Sedm nejlepších filmů o sexu

V minulém díle této neřestné trilogie jsme se zabývali drogami. Teď je na čase důkladně se ponořit do sexuálních vod!

Nymfomanka (Dánsko, Německo, Francie, Belgie, VB, 2013, 118 + 123 min)

Sexuální odysea Joe, ženy která trpí chorobnou závislostí na sexu, nedávno přitáhla k plátnům kin miliony párů zvídavých očí. Zaslouženě. Dánský démon za kamerou, Lars Von Trier, totiž svou dvoudílnou sondu do divokých dobrodružství života Nymfomanky obalil skvělým marketingem. Psychologický příběh plný explicitního sexu lze jenom doporučit a vypadá to, že se zařadí mezi filmy, které posouvaly hranice novodobé kinematografie. Ve hlavních rolích Joe a Jeroma chlípně zlobí Charlotte Gainsbourg a Shia LeBeouf, v kontrastu k nim filozofuje asexuální vzdělanec Seligman (Stellan Skarsgård).

Lolita (USA, Francie, 1997, 137 min) 

I těm nejzarytějším odpůrcům středoškolských hodin literatury nemohl uniknout román Vladimira Nabokova – Lolita. Tento šokující a dráždivý text se taktéž stal předlohou dvou stejnojmených filmů(1962, 1997). Příběh pojednává o profesorovi ve středním věku, který se bláznivě zamiluje do dvanáctileté Lolity, dcery majitelky baráku, kde bydlí. Náruživého pedagoga mistrně ztvárnil Jeremy Irons, zatímco jeho oběť (lovkyni) tehdy sedmnáctiletá herečka Dominique Swain. Chcete-li si doplnit mezeru ve vzdělání a vstřebat tento provokativní, průlomový román za jeden večer, sáhněte po této Lolitě. V případě, že jste filmový fajnšmekr, ptejte se po verzi Stanleyho Kubricka z roku 1962.

 Provokativní Lolita.

Základní instinkt (USA, Francie, 1992, 127 min)

Brilantní erotický thriller, kterému vládne hustá atmosféra. Mezi hlavními protagonisty (Michael Douglas a Sharon Stone) to pěkně zostra jiskří, čehož se stáváme přímými svědky během četných sexuálních scén. (Nejenom) ty jsou skvěle technicky zvládnuté (střih, kamera, hudba) a společně s mrazivým příběhem diváka nekompromisně přišpendlí k obrazovce. Třešničkou na dortu je proslulá scéna, kdy si Sharon Stone přehodí nohu přes nohu, přičemž je viditelně „naostro“.

 Scéna s výslechem Sharon Stone se dostala do učebnic historie filmu.

Betonová zahrada ( Francie, Německo, VB, 1993, 105 min) 

Tak a máme tu další rozporuplné téma. Po Lolitě, která se zabývala sexem s nezletilou, řeší tento koprodukční film otázku incestu, konkrétně soulože mezi dvěma sourozenci. Ti se dají dohromady poté, co jim osud sebere otce i matku. Společně se dvěma mladšími sourozenci žijí potají v baráku, aby neskončili v ústavní péči. Melancholické drama z prostředí chudé periferie velkého města citlivě balancuje na nebezpečně tenké hranici mezi sourozeneckou láskou a divokou vášní. Představitelka aktuální Nymfomanky, tehdy dvaadvacetiletá Charlotte Gainsbourg zřejmě přitahovala už od mládí kontroverzní role.

Stud (Velká Británie, 2011, 101 min)

Jen dva roky před Nymfomankou nám v našich kinech trochu nenápadně proběhl snímek zachycující „nymfomana“. Michael Fassbender ztvárnil úspěšného newyorského manažera Brandona, který má z materiálního hlediska všechno, ale jeho duše přesto zakletě bloudí v agónii. Svou frustraci z pocitu nenaplněného života si vybíjí v nekonečných sexuálních radovánkách. Stud režiséra Steva McQueena se zajímavě doplňuje s předchozím Snímkem Hlad, kde totožný herec ztvárňuje vězněného člena teroristické organizace IRA, který na rozdíl od Brandona strádá materiálně (svoboda, jídlo), ale jeho duch zůstává svobodný.

 Michael Fassbender.

Absolvent (USA, 1967, 106 min)

Asi nejvíce umírněný snímek z tohoto sedmera, ale za to posbíral hned šest Oscarových nominací, z nichž jednu přetavil do podoby sošky. Dustin Hoffman na startovní čáře své kariéry jako zakřiknutý absolvent vysoké školy Ben, který pochází ze snobské rodiny a často se nudí. Věci se dají do pohybu, když ho o poctivost rafinovaně připraví o generaci starší paní Robinsonová. Odtud pochází notoricky známá píseň Simona a Garfunkela – Hey Mrs. Robinson. Po krátkodobém románku začíná Ben totiž propadat lásce k dceři své zralé partnerky…

Sexmise (Polsko, 1984, 120 min)

Tato polská sci-fi komedie je v naší republice dost populární. Pohrává si z pozoruhodnou vizí budoucnosti, ve které absolutně chybí muži. Ženy v ní převzaly vládu nad světem, jsou naprosto soběstačné a muže k ničemu nepotřebují. Dokonce proti nim nenávistně bojují. Zdařilá ilustrace genderové totality působí jako vtipná satira socialistického Polska. K dobru je třeba přičíst i lehce erotickou atmosféru, která z filmu vyzařuje. To ho společně s výmluvným názvem řadí do tohoto žebříčku. Nesexuálním bonusem, který ocení jen příznivci kultovní ságy Hvězdné války, jsou dva odkazy na tuto úspěšnou sérii.

 

Foto: imdb.com

Podobné články