Nejlepší filmy s drogovou tématikou

Sex, drogy a Rock and roll. Tahle ,,svatá‘‘ trojice moderní doby bude vždycky táhnout. Zajímá vás, jaké jsou ty nejlepší filmy o drogách?

Jaké jsou filmy s drogovou tématikou? Přesněji tedy zaujme vás některý film o drogách natolik, abyste si ho vybrali a pustili večer? Zkuste si projít náš výběr a zjistěte co už jste viděli a co vás minulo. Není to tak úplně lehké téma, ale třeba Trainspotting patří podle nás k naprosté klasice, kterou by měl shlédnout snad každý.

SPOILER! SPOILER! Pozor, článek obsahuje částečné vyzrazení děje filmů, pokud to nechcete znát, čtěte jen nadpisy.

Requiem za sen (USA, 2000, 102 min)

Neskutečně silné drama tehdy ještě nepříliš známého artového režiséra Darrena Aronofskyho, které se stalo legendou. Příběh mapuje neutěšený život hrstky vzájemně propojených postav, které postupně ničí drogová závislost. Jako jedna z nich je zde vhodně vybrána i televizní obrazovka – na první pohled neviditelná, ale všudypřítomná droga moderní doby. V hlavních rolích excelují Ellen Burstyn, Jared Leto nebo Marlon Wayans. Dokonalost snímku podtrhuje geniální hudba Clinta Mansella a progresivní prvky Aronofskyho filmové řeči. Proto právem patří mezi nej filmy s drogovou tématikou.

Vlk z Wall Street (USA, 2013, 180 min)

Vlk z Wall Street sice nepatří mezi tradiční filmy s drogovou tématikou, přesto jsme se rozhodli tento jedinečný snímek zařadit na náš seznam. Film s hvězdným obsazením sleduje kariéru Jordana Belforta, burzovního makléře, jenž takřka z ničeho dokázal vybudovat impérium. Přestože se snímek honosí opravdu dlouhou stopáží, nudit se rozhodně nebudete. Temná tematika zkorumpovaných obchodníků okrádajících naivní klientelu je zahalena do komediálního hávu.

Absurdní scény a víc, než úsměvné dialogy vás zaručeně pobaví. Tato zvláštní dualita je jedním z důvodů, proč se jedná o tolik úspěšný a jedinečný filmový počin. Bezpáteřní jednání obchodníků, honosné večírky s hromadou návykových látek a nekončícími zástupy prostitutek by nás měly pohoršovat. Místo znechucení se však diváci skvěle baví. Když přičteme výborný scénář, skvělou režii a fantastické výkony herců jako Leonardo DiCaprio, Margot Robbie či Matthew McConaughey, úspěch je zaručen.

Trainspotting (Velká Británie, 1996, 94 min) – klasický film o drogách

Tento notoricky známý film nemohl ve výčtu chybět! Ten už snad patří mezi klasiku. Sledujeme životní boj mladé generace uprostřed Skotska 90. let. Sociální prvky střídá černý humor ostrý jako břitva. Banda sympatických (Ewan McGregor) i nesnesitelných postav odmítá materialismus a konzum a vymezuje se proti němu bujarým životním stylem. Zběsilé tempo, ve kterém jejich život (i celý film) utíká, ale není trvale udržitelné a následky na sebe nenechají dlouho čekat.

Za zmínku stojí skvělá práce režiséra Dannyho Boyla, který se tímto filmem vyhoupl na filmařské výslunní a taktéž parádní soundtrack (Iggy Pop, Underworld, Lou Reed).

Strach a hnus v Las Vegas (USA, 1998, 118 min)

Filmů, jako je tento, se opravdu moc netočí. Je trochu diskutabilní zařadit ho do seznamu nejlepších filmů o drogách, na druhou stranu by byla škoda ho nezmínit. Tuto halucinogenní jízdu surrealisticky smýšlejícího mága jinotají Terryho Gilliama budete buď milovat, nebo nenávidět. Tak či tak se dočkáte bizarní road movie utržené ze řetězu, která je výpovědí o myšlení některých Američanů v charakteristické době konce šedesátých let. S trochou nadsázky lze konstatovat, že by se dal film použít jako studijní materiál pro studenty adiktologie, protože v něm dva hlavní hrdinové, které představují (k nepoznání zamaskovaný) Johhny Depp a Benicio Del Toro, pozřou snad všechny existující návykové látky.

Film mapuje čas, kdy novinář Raoul Duke se svým právníkem (jemuž říká Dr. Gonzo) má v Las Vegas udělat reportáž ze závodu terénních motocyklů a bugin. A další reportáž z celostátní konference státních zástupců o boji proti drogám. Oba filmoví hrdinové jsou neustále v „rauši“ a ten dále přiživují z nepřeberných zásob drog všeho druhu. Samozřejmě se také dostávají do nejrůznějších absurdních situací, které jsou mnohdy poplatné době ve které se děj odehrává. Tedy 60. let v Americe, doby kdy válka a láska byla součástí života a uvažování většiny obyvatel.

Zjizvená tvář (USA, 1983, 170 min)

Další kousek z klasického fondu americké kinematografie. Tato drsná gangsterka staví převážně na fenomenálním výkonu Al Pacina, jenž ztvárnil Tonyho Montanu, chudého imigranta z Kuby, který si přišel splnit americký sen. Brzy však pochopí, že obracení burgerů na grilu v občerstvení ho k vysněným cílům nedovede, a tak se zapojí do organizovaného zločinu. V hiearchii gangu se vypracuje až do pater nejvyšších a ve jménu svého hesla: „Svět je tvůj!“ začíná budovat obrovské impérium… Jako neřešitelný problém se však ukáže jeho vášnivá láska ke kokainu, který si dopřává snad po kilogramech, a také pocit, že je ředitelem zeměkoule.

Vejdi do prázdna (Francie, Německo, Itálie, Kanada, 2009, 140 min)

Ze všech prezentovaných snímků je nepochybně nejméně známý. To však neznamená, že si nezaslouží patřičnou pozornost. Vejdi do prázdna je zajímavě pojaté filosofické rozjímání nad pojmy, jako je duše, láska, život a smrt. Celá úvodní pasáž je z pohledu první osoby, mladého Oscara. Ten vyzkouší tajemnou drogu, která způsobí, že se odpoutá od svého fyzického těla a bloudí po ulicích rušného Tokia. Se svojí sestrou Lindou ho kdysi pojil slib, že se vzájemně nikdy neopustí. Po jeho smrti mu tedy slib nedovolí opustit tento svět a bloudí dál Tokiem. Postupně přestává být znát, co je realita a co skutečnost. Minulost se míchá s budoucností a některé věci se zdají dost děsivé. Film nabízí nevšední zážitek a je vhodný pro alternativněji naladěné diváky. Režie se ujal Gaspar Noe.

Kokain (USA, 2001, 124 min) – film o drogách podle skutečné události

Autobiografický příběh podle skutečně události, který nás podruhé v tomto výčtu přivádí k Johnnymu Deppovi, který si zahrál, jak jinak než, hlavní roli. Velmi zdatnou sekundantkou mu byla ohnivá kráska Penelope Cruz. Podobně jako ve Zjizvené tváři jsme svědky proměny osobnosti chudého mladíka na nekompromisního bosse. Ale v tomto případě tvůrci pracují spíše s hloubkou zajímavého životního příběhu a nesázejí až tak okatě na vnější efekt. Na škodlivost závislosti na kokainu (kromě filmu samotného) nechtěně upozornil sám režisér Ted Demme, když pár měsíců po jeho uvedení kin zemřel při hraní basketbalu. Hádejte, jaká látka byla příčinou srdeční zástavy…

Mandragora (ČR, 1997, 130 min) – český film o drogách

Bylo by chybou opomínat i české prostředí, máme přece smutný prim vynálezců pervitinu. I když u nás vzniklo hned několik zajímavých „feťáckých“ filmů (Perníková věž, Anděl exit, Katka), rozhodli jsme se zařadit 17 let starou, mrazivou sondu do života pražského podsvětí, která není tolik známá jako její kolegové. Děj Mandragory sleduje panctiletého (!) Marka, který utíká z domova hledat štěstí v Praze. Čeká ho ale budoucnost gamblera, homosexuálního prostituta a narkomana. Místy šokující drama dobře vykresluje špinavou atmosféru české porevoluční metopole.

 

Tip

Sledovat, nebo stáhnout filmy si můžete na různých místech. Ta oblíbená tu ve zkratce uvádíme: Online sledovat můžete zdarma třeba na sledujserialykukaj.to nebo lookmovie, ale jestli si je chcete v klidu pouštět i na místech s omezeným přístupem k netu, nebo doma nemáte tak dobré připojení, můžete zkusit třeba webshare.cz nebo uložto.cz.

Jasně a ideální je k tomu mít doma TV VoyoNetflixSkylink nebo Telly. Pak už vás nic nemůže zaskočit. 


Filmy o drogách jsou trochu těžší téma, ale ani takovým se nevyhýbáme. Kdo má v oblibě vážnější témata, může si zkusit TOP 14 nejlepších thrillerů nebo TOP 13 historických filmů. Koho filmy zajímají, může mrknout na přehled filmů z nejrůznějších kategorií.

Podobné články

7 zombie filmů

Kdo se bojí, nesmí do lesa. Protože nejen ve městech potkáte zombie.