Sedm nejlepších filmů v duchu rock’n’rollu

Posvítíme si na filmy ze života podle rock'n'rollových not. Let´s rock!

RocknRolla (Velká Británie, 2008, 110 minut)

Velkolepý návrat režiséra jménem Guy Ritchie do první filmové ligy. Po hubené pětiletce natočil exmanžel Madonny povedenou gangsterku, která navazuje na jeho starší klasiky jako Sbal prachy a vypadni nebo Podfu(c)k. V RocknRollovi si užijete trio sex, drogy a rock and roll naplno, často i všechny najednou. Příběh je (podle zvyklostí jeho tvůrce) patřičně komplikovaný a setkáváme se s malými zlodějíčky i velkými rybami. Na řadu přijdou i krásné ženy, spousta zbraní, současný Londýn a skvělý soundtrack (kdo by neznal tento singl Subways). Pozitivní zpráva pro fanoušky českého filmu je, že důležitou roli ve filmu si zahraje i Karel Roden.

Pink Floyd: The Wall (Velká Británie, 1982, 95 min)

Komplexní audiovizuální veledílo režiséra Alana Parkera skrývá pod symboly svého vlastního mikrosvěta celý svět vnější. Prostřednictvím rockového interpreta, který je uzavřen v hotelovém pokoji a prožívá různé více či méně halucinogenní vize, prožíváme celý jeho dosavadní život od frustrujícího dětství až po křečovitou snahu o revoltu a vyčlenění během dospívání. V podstatě se jedná o převtělení muziky a filosofie kapely Pink Floyd do hodinu a půl trvajícího psychedelického videoklipu. Je jasné, že číst si o tomto filmu není ani z pěti procent takový zážitek, jako ho skutečně vidět. Pokud tedy nechcete být jen další cihlou ve zdi, pusťe se do toho!

Foo Fighters: Back and Forth (USA, 2011, 101 min)

Příběh uznávané kapely Foo Fighters od úplných počátků – to znamená od konce Nirvany – až do obrovského koncertu na londýnském stadionu všech stadionů, Wembley. Dokument přímočaře a zábavně zachycuje slasti a strasti, které potkaly tuhle rockovou bandu během její dosavadní kariéry. Zda jste fanouškem FF, nebo ne, v tomto případě nehraje takovou roli, protože tohle je prvotřídní dokument!

Pátrání po Sugar Manovi (Švédsko, Velká Británie, 2012, 86 min)

Dechberoucí příběh zapomenutého rockera podle skutečné události. Tak se dá stručně shrnout tento dokument, který si dokonce vysloužil Oscara. Píše se rok 1967 a talent z Detroitu, kterému producenti prorokují velkou budoucnost, vydává první singl, který rychle následují dvě alba. Ohlas v USA je však vlažný a mladý umělec upadá v zapomnění… Nelegální kopie jeho LP se však dostane do Jihoafrické republiky, která je v důsledku historického vývoje odříznutá od světa. Aniž by o tom věděl, Sixto Rodriguez se tam stane hvězdou monstrózních rozměrů a jeho alba vydělávají miliony dolarů. Najednou o něm však není ani vidu ani slechu. Povídá se něco o sebevraždě přímo na podiu z důvodu neúspěšného startu kariéry. Co se stalo s Sugar Manem?

Škola rocku (USA, Německo, 2003, 105 minut)

Tahle proslulá komedie, ve které exceluje Jack Black, na českých obrazovkách už tak trochu zdomácněla. Diváci se totiž rádi vrací k zaběhlému schématu, kdy se z naprostého loosera stane úspěšný frajer. V tomto případě sledujeme osudy béčkového rockera, kterého kolegové vykopnou z kapely a on se shodou okolností dostane k práci učitele hudební výchovy na jedné z nejprestižnějších amerických základních škol. Výuku pojme navýsost neortodoxně. Třídu plnou extrémně nadaných a spořádaných dětí totiž začne učit lásce k rockové hudbě a jejím ,,hodnotám“ – tedy k nespoutanosti, spontánnosti a okázalé divokosti.

F jako fotři (USA, 2010, 98 minut)

Napadlo vás někdy, že ti blázni, co do sebe na pódiu klopí vodku, rozbíjejí kytary a předvádějí zfetovanou verzi tance svatého Víta, mohou být také spořádaní tátové malých dětí? Pravděpodobně ne, ale věřte, že tomu tak často je. Vtipný a ironický pohled na rodinný život punkových hvězd z kapel Pennywise, NOFX, Rancid nebo US Bombs přináší hodinu a půl královské zábavy. Tahle dynamická dokumentární fraška zabodovala (nejen) u diváků 47. ročníku Filmového festivalu v Karlových Varech.

Hnüs (USA, 2019, 108 minut)

Tento hudební snímek z roku 2019 sleduje osudy členů heavy metalové kapely Mötley Crüe. Film vznikl ve spolupráci s kapelou podle knih napsaných jejich členy. Pokud se vám líbila Bohemian Rhapsody, pak vás potěší i tento filmový počin. Film představuje sondu do světa heavy metalu a ukazuje divákovi, že tento svět není jen o tvrdé hudbě a divokých večírcích. Snímek zaujme výbušným tempem a nespoutaným nábojem.

Tip

Sledovat, nebo stáhnout filmy si můžete na různých místech. Ta oblíbená místa tu ve zkratce uvádíme: Online sledovat můžete zdarma třeba na sledujserialykukaj.to nebo lookmovie, ale jestli si je chcete v klidu pouštět i na místech s omezeným přístupem k netu, nebo doma nemáte tak dobré připojení, můžete zkusit třeba webshare.cz nebo fastshare.

Jasně a ideální je k tomu mít doma TV VoyoNetflixSkylink nebo Telly. Pak už vás nic nemůže zaskočit. Jsou to sice placené služby, ale zase tam je opravdu dobrý výběr a nemusíte se bát, že nevědomky překračujete zákon.


Koho filmy opravdu zajímají, může mrknout na přehled filmů z nejrůznějších kategorií kde jsme shrnuli články a témata, které už o filmech máme.

Podobné články

7 zombie filmů

Kdo se bojí, nesmí do lesa. Protože nejen ve městech potkáte zombie.