dovolenkáři k nám zatáhnou koronavirus zpátky a utrpí tak nevinní lidé, kteří se letos oblíbené dovolené rozhodli vzdát. Kdo má ale pravdu?
Smutnou pravdou zůstává fakt, že koronavirus tu nerozseli pouze ti, kteří se letos rozhodli vyrazit za hranice. Možná by nebylo nehorázností tito lidé byli naopak a kupodivu v menšině. Terčem oprávněné kritiky by se měli stát především ti, jejichž chování je opravdu nezodpovědné a často postrádá jakoukoli logiku. Například lidé, kteří dobrovolně navštěvují noční kluby a se zcela neznámými lidmi popíjejí alkohol ze společného kýble. To už by rovnou mohly přijít do baru a zařvat, že chtějí koronavirus!
Nehledě na to, že cestovat do zahraničí se dá i s absolutně minimálním rizikem, a pokud se bavíme o Chrvatku, platí to dvojnásob. Bohatě stačí cestovat autem a zabookovat si soukromý apartmán, kde se kromě vašich spolucestujících nenachází nikdo jiný. Pokud by se celá situace vyhrotila do ještě větších extrémů, můžete si sami vařit na bytě a navštěvovat pláže, které nejsou tak turisticky vytížené. Pokud zvolíte takovýto typ dovolené v Chorvatsku, je prakticky jisté, že se jedná o bezpečnější alternativu než dovolená u nás v Česku v rizikových oblastech jako je Praha nebo Uherské Hradiště.
Mnoho lidí, které na prázdniny zůstalo v rodném kraji, argumentuje tím, že měli hranice toto léto zůstat úplně uzavřené. No jo, ale každá mince má dvě strany. Pokud by hranice zůstal skutečně uzavřené, utrpěly by mezinárodní vztahy, turismus a ekonomika. Lidé by se občas měli nejprve zamyslet, než z úst vypustí kritiku.