Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své české velmistry.

A i když jsou někteří herci mistry malých rolí nazýváni, nejsem si jistá, jestli se jim takové oslovení vůbec kdy líbilo. Ono o někom prohlásit, že měl vždycky jen malé nebo epizodní role a nikdy roli hlavní, to zabolí. Ale je to tak, ne každý může být ve všem nejlepší, ačkoli oni by možná byli v nějaké hlavní roli skvělí, tu šanci prostě nedostali. Ale možná že ničeho nelitovali. Představím vám dva naše nejznámější herce, kteří se chlubí přízviskem „herec malých rolí“.

Herci malých rolí - Jiří Lír ve filmu Což takhle dát si špenát.

 

Jiří Lír

Jiří Lír (1923 – 1995) byl našim neslavnějším hercem malých rolí. Měl je v malíčku. Ať už byly jeho role jak chcete malé, on té své postavě vždycky vdechl něco…prostě něco. A ať už to je, nebo není náhoda, některé scény s ním nebo jeho věty se staly legendárními. Hospodský z Vesničko má středisková, který se měl vypravit do Pelhřimova, aby se podíval na krematorium. Mimochodem v Pelhřimově se před 90 lety narodil. Asi jeho nejslavnější replika je: „Což takhle dát si špenát?“ ze stejnomeného filmu. Lír si zahrál na 180 malých rolí, žádnou hlavní nikdy nedostal.

 

Karel Augusta

Další z našich skvělých herců, kteří nikdy nedostali šanci se „pořádně předvést“. Myslím, že všichni Češi, co mají doma televizi, jeho tvář znají, byť už možná neznají jeho jméno. Karel Augusta (1935 – 1998) byl úspěšným hercem v divadle Na zábradlí, film mu ale příliš velkých příležitostí nenabídl, ale i přesto se objevil ve 150 titulech. Role měl především komické, ale i zloducha uměl zahrát, například pytláka ve filmu Na pytlácké stezce nebo hlavní záporáka, který vydíral Lukáše Vaculíka a Savana Tofiho v Kamarádovi do deště. Jeho role byli střední nebo malé, jedna z jeho největších rolí byla role kuchaře Muraška ve filmu Holka na zabití a role Vašátka ve filmu Příště budeme chytřejší, staroušku! Kromě hereckého nadání byl i nadaný muzikant.

Karel Augusta ve filmu Příště budeme chytřejší, staroušku! herci malých rolí

Foto: Ústřední půjčovna filmů

Tip

Sledovat, nebo stáhnout filmy si můžete na různých místech. Ta oblíbená místa tu ve zkratce uvádíme: Online sledovat můžete zdarma třeba na sledujserialykukaj.to nebo lookmovie, ale jestli si je chcete v klidu pouštět i na místech s omezeným přístupem k netu, nebo doma nemáte tak dobré připojení, můžete zkusit třeba webshare.cz nebo fastshare.

Jasně a ideální je k tomu mít doma TV VoyoNetflixSkylink nebo Telly. Pak už vás nic nemůže zaskočit. Jsou to sice placené služby, ale zase tam je opravdu dobrý výběr a nemusíte se bát, že nevědomky překračujete zákon.


Jestli vás filmy opravdu zajímají, může mrknout na náš přehled filmů z nejrůznějších kategoriíTam jsme totiž shrnuli články a témata, které už o filmech máme napsané. Třeba vás tam něco zaujme.

Podobné články

7 zombie filmů

Kdo se bojí, nesmí do lesa. Protože nejen ve městech potkáte zombie.