Sedm nejlepších filmů s drogovou tématikou

Sex, drogy a Rock and roll. Tahle ,,svatá‘‘ trojice moderní doby bude vždycky táhnout. Zajímá vás, jaké jsou ty nejlepší filmy o drogách?

Requiem za sen (USA, 2000, 102 min)

Neskutečně silné drama tehdy ještě nepříliš známého artového režiséra Darrena Aronofskyho, které se stalo legendou. Příběh mapuje neutěšený život hrstky vzájemně propojených postav, které postupně ničí drogová závislost. Jako jedna z nich je zde vhodně vybrána i televizní obrazovka – na první pohled neviditelná, ale všudypřítomná droga moderní doby. V hlavních rolích excelují Ellen Burstyn, Jared Leto nebo Marlon Wayans. Dokonalost snímku podtrhuje geniální hudba Clinta Mansella a progresivní prvky Aronofskyho filmové řeči.

 Jared Leto a Marlon Wayans kradou televizi.

Strach a hnus v Las Vegas (USA, 1998, 118 min)

Filmů, jako je tento, se opravdu moc netočí. Je trochu diskutabilní zařadit ho do seznamu nejlepších filmů o drogách, na druhou stranu by byla škoda ho nezmínit. Tuto halucinogenní jízdu surrealisticky smýšlejícího mága jinotají Terryho Gilliama budete buď milovat, nebo nenávidět. Tak či tak se dočkáte bizarní road movie utržené ze řetězu, která je výpovědí o myšlení některých Američanů v charakteristické době konce šedesátých let. S trochou nadsázky lze konstatovat, že by se dal film použít jako studijní materiál pro studenty adiktologie, protože v něm dva hlavní hrdinové, které představují (k nepoznání zamaskovaný) Johhny Depp a Benicio Del Toro, pozřou snad všechny existující návykové látky.

Zjizvená tvář (USA, 1983, 170 min)

Další kousek z klasického fondu americké kinematografie. Tato drsná gangsterka staví převážně na fenomenálním výkonu Al Pacina, jenž ztvárnil Tonyho Montanu, chudého imigranta z Kuby, který si přišel splnit americký sen. Brzy však pochopí, že obracení burgerů na grilu v občerstvení ho k vysněným cílům nedovede, a tak se zapojí do organizovaného zločinu. V hiearchii gangu se vypracuje až do pater nejvyšších a ve jménu svého hesla: „Svět je tvůj!“ začíná budovat obrovské impérium… Jako neřešitelný problém se však ukáže jeho vášnivá láska ke kokainu, který si dopřává snad po kilogramech, a také pocit, že je ředitelem zeměkoule.

 Al Pacino jako neoblomný Tony Montana.

Vejdi do prázdna (Francie, Německo, Itálie, Kanada, 2009, 140 min)

Ze všech prezentovaných snímků je nepochybně nejméně známý. To však neznamená, že si nezaslouží patřičnou pozornost. Vejdi do prázdna je zajímavě pojaté filosofické rozjímání nad pojmy, jako je duše, láska, život a smrt. Celá úvodní pasáž je z pohledu první osoby, mladého Oscara, který si vezme tajemnou drogu, která způsobí, že se odpoutá od svého fyzického těla a bloudí po ulicích rušného Tokia. Film sám nabízí nevšední zážitek a je vhodný pro alternativněji naladěné diváky. Režie se ujal Gaspar Noe.

Trainspotting (Velká Británie, 1996, 94 min)

Tento notoricky známý film nemohl ve výčtu chybět! Sledujeme životní boj mladé generace uprostřed Skotska 90. let. Sociální prvky střídá humor ostrý jako břitva. Banda sympatických (Ewan McGregor) i nesnesitelných postav odmítá materialismus a konzum a vymezuje se proti němu bujarým životním stylem. Zběsilé tempo, ve kterém jejich život (i celý film) utíká, ale není trvale udržitelné a následky na sebe nenechají dlouho čekat. Za zmínku stojí skvělá práce režiséra Dannyho Boyla, který se tímto filmem vyhoupl na filmařské výslunní a taktéž parádní soundtrack (Iggy Pop, Underworld, Lou Reed).

Kokain (USA, 2001, 124 min)

Autobiografický příběh podle skutečně události, který nás podruhé v tomto výčtu přivádí k Johnnymu Deppovi, který si zahrál, jak jinak než, hlavní roli. Velmi zdatnou sekundantkou mu byla ohnivá kráska Penelope Cruz. Podobně jako ve Zjizvené tváři jsme svědky proměny osobnosti chudého mladíka na nekompromisního bosse, ale v tomto případě tvůrci pracují spíše s hloubkou zajímavého životního příběhu a nesázejí až tak okatě na vnější efekt. O škodlivosti závislosti na kokainu (kromě filmu samotného) nechtěně upozornil sám režisér Ted Demme, když pár měsíců po jeho uvedení kin zemřel při hraní basketbalu. Hádejte, jaká látka byla příčinou srdeční zástavy…

  Je libo polední menu?

Mandragora (ČR, 1997, 130 min)

Bylo by chybou opomínat i české protředí (máme přece smutný prim vynálezců pervitinu). I když u nás vzniklo hned několik zajímavých „feťáckých“ filmů (Perníková věž, Anděl exit, Katka), rozhodl jsem se zařadit 17 let starou, mrazivou sondu do života pražského podsvětí, která není tolik známá jako její kolegové. Děj Mandragory sleduje panctiletého (!) Marka, který utíká z domova hledat štěstí v Praze. Čeká ho ale budoucnost gamblera, homosexuálního prostituta a narkomana. Místy šokující drama dobře vykresluje špinavou atmosféru české porevoluční metopole.

 

A jak to máte s drogovými filmy vy? Je to vaše oblíbené téma, nebo máte raději odlehčenější filmy? Diskutuje o tom na našem Facebooku! A příště se těště na výběr nejzdařilejších nestydatých snímků! 


Foto: imdb.com, csfd.cz, popcultureblog.dallasnews.com

Podobné články