Filmy podle skutečnosti: Opravdoví lidé vs. herci

Jsou herci podobní skutečné osobě, kterou ztvárňují ve filmu? Pojďte to s námi porovnat.

Filmy natočené podle skutečné události mají své kouzlo. Příběh nás pohltí o to více, když víme, že byl inspirován skutečným osudem hrdinů. Podívejte se s námi, jak ve skutečnosti vypadají lidé, které se stali inspirací pro tyto dechberoucí příběhy.

Surfařka (Soul Surfer)

Film z roku 2011, který ukazuje, jak se dospívající surfařka poprala s tím, že přišla o jednu ruku po útoku žraloka. Toto se skutečně stalo surfařce Bethany Hamilton, kterou ve filmu ztvárnila herečka AnnaSophia Robb. Zajímavostí je, že Bethany Hamilton trénovala herečku AnnuSophii Robb šest týdnů před natáčením surfování.

Vlevo herečka AnnaSophia Robb, vpravo surfařka Bethany Hamilton.

Bethany (vlevo) s AnnouSophií, která ji ztvárnila ve filmu Surfařka. Filmy podle skutečnosti.

Životní šance (One Chance)

Film z roku 2013, který si pouštím pořád dokola. Motivující příběh operního pěvce Paula Pottse, kterého ztvárnil herec James Corden, ukazuje, jak se ze skromného chlapce bez sebevědomí stal hrdina. Paul Potts se zúčastnil historicky první série televizní show Británie hledá talent. A jak dopadl? Podívejte se sami. Jo, a potom si pusťte také celý film, a to bez diskuse!

Herec James Corden s filmovou manželkou. Filmy podle skutečnosti.

Skutečný operní pěvec Paul Potts s manželkou vypadají trošku jinak než jejich herečtí dvojníci.

Čistá duše (Beautiful Mind)

Dojemný a dokonale ztvárněný film podle skutečnosti, který vám bude ležet v hlavě ještě několik měsíců po zhlédnutí, je z roku 2001. Ukazuje příběh mimořádně talentovaného matematika Johna Forbese Nashe ml., nositele Nobelovy ceny za ekonomii, kterého si ve filmu zahrál herec Russell Crowe. John Forbes Nash ml. je tak trochu podivín. Později se ale zjistí, že ve skutečnosti trpí závažnou chorobou – schizofrenií. Skutečný John Forbes Nash ml. zemřel společně se svou ženou v květnu v roce 2015 při těžké nehodě taxíku.

Herec Russell Crowe (vlevo) ztvárnil roli mladého Johna Forbese Nashe.

Nedotknutelní (Intouchables)

Francouzský film byl natočen v roce 2001 stejně jako Čistá duše, a vyvolá ve vás podobné pocity. Film představuje život na vozíček upoutaného bohatého aristokrata Philippa Pozza di Borga, kterého ztvárnil herec François Cluzet. Příběh je natočen podle knihy Druhý dech, kterou napsal samotný Philippe Pozzo di Borgo. Film ukazuje vztah mezi konzervativním Philipem, který skončil na vozíčku po nehodě při paraglidingu, a jeho opatrovníkem Abdelem Yasminem Sellouem, který pochází z úplně odlišných poměrů (a kterého mimochodem ve filmu hraje černoch Omar Sy. Ve skutečnosti byl ale běloch). Hudbu k filmu složil úžasný skladatel Ludovico Einaudi.

Herec François Cluzet (vlevo dole) skvěle ztvárnil roli muže na vozíčku.

Coco Chanel

Francouzsko-belgický životopisný film z roku 2009 mapuje první polovinu života módní návrhářky Coco Chanel, vlastním jménem Gabrielle Bonheur Chanel, kterou skvěle ztvárnila herečka Audrey Tautou. Původně byla hlavní role nabídnuta Keiře Knightley. Audrey byla nakonec vybrána pro svoji elegantnost a podobu se skutečnou Coco Chanel. Gabrielle Chanel zemřela ve věku 87 let v roce 1971.

Herečka Audrey Tautou (vlevo) je skutečné Coco Chanel opravdu podobná. Filmy podle skutečnosti.

3096 dní: Příběh Nataschi Kampuschové (3096 Tage)

Příběh, který v roce 1998 sledoval celý svět. Rakouská dívka Natascha Kampusch byla unesena Wolfgangem Priklopilem. Ten ji u sebe doma věznil více než osm let. V roce 2006 se jí podařilo uniknout. Wolfgang hned spáchal sebevraždu skokem pod vlak. Zajímavostí je, že dům, kde Wolfgang dívku věznil, Natascha sama odkoupila. Nataschu si ve filmu podle skutečné události zahrála herečka Antonia Campbell-Hughes, psychopata Wolfganga Priklopila si zahrál Thure Lindhardt.

Filmy podle skutečnosti.

127 hodin (127 Hours)

Americký horolezec Aron Lee Ralston měl v roce 2003 nehodu při canyoningu v Utahu. Pět dní a sedm hodin byl uvězněn pod balvanem, který mu uvěznil pravou ruku ke stěně kaňonu. Aby se osvobodil, musel si sám amputovat tupým nožem pravou ruku v předloktí. Arona ve filmu z roku 2010 herec James Franco. Arona ztráta ruky neodradila a dál se věnuje horolezectví a cestování. Také se stal motivačním řečníkem.

Filmy podle skutečnosti. Příběh horolezce Arona Lee Ralstona (vpravo) ztvárnil ve filmu herec James Franco.

Výměna (Changeling)

Temné drama z roku 2008 s Angleinou Jolie budete sledovat se zatajeným dechem. Příběh inspirovaný skutečným příběhem Christine Collins, matky, která pátrá po svém ztraceném synovi. Zkorumpovaná místní policie se snaží zachránit si reputaci, takže když se najde malý chlapec, který se vydavá za ztraceného Waltera Collinse, naléhá na Christinu, že se jedná o jejího syna. Její odpor a protestování ji dostane až do psychiatrické léčebny. Její boj s policií, zoufalé hledání syna a pravdy rozhodně stojí za shlédnutí. A to zejména, když si uvědomíme, že se jedná o skutečný příběh.

Filmy podle skutečné události

Železná lady (The Iron Lady)

Spojení silného životopisného příběhu a hereckého výkonu hvěždné Meryl Streepové nemůže dopadnoout jinak než fenomenálně. Britský snímek z roku 2011 sleduje politickou kariéru i osobní život britské premiérky Margaret Thatcherové. Meryl v této roli naprosto exceluje a vtáhne vás do děje i do mysli slavné političky.

Filmy podle skutečné události

Foto: Csfd.cz, Flickr.com, Pixabay.com, imdb.com, nbcnewx.com

Tip

Sledovat, nebo stáhnout filmy si můžete na různých místech. Ta oblíbená místa tu ve zkratce uvádíme: Online sledovat můžete zdarma třeba na sledujserialykukaj.to nebo lookmovie, ale jestli si je chcete v klidu pouštět i na místech s omezeným přístupem k netu, nebo doma nemáte tak dobré připojení, můžete zkusit třeba webshare.cz nebo fastshare.

Jasně a ideální je k tomu mít doma TV VoyoNetflixSkylink nebo Telly. Pak už vás nic nemůže zaskočit. Jsou to sice placené služby, ale zase tam je opravdu dobrý výběr a nemusíte se bát, že nevědomky překračujete zákon.


Koho filmy opravdu zajímají, může mrknout na přehled filmů z nejrůznějších kategorií kde jsme shrnuli články a témata, které už o filmech máme.

Podobné články

7 zombie filmů

Kdo se bojí, nesmí do lesa. Protože nejen ve městech potkáte zombie.