Na devíti festivalových pódiích Jazz Goes to Town se vystřídalo více než padesát interpretů

Jaké to bylo a kdy se koná další ročník?
Jazz go to town Hradec Kralove

Občané Hradce Králové se v termínu 12.–16. 10. 2021 mohli zúčastnit sedmadvacátého ročníku mezinárodního hudebního festivalu Jazz jde městem / Jazz Goes to Town. V průběhu tohoto týdne Hradec nabídl posluchačům různorodé hudební večery plné českých i zahraničních hvězd. Třešničkou na dortu byl sobotní koncert sólistů Sofie Jernberg, Susany Santos Silva a Franka Gratkowski ve spojení s orchestrem Filharmonie Hradec Králové pod vedením Marka Ivanoviće. Festival celkem navštívilo více než 1 200 návštěvníků.

Zahájení pětidenního festivalu se uskutečnilo v komorních prostorách Klubu č. p. 4, o entré se postrala dvě československá tria – Endemit a Tryptych. Menší vystoupení proběhla také ve Sboru kněze Ambrože a v NãPLAVKA café & music baru. V husitském kostele zase vystoupili přední evropští improvizátoři Susana Santos Silva a Martin Küchen, v neformálním prostředí music baru potom swingový oktet Heart of Dixie.

O program ve Studiu Beseda hradeckého Klicperova divadla se postaralo Štveráček Charette Šoltis Super Trio pod vedením Briana Charetta, hráče na Hammondovy varhany nominovaného na cenu Grammy. Repertoár Charlese Minguse pak pro festival připravil Pražský improvizační orchestr založený českým improvizátorem Petrem Vrbou a americkým basistou Georgem Cremaschim, který poslední festivalový den také vedl v kavárně Artičok workshop improvizace.

Dva festivalové večery tradičněět proběhly v kině Bio Central – po zrušeném vystoupení na loňském ročníku do Hradce dorazil vítěz Nové německé jazzové ceny z let 2008 a 2010 Oliver Steidle společně s kapelou The Killing Popes. Své nové album Mainstream Desire zde uvedla také kapela francouzského kytaristy Juliena Despreze Abacaxi. Předposlední festivalový večer patřil druhému ročníku projektu Shape of Jazz to Come, v rámci kterého pět rezidentek a rezidentů nazkoušelo původní skladby přímo v průběhu festivalu. Nechyběl ani polsko-dánsko-norský soubor Pimpono Ensemble se sídlem v Kodani.

Všemi očekávaným koncertem, který královehradecký festival završil, bylo vystoupení sólistů Sofia Jernberg, Frank Gratkowski a Susana Santos Silva ve spojení s orchestrem Filharmonie Hradec Králové pod vedením dirigenta Marka Ivanoviće. Sobotní třešnička na dortu se konala v budově Filharmonie.

Posluchači si mimo jiné mohli vyslechnout premiérové skladby Michala Nejtka a Petera Grahama, který písně složil speciálně pro letošní ročník Jazz Goes to Town. Nechyběly ani čtyři skladby německého skladatele Heinera Goebbelse.

Sedmadvacátý ročník má Hradec Králové úspěšné za sebou a nyní už probíhají přípravy na 28., který se bude konat v příštím roce v termínu 11.–15. 10. 2022. „Během letošního ročníku se nám podařilo uskutečnit několik vystoupení, která byla v předchozím ruce kvůli pandemii zrušena. Souběžně s tím se nám povedlo zrealizovat unikátní a velkolepý projekt hudebního spojení jazzových sólistů a filharmonického orchestru. Ráda bych tímto poděkovala všem návštěvníkům, účinkujícím, i členům organizačního týmu,” uvedla ředitelka festivalu Barbora Hodonická.

Podobné články

7 zombie filmů

Kdo se bojí, nesmí do lesa. Protože nejen ve městech potkáte zombie.