Nejlepší animované pohádky pro děti

Ty nejlepší animované pohádky za dlouhou dobu. Od Sněhurky až po Elzu z ledového království.
Nejlepší animované pohádky všech dob

Poslední léta přinesla celou řadu skvělých filmů pro děti. Neměli bychom však zapomínat na starší osvědčené klasiky typu Shrek nebo Hledá se Nemo. Ty totiž nikdy nerezaví. Jaké jsou nejlepší dětské animované filmy všech dob, a které stojí za opakované zhlédnutí? Je jich tolik, že jsme některé vybrali a některé museli vynechat, každý máme své oblíbené a snažili jsme se jich tady nemít padesát. Určitě máte i vy svoje oblíbené. Takže jsou to tyhle? Shodli jsme se aspoň na některých?

POZOR SPOILERY!! Upozorňujeme, že text obsahuje děj a mohli byste být zklamáni, že se dozvíte pointu dřív než si pustíte pohádku.

1. Hledá se Nemo

Hledá se Nemo je klasický animovaný dobrodružný film pro děti i dospělé. Rybička Nemo je syn rybky klauna očkatého jménem Marlina. Od pradávna tu byli jen oni dva, o zbytek rodiny přišli kvůli dravci, který je v oceánu napadl. Nejspíš proto je Marlin tak přehnaně ochranářský otec. Když nastane Nemův první den školy, doprovodí ho k učiteli rejnokovi Rayovi, a přestože se o něj bojí, pustí ho do školy. Nemo se však s novými spolužáky vydává k útesu a poté, co se s tátou nepohodne, vyplouvá k člunu, kam má přísný zákaz. Nešťastný Marlin tak bezmocně přihlíží, jak jeho syna polapí obrovský potápěč a odnese ho kamsi do neznáma. Následně vyráží do světa na dlouhou cestu zachránit Nema. Putuje společně s rybkou Dory a zažívají nebezpečná dobrodružství. Nemo se mezitím seznamuje s obyvateli akvária a plánuje společně s nimi útěk zpátky do moře.

2. Sněhurka a 7 trpaslíků

Co by to bylo za hodnocení, kdyby tu chyběl nejklasičtější Disneyho příběh, který otevřel dveře s celovečerními pohádkami. Sněhurka, krásná ale nenáviděná nevlastní dcer musí uprchnout před zlou macecho. Útočiště najde v hlubokém lese u 7 trpaslíků. Ale ani tam není bezpečná před macechou čarodějnicí a nakonec ji kousnutí do otráveného jablka přivede na pokraj smrti. Naštěstí je to klasická pohádka s dobrým koncem, najde se princ a ten ji ze začarovaného spánku vysvobodí, čarodějnice dostane zasloužený trest a končí to, jak jinak, svatbou.

3. Shrek

Nepříliš lichotivý vzhled, nemotorný, prostorově výrazný a bažinově zelený. Postavička jednoho z nejlepších filmů pro děti Shrek vstoupil do povědomí snad každého člověka. Zlobr Shrek si plnými doušky užívá svého klidného života v bažině, ve svém domku na kraji močálu. Jeho krásné dny se však rozhodne překazit zákeřný lord Farquaad, který plánuje zachránit princeznu, oženit se s ní a vyhnat ze země veškeré pohádkové bytosti. A to včetně přátelského a věčně užvaněného mluvícího oslíka. Při jedné z honiček, kdy Oslík utíká před Farquaadovými muži, potká Shreka, jehož se muži leknou a dají se na útěk. Od té doby se Osel nedokáže od Shreka vzdálit, a přestože to je zpočátku zelenému obrovi proti srsti, časem se z nich stane nerozlučná dvojka, a to nejen při záchraně princezny Fiony.  

4. Doba ledová

Zaspat migraci zvířat je skutečný pech. S takovou smůlou se potýká pravěký lenochod Sid, svou chybu se však pokouší napravit a vydává se na cestu, během které potká mamuta Manfreda, ale také smečku nebezpečných tygrů šavlozubých, kteří se chystají napadnout lidi a odnést jejich dítě. Jakmile to lidská matka zjistí, rozhodne se utéct. Vyčerpaná žena nakonec předá z posledních sil dítě Manfredovi se Sidem. Sid chce děťátko vrátit lidem, naneštěstí je však přepadne tygr Diego a chce jim chlapečka vzít. Nakonec se však všichni vydávají na cestu, která je plná nástrah a překvapení. Nese se ve znamení navazování nových přátelství a získávání zkušeností.

5. Ledové království

Olaf, Elsa, Anna, Kristoff a Sven. Tyto legendární postavičky oblíbeného filmu pro děti, Ledového království, si získaly srdce nejednoho dětského diváka. Pohádka vypráví příběh Anny a Elsy, dvou královských dcer, které si kdysi bývalý blízké a milovaly jedna druhou tak, jak jen to sesterská láska dovoluje. Ovšem do okamžiku, než Elsina magická schopnost, zasáhla to nejdražší, co má, její sestru. Elsa se následně uzavírá do svého pokoje, ovšem záhy má převzít království do vlastních rukou a čeká ji spousta změn. Stejně tak její mladší sestru Annu. Pohádka o tom, že láska je silnější než smrt a že to nemusí být jen láska mezi princem a princeznou je jednou z nejoblíbenějších pohádek posledních let.

6. Princezna Mononoke

Japonské anime pohádky jsou často úplně jiné než ty, které si pod pojmem pohádka představujeme. Zvláštní oblibu si získaly ty od režiséra Mijazakiho, který v roce 1997 natočil právě princeznu Mononoke (princezna lesních přízraků). Je to vlastně trochu ekologický zaměřený příběh o boji mezi lidmi a zvířaty a zvláštními bohy zvířat (i lidí). Mononoke žije v souladu s přírodou, její matkou je božská vlčice a do lesa přichází, mimo jiné vetřelce, i bojovník Ashitaka, který hledá možnost se vyléčit ze zvláštní otravy. Zároveň je jedním z mála, který věří, že lidé a příroda mohou spolu žít v harmonii.

7. Příběh hraček

Animovaná pohádka pro děti Příběh hraček začíná v okamžiku, kdy malý Andy dostane k narozeninám postavičku Buzze Rakeťáka. Kromě něj má spoustu dalších hraček, jeho největším oblíbencem je kovboj Woody. Malý Andy však nemá ani tušení, že noc co noc všechny jeho hračky ožívají. Buzz se v jejich partě stává velkým oblíbencem. Mají ho rádi všichni kromě Woodyho, který na něj žárlí. Od té doby začíná tvrdá soutěž o pozornost. Hračky však musí čelit i mnohem větším nástrahám než je oblíbenost mezi a Andyho láska.

8. Simpsonovi ve filmu

Simpsonovi by se dozajista objevili na pomyslném seznamu nejoblíbenějších animovaných pohádek pro děti. Tyto žluté postavičky se po letech konečně dočkaly filmového zpracování. Simpsonovi tentokrát musí řešit globální výzvy a zejména Homer se potýká se svou noční můrou. Naneštěstí se mu totiž podaří vypustit jímku odpadu z ohrady svého prasete do místního jezera. Jakoby nestačilo, že jezero už do té doba prakticky každý využíval jako improvizovanou skládku. Tento skutek přispěje k opravdu silnému znečištění, které se stává hrozbou pro všechny občany, včetně samotného prezidenta. Ten se nakonec rozhodne poslat město do izolace, aby neohrozilo zbytek světa. S tímto krokem se však Homer nedokáže smířit, a proto začne podnikat kroky, aby tomu zabránil!  

9. Na vlásku

Příběh krásné Lociky s dlouhými kouzelnými vlasy, kterou uvěznila majetnická čarodějnice Gothel ve vysoké věži, zná asi každý. Gothel vzala malinkou princeznu královským rodičům a Locice od té doby tvrdí, že je její maminka. V animované pohádce pro děti Na Vlásku však do děje zasáhne Flynn Rychlík (vlastně Evžen Houžvička), pohledný lupič, který se náhodou do místa, kde Locika žije dostane. Locika si přeje dostat se z věže a hledat tajemná světla, která si pamatuje ze snů a neví proč. Nakonec se jí podaří přesvědčit Flynna a společně se vydávají za dobrodružstvím, které voní láskou, přátelstvím a svobodou. Cestou je čekají noví přátelé, nástrahy čarodějnice i zajímavosti obyčejného života.

10. Bambi

Příběh malého kolouška Bambiho je také klasika v animovaných pohádkách. Animovaný film Bambi vypráví příběh kolouška žijícího v hlubokém lese, který postupně proplouvá životem a poznává všechno kolem sebe a se svými kamarády skunkem Kvítkem a zajícem Dupíkem se vydávají za dobrodružstvím. Celý den tráví v lese, dovádí na zmrzlém rybníčku a navazují nová přátelství. Nejradši však poslouchají moudré rady Výra, který je zkušený životem a vypráví jim příběhy o lásce a síle přátelství.


Filmy i filmové pohádky nás baví, takže si můžete přečíst i další naše výběry. Třeba nejlepší pohádky o čertech, nebo 11 filmů o upírech což jsou taky trochu pohádky i když často spíše hororové.Taky mimo pohádky najdeme hodně zábavy, co třeba pár nejlepších francouzských komedií, to by vám mohlo zvednout náladu.

Podobné články

7 zombie filmů

Kdo se bojí, nesmí do lesa. Protože nejen ve městech potkáte zombie.