Odborníci na Harry Pottera se shodují: Severus Snape byl transgender žena!

Cože?! Tak asi jo, no.

J. K. Rowlingová již v minulosti odhalila spoustu fascinujících informací, které rozšiřují pohled na universum Harryho Pottera. Ať už to byla Brumbálova homosexualita nebo Hermiona, která je v jejích představách občas afroamerickou dívkou, jejíž manželství s Ronem nebude tak zcela šťastné. Po mnohaletém studiu náznaků a indicií přišli odborníci na Harryho Pottera s tím, že Severus Snape je ve skutečnosti trans žena. A jejich argumenty jsou velmi svůdně přesvědčivé.

Zalíbení v lektvarech

Už v první knize vyjádřil Snape své okouzlení a zalíbení v lektvarech, které jsou o tolik víc svůdné, než „kouzelnické pošetilé máchání hůlkou“. Podle Racheline Maltese se dá toto prohlášení interpretovat nejen jako odmítání hrubé maskulinity, ale i jako jeden z mnoha  dalších příkladů, kdy Snape zesměšňuje falický humor a svět mužů.

To s jakou láskou popisuje výpary a víření v kotlíku nám evokuje spíše čarodějnictví, které narozdíl od kouzelnictví je asociováno se světem žen. Vaření lektvarů, kouzelných nápojů a jedů je historicky a symbolicky vždy spojovány s tímto pohlavím.

Je nabíledni se ptát, co tedy bylo příčinou Snapeovy posedlostí, která jej hnala k tak fanatickému studiu lektvarů? Z pohledu Racheline Maltese to byla touha po experimentování a snaze najít lektvar, který by mohl tělo pubertální Snapea nadosmrti upravit. Což nám dokazují velmi precizní poznámky na tolikrát upravovaný a přepisovaný mnoholičný lektvar v jeho staré učebnici.

Snape jako Harryho náhradní matka

Snapova láska k Harryho matce Lily byla natolik silná, že přetrvávala nejen poté, co si vzala namachrovaného machistického idiota Jamese, ale i po její smrti. Zatímco symbolicky v příběhu mrtvého Jamese nahradí Sirius jako otcovský element, tak ten pozorující a opečovávatelský motiv matky zůstal právě na Snapeovi. Na potterologických stránkách  Ensnapingthesenses to komentovali autoři takto.

Symbolicky chlapci vyrůstají, aby nahradili roli svého otce, na což je otec připravuje. Naopak matka má v jejich životě jinou roli a poslání. V jeho životě kontroluje ovládání emocí a učí jej vidět věcí z jiné perspektivy.

Nepřipomíná vám to nějak podezřele všechny ty lekce Nitrozpytu? Ale Ensnapingthesenses pokračují dál.

Vztah mezi Harrym a Snapem nám často připomíná  interakce mezi dospívající dívkou a její matkou, kdy obě mají problémy s hněvem, který na sebe vzájemně vrhají a násobí.

Oblečení

A když už jsme u těch nešťastných lekcí Nitrozpytu ve Snapeově kabinetu, tak se vám vybaví jeden flashback, kdy k nám probleskla vzpomínka na Severuse jako malého chlapce, který nosil „příliš velkou blůzu své matky“. Náhoda? Nemyslíme si.

Písmo

Těchto všech indicií si všiml jako obvykle nejchytřejší člověk v příběhu. Hermiona. V šestém díle Harryho Pottera – Princ dvojí krve – slečna Grangerová poprvé vysloví domněnku, že autorem vpisků do učebnice je žena. Kvůli svému jemnému kudrlinkovému písmu. Potterologové se shodují na tom, že některé mladé ženy lapené v mužském těle se mohou snažit projevit svůj gender i takto jemnými náznaky. Kdykoliv jen mohou.

Šikana za přílišnou zženštilost

Pobertové v čele se Siriusem, Jamesem a Lupinem v jedné památné vzpomínce začnou šikanovat Snapea tím, že ukážou všem jeho trenýrky a přede všemi mu je stáhnou a tak ho týrají za jeho výraznou feminnost. Proč je pro Severuse tato scéna tak bolestná? Primárně kvůli ponížení z nahoty a rozbití vztahu se svou dětskou láskou Lily? Nebo v tom může hrát roli hrát i hanba z exponování svých mužských orgánů, kterých se touží tolik zbavit? Kdo ví.

Ale je jasné, že v této šikaně někteří Pobertové nepřestali ani v dospělosti. Když profesor Lupin učí děti bojovat s bubákem, který v případě Nevilla na sebe vezme podobu profesora Snapea. Lupin jej donutí si kouzlem na sebe vzít ženské šaty včetně klobouku a kabelky. V angličtině je celý tento akt ještě symboličtější tím, že takto převlečený Snape vyjde ze skříně. V tomto jazyce je slovní spojení coming from closet metaforickým vyjádřením coming outu. Není divu, že v takto hostilním světě by Snape svou pravou identitu skrýval.

Snapeův patron

Pokud si nevzpomínáte, tak patroni jsou ve světe Harryho Pottera přízrační ochránci. Spirituální zvířata, která na sebe berou podobu vyjadrřující charakter svého autora. Snapeův patron měl, stejně jako Lilyin, podobu laně. Což je, i v kouzelnickém světě, něco velmi neobvyklého. Dlouho se to interpretovalo jako symbol jeho bezbřehé lásky k ní. Situace se nám ale mnohem více komplikuje, pokud k příběhu přistupujeme z perspektivy, že Severus je transžena.

V prvé řadě nám to potvrzuje tezi, že Snape je zde v roli náhradní Harryho matky, ale zároveň se může jednat o projekci Severusovy ženské identity. Nejen, že tato laň symbolizuje jeho lásku k Lily, ale i touhu být ženou jako ona a mít její podobu.

Jak to tedy ale bylo s Lily?

Pokud máte pocit, že toto je kámen úrazu, který rozbije naši argumentaci, tak nemáte tak úplně pravdu. Naopak, pouze ji utvrzuje. Snapeova věčná láska trvající i po smrti své milované dává větší smysl, pokud by byl Severus transžena.

Autorka Liliana, která v minulosti byla mužem, to komentuje takto.

Snapův vztah k Lily mi v mnohém připomíná mé vztahy, které jsem měla s cisgenderovými dívkami v období svého dětství a dospívání. Fakt, že Snapeův patronus je stejný jako Lilyin naznačuje, že se jedná více než o romantické okouzelní.

A tento samý patronus vede Snapeovou rukou Harryho k zamrzlému jezeru, kde najde Gryffindorův meč. Severus se tak zde stane doslova Paní z jezera z artušovských legend, která předala budoucímu králi Excalibur.

Stojí na pomezí dvou světů

Pro Snapea bylo typické celý život skrývání své identity a předstírání, že je někým jiným. Ať už agentem dobra nebo zla. Tento pocit zažilo mnoho lidí, kteří balancovali s přijetím své genderové identity ve společnosti. Můžeme si sice myslet, že v postavě Snapea možná vidíme více, než v ní bylo původně zamýšleno, ale důležité je, že toto zpětné čtení je nejen možné, ale i dává smysl. A zároveň působí do určité míry terapeuticky. Představa Severuse Snapea jako transženy se stala natolik populární, že ve Východní Africe vznikl nový festival Trans Snape Week, na který jezdí fanoušci této teorie z celého světa.Takže se této myšlence nebraňte, chytněte knížky a znovu se do nich ponořte.  A třeba se potkáme další rok na tomto fes’táku.

 

Podobné články