Filmy podle skutečnosti: Opravdoví lidé vs. herci

Jsou herci podobní skutečné osobě, kterou ztvárňují ve filmu? Pojďte to s námi porovnat.

Filmy natočené podle skutečné události mají své kouzlo. Víme, že se to někdy někomu opravdu stalo, a tak nějak neřešíme, do jaké míry se film inspiroval skutečností. Prostě věříme, že se to všechno stalo, ať to v nás vyvolá co nejsilnější emoce. Sama si po zhlédnutí takovýchto filmů najdu, jak hrdina vypadá ve skutečnosti. A někdy se nestačím divit

Surfařka (Soul Surfer)

Film z roku 2011, který ukazuje, jak se dospívající surfařka poprala s tím, že přišla o jednu ruku po útoku žraloka. Toto se skutečně stalo surfařce Bethany Hamilton, kterou ve filmu ztvárnila herečka AnnaSophia Robb. Zajímavostí je, že Bethany Hamilton trénovala herečku AnnuSophii Robb šest týdnů před natáčením surfování.

Vlevo herečka AnnaSophia Robb, vpravo surfařka Bethany Hamilton.

Bethany (vlevo) s AnnouSophií, která ji ztvárnila ve filmu Surfařka.

Životní šance (One Chance)

Film z roku 2013, který si pouštím pořád dokola. Motivující příběh operního pěvce Paula Pottse, kterého ztvárnil herec James Corden, ukazuje, jak se ze skromného chlapce bez sebevědomí stal hrdina. Paul Potts se zúčastnil historicky první série televizní show Británie hledá talent. A jak dopadl? Podívejte se sami. Jo, a potom si pusťte také celý film, a to bez diskuse!

Herec James Corden s filmovou manželkou.

Skutečný operní pěvec Paul Potts s manželkou vypadají trošku jinak než jejich herečtí dvojníci.

Čistá duše (Beautiful Mind)

Dojemný a dokonale ztvárněný film, který vám bude ležet v hlavě ještě několik měsíců po zhlédnutí, je z roku 2001. Ukazuje příběh mimořádně talentovaného matematika Johna Forbese Nashe ml., nositele Nobelovy ceny za ekonomii, kterého si ve filmu zahrál herec Russell Crowe. John Forbes Nash ml. je tak trochu podivín. Později se ale zjistí, že ve skutečnosti trpí závažnou chorobou – schizofrenií. Skutečný John Forbes Nash ml. zemřel společně se svou ženou v květnu v roce 2015 při těžké nehodě taxíku.

Herec Russell Crowe (vlevo) ztvárnil roli mladého Johna Forbese Nashe.

Nedotknutelní (Intouchables)

Francouzský film byl natočen v roce 2001 stejně jako Čistá duše, a vyvolá ve vás podobné pocity. Film představuje život na vozíček upoutaného bohatého aristokrata Philippa Pozza di Borga, kterého ztvárnil herec François Cluzet. Příběh je natočen podle knihy Druhý dech, kterou napsal samotný Philippe Pozzo di Borgo. Film ukazuje vztah mezi konzervativním Philipem, který skončil na vozíčku po nehodě při paraglidingu, a jeho opatrovníkem Abdelem Yasminem Sellouem, který pochází z úplně odlišných poměrů (a kterého mimochodem ve filmu hraje černoch Omar Sy. Ve skutečnosti byl ale běloch). Hudbu k filmu složil úžasný skladatel Ludovico Einaudi.

Herec François Cluzet (vlevo dole) skvěle ztvárnil roli muže na vozíčku.

Coco Chanel

Francouzsko-belgický životopisný film z roku 2009 mapuje první polovinu života módní návrhářky Coco Chanel, vlastním jménem Gabrielle Bonheur Chanel, kterou skvěle ztvárnila herečka Audrey Tautou. Původně byla hlavní role nabídnuta Keiře Knightley. Audrey byla nakonec vybrána pro svoji elegantnost a podobu se skutečnou Coco Chanel. Gabrielle Chanel zemřela ve věku 87 let v roce 1971.

Herečka Audrey Tautou (vlevo) je skutečné Coco Chanel opravdu podobná.

3096 dní: Příběh Nataschi Kampuschové (3096 Tage)

Příběh, který v roce 1998 sledoval celý svět. Rakouská dívka Natascha Kampusch byla unesena Wolfgangem Priklopilem. Ten ji u sebe doma věznil více než osm let. V roce 2006 se jí podařilo uniknout. Wolfgang hned spáchal sebevraždu skokem pod vlak. Zajímavostí je, že dům, kde Wolfgang dívku věznil, Natascha sama odkoupila. Nataschu si ve filmu zahrála herečka Antonia Campbell-Hughes, psychopata Wolfganga Priklopila si zahrál Thure Lindhardt.

Herečka Antonia Campbell-Hughes (vlevo) si zahrála osm let vězněnou dívku Nataschu Kampusch.

127 hodin (127 Hours)

Americký horolezec Aron Lee Ralston měl v roce 2003 nehodu při canyoningu v Utahu. Pět dní a sedm hodin byl uvězněn pod balvanem, který mu uvěznil pravou ruku ke stěně kaňonu. Aby se osvobodil, musel si sám amputovat tupým nožem pravou ruku v předloktí. Arona ve filmu z roku 2010 herec James Franco. Arona amputace ruky neodradila a dál se věnuje horolezectví a cestování. Také se stal motivačním řečníkem.

Příběh horolezce Arona Lee Ralstona (vpravo) ztvárnil ve filmu herec James Franco.

 

Máte také nějaký oblíbený film, který byl natočený podle skutečné události? Podělte se o něj s ostatními na našem Facebooku.

 

Foto: Csfd.cz, Flickr.com, Pixabay.com

Video: YouTube.com

Podobné články