Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své české velmistry.

A i když jsou někteří herci mistry malých rolí nazýváni, nejsem si jistá, jestli se jim takové oslovení vůbec kdy líbilo. Ono o někom prohlásit, že měl vždycky jen malé nebo epizodní role a nikdy roli hlavní, to zabolí. Ale je to tak, ne každý může být ve všem nejlepší, ačkoli oni by možná byli v nějaké hlavní roli skvělí, tu šanci prostě nedostali. Ale možná že ničeho nelitovali. Představím vám dva naše nejznámější herce, kteří se chlubí přízviskem „herec malých rolí“.

Jiří Lír ve filmu Což takhle dát si špenát.

 

Jiří Lír

Jiří Lír (1923 – 1995) byl našim neslavnějším hercem malých rolí. Měl je v malíčku. Ať už byly jeho role jak chcete malé, on té své postavě vždycky vdechl něco…prostě něco. A ať už to je, nebo není náhoda, některé scény s ním nebo jeho věty se staly legendárními. Hospodský z Vesničko má středisková, který se měl vypravit do Pelhřimova, aby se podíval na krematorium. Mimochodem v Pelhřimově se před 90 lety narodil. Asi jeho nejslavnější replika je: „Což takhle dát si špenát?“ ze stejnomeného filmu. Lír si zahrál na 180 malých rolí, žádnou hlavní nikdy nedostal.

 

Karel Augusta

Další z našich skvělých herců, kteří nikdy nedostali šanci se „pořádně předvést“. Myslím, že všichni Češi, co mají doma televizi, jeho tvář znají, byť už možná neznají jeho jméno. Karel Augusta (1935 – 1998) byl úspěšným hercem v divadle Na zábradlí, film mu ale příliš velkých příležitostí nenabídl, ale i přesto se objevil ve 150 titulech. Role měl především komické, ale i zloducha uměl zahrát, například pytláka ve filmu Na pytlácké stezce nebo hlavní záporáka, který vydíral Lukáše Vaculíka a Savana Tofiho v Kamarádovi do deště. Jeho role byli střední nebo malé, jedna z jeho největších rolí byla role kuchaře Muraška ve filmu Holka na zabití a role Vašátka ve filmu Příště budeme chytřejší, staroušku! Kromě hereckého nadání byl i nadaný muzikant.

Karel Augusta ve filmu Příště budeme chytřejší, staroušku!

Máte pocit, že v tomhle seznamu chybí? Napište to komentářů nebo na náš Facebook.

Foto: Ústřední půjčovna filmů

Podobné články