TOP 13 nejlepších historických filmů

Zpátky do minulosti s historickými filmy!
Top 13 nejlepších historických filmů

Máte-li chuť zhlédnout něco opravdu velkolepého a fascinujícího, je ideální volbou historický film. Příběhy odehrávající se během skutečných historických událostí budou mít vždycky velké kouzlo. A ať už vás baví drsná antika, špinavý středověk, romantická viktoriánská Anglie nebo krvavá 2. světová válka, určitě najdete nejlepší historické filmy, které vás chytnou za srdce.

Vybrali jsme pro vás třináct nejlepších historických filmů všech dob, ve kterých excelují oscaroví herci a natáčeli je ti nejslavnější režiséři. Najdete mezi nimi české i zahraniční kousky, od kterých prostě nebudete moci odtrhnout zrak. V našem výběru najdete historické komedie, historické filmy o panovnících, politice i filmy pro děti.

POZOR, tento článek obsahuje spoilery! Část zápletky tedy může být v textu vyzrazena.

13. Toman – nejlepší historický film o české politice

Zdeněk Toman je mezi veřejností málo známou postavou české politiky a historie. Více ho lidem přiblížil až film Ondřeje Trojana, který byl podle něho dokonce pojmenován. Pokud vás zajímá poválečné období a rádi byste se dozvěděli více o pletichách, které se v letech 1945 až 1948 odehrávaly, určitě Toman patří mezi české historické filmy, které byste měli zhlédnout. Navíc se můžete těšit na celou řadu oblíbených českých herců, kteří ve filmu podávají vynikající výkony.

Film Toman mapuje dobu těsně po 2. světové válce, kdy se do vlasti vrátil právník Zdeněk Toman, který kvůli židovskému původu před válkou emigroval do zahraničí. Částečně přijel pátrat po své rodině, která skončila v koncentračních táborech, zároveň se ale vrátil za prací šéfa zahraniční rozvědky. Bohužel, jak se později ukázalo, měl ještě jiný úkol. Snažil se získat finance, které mohly zajistit komunistům vítězství ve volbách

12. Noc na Karlštejně – nejlepší historický muzikál

Legendární příběh z pera Jaroslava Vrchlického o poměrech na hradě Karlštejně v dobách vlády Karla IV. V předloze i filmu měly ženy zakázaný vstup na hrad Karlštejn, kam směli vstoupit pouze muži. Jednoho dne se ale dvě ženy kvůli svým partnerům vydávají v přestrojení za muže na hrad. Jedna z nich je zamilovaná do obyčejného šenka, druhá je manželkou samotného krále Karla IV. Obě ale mají stejný cíl. Strávit nějaký čas s mužem, kterého milují…

Přestože již bylo prokázáno, že zákaz vstupu žen na Karlštejn je pouhou pověrou, Noc na Karlštejně je stále oblíbený film, ke kterému o Vánocích zasednou rádi mnozí z nás. Pokud jste ho ještě neviděli, tak věřte, že díky chytlavým písničkám, oblíbeným hercům a nesmrtelnému příběhu si získá i vaše srdce. Koneckonců, historické romantické filmy patří k těm nejoblíbenějším.

11. Pearl Harbor – nejlepší akční historický film

Pearl Harbor je americký velkofilm o jedné z nejbolestnějších událostí dějin USA. Během jeho sledování se podíváme do pacifického ráje, na Havaj, v době, kdy rozhodně nebyla radost na něm pobývat. Spolu s hrdiny budeme prožívat ničivý japonský útok na přístav Pearl Harbor, který se stal důvodem pro vstup USA do 2. světové války.

Rozhodně se ale nemusíte bát, že vás čeká nudný válečný film. Zápletka je postavena na milostném trojúhelníku mezi dvěma kamarády, americkými letci a krásnou Evelyn. Spolu s letci Danym a Rafem se podíváme do Velké Británie, na Havaj i do Japonska během války. Film tak mapuje jeden z nejkrvavějších konfliktů v historii lidstva očima Američanů a zároveň přináší chytlavý milostný příběh.

10. Malé ženy – nejlepší historický film podle knihy

Kniha od americké spisovatelky Louisy May Alcottové Malé ženy byla zfilmovaná hned několikrát. Naše doporučení směřuje na poslední adaptaci, z roku 2019, která se dočkala báječného obsazení a hezkého zpracování. V hlavních rolí nejstarších dvou sester zazáří Soirse Ronan jako samostatná a moderní Jo a Emma Watson jako tradičnější Meg.

Kromě Meg a Jo jsou v rodině ještě dvě další sestry, srdečná Beth a nejmladší Amy. Společně žijí s matkou a otcem na americkém venkově, dokud jednoho dne není jejich otec povolán do americké občanské války. Potom se děvčata musí pořádně otáčet, aby se jim žilo dobře, stejně jako jejich matka. Nezapomínají přitom ale na své sny. Jo se snaží stát spisovatelkou, zatímco Meg se poohlíží po budoucím ženichovi. Když jejich matka odjede opečovávat zraněného otce, zůstanou už úplně na všechno samy a musí si nějak poradit…

9. Velký flám – nejlepší historická komedie

Pokud už vás nebaví historické válečné filmy, kde umírají na frontě hlavní hrdinové, odpočiňte si u zábavné historické komedie Velký Flám. I tento film se sice odehrává během druhé světové války, ale rozhodně je v něm více vtipů než krve a smrti.

Film pojednává o dvou Francouzích, kteří žijí v okupované Paříží celkem poklidným životem. To se změní jednoho dne, kdy potkají sestřelené britské letce, kteří spadli do Paříže a nyní se snaží ukrýt před německými vojáky. Tito dva pánové, které hrají vynikající a velmi slavní francouzští herci, se jim nakonec rozhodnou pomoci, přestože mají velký strach. Musí tak spojit síly a pokusit se umožnit britským letcům bezpečnou cestu zpět do Anglie. Během jejich dobrodružství je potká celá řada zábavných příhod, problémů a možná i láska.

8. Ať žijí rytíři – nejlepší historický film pro děti

Dospělé sice film, který obsadil osmou příčku našeho žebříčku, příliš neosloví, ale děti si ho moc užijí. Rodinný film Ať žijí rytíři ukáže vašim ratolestem život na středověké tvrzi očima party dětí. Ať žijí rytíři bylo také zpracováno jako seriál, takže, pokud hledáte něco na více večerů, určitě si ho pusťte.

Příběh vypráví o dětech pána Martina, šlechtice z jedné české středověké tvrze. Zatímco nejstarší Petr už se chystá, že jednoho dne převezme rodinné panství, mladší děti si z něj dělají legraci a více je baví prožívat různá dobrodružství. Jednoho dne je ale jejich otec povolán ke králi, aby podal vysvětlení ohledně udání, které na něj někdo anonymně poslal. Děti poté zjistí, že o jejich tvrz se zajímá jejich chamtivý soused Albrecht. S partou starých zbrojnošů rozhodně nejsou tou nejlepší skupinou na obranu tvrze, ale začnou spřádat plán, jak se Albrechta zbavit a zachránit svého otce…

7. Chicagský tribunál – nejlepší historický netflix film

I netflix historické filmy mají co nabídnout. Nový film z dílny Netflixu totiž pojednává o skutečné události, která v našich končinách není příliš známá. Vraťte se tedy s námi v tomto poutavém snímku do 60. let 20. století v USA a dozvíte se o Chicagském tribunálu mnohem více.

Film nám představuje americký soudní proces s osmi aktivisty, kteří jsou obvinění z organizace nepokojů a spiknutí. Abychom ale pochopili, co se stalo, musíme se vrátit do roku 1968, kdy se v Chicagu uskutečnil národní sjezd Demokratické strany. K této příležitosti se aktivisté rozhodli uspořádat poklidnou demonstraci proti rozhodnutím americké vlády ohledně války ve Vietnamu. Nenásilná akce se ale nečekaně zvrhne, a nakonec její organizátoři stanou před výše zmiňovaným soudem, který se v americké historii proslavil jako nesmírně kuriózní proces.

6. Dánská dívka – nejlepší historický film podle skutečné události

Jsou 30. léta 20. století a mezi dánskými umělci se pohybují i malířka Gerda a její manžel Einar. Časem se ale Einar cítí lépe jako žena a začne vystupovat pod identitou dívky Lili Elbe. I přes tuto skutečnost spolu Gerda s Lili dále žijí a navzájem se podporují. Postupně tak sledujeme Gerdinu cestu ke změně pohlaví v době, kdy bylo něco takového naprosto výjimečné. Vše vyvrcholí během operace změny pohlaví, pro kterou se Lili rozhodne, a stane se tak první známou osobou na světě, které byl takový zákrok proveden.

Tento nový historický film je inspirován knihou dánskou autora Davida Ebershoffa, který ji napsal podle skutečného příběhu mladého Einara, jež se rozhodl stát ženou. Uvidíte, že příběh Dánská dívka vás chytne za srdce a velmi vás dojme.

5. Zachraňte vojína Ryana – nejlepší válečný historický film

Máte-li chuť podívat se na válečný film, ve kterém na vás čekají bitevní pole a velkolepý příběh, film Zachraňte vojína Ryana bude to pravé ořechové. S hvězdným obsazením v podobě Toma Hankse v hlavní roli kapitána Millera, výbornou kamerou a chytlavou zápletkou se určitě film stane jedním z těch, na které ještě dlouho nezapomenete.

Ve filmu sledujeme osud kapitána Millera a jeho jednotky po vylodění v Normandii. Dostanou od generála Marshalla jedinečný úkol a to najít vojína Jamese Ryana. Během bojů totiž zahynuli tři jeho bratři a on je tak poslední syn, který se může vrátit domů k osamělé matce. Miller a jeho vojáci začnou po Ryanovi pátrat, ale jeho stopu je obtížné sledovat. Nakonec ho najdou někde úplně jinde, než by čekali…

4. Gladiátor – nejlepší dobrodružný historický film

Dalším filmem, který se dostal na náš seznam, se vracíme mnohem dále do minulosti než do 2. světové války. S Gladiátorem navštívíme antický Řím a bohužel ho neuvidíme z té hezčí stránky. Samotného Gladiátora, čestného muže, jehož život rozhodně není jednoduchý, ve filmu ztvární Russel Crowe. Baví-li vás dobrodružno historické filmy, určitě nebudete času stráveného s Gladiátorem litovat.

Hlavní postavou v příběhu je římský generál Maximus, který má za sebou celou řadu vojenských úspěchů. Po jednom obzvláště významném vítězství ho císař vybere, aby se jednoho dne stal jeho nástupcem. To ale rozzlobí jeho syna, který otce zavraždí a zlikviduje i Maximovu rodinu poté, co se mu Maximus odmítne podrobit. Nakonec se Maximus ocitne jako otrok u bývalého gladiátora a spolu s ním se dostává na velké gladiátorské hry, které pořádá nový císař, aby se zalíbil lidu.

3. Titanic – nejlepší historický romantický film

Ten příběh určitě znáte. Geniální a obrovská zaoceánská loď, vydávající se na svou první plavbu z Evropy do Ameriky. To byl Titanic. Nikoho ani nenapadlo, že by se mohlo něco pokazit, a tak se spojila celá nepříznivých faktorů a potopení Titanicu se stalo jednou z nejtragičtějších událostí v lidské historii.

Na lodi plula krásná Rose se svým snoubencem z bohaté rodiny a chudý Jack, který lístek na loď vyhrál v pokeru. Zcela nečekaně se na lodi jejich cesty střetly a oni spolu prožili jedinečnou romanci, kterou tehdejší společnost rozhodně neschvalovala. Potom ale Titanic narazil do kry a loď se začala potápět. Uprostřed boje o přežití se Rose a Jack pokoušejí zachránit jeden druhého a přežít potopení jedné z největších civilních lodí všech dob…

2. Králova řeč – nejlepší historický film o panovnících

Králova řeč je film o nesmírně silném muži, který se rozhodl porazit své zdravotní problémy, aby podržel svou zemi v období, které rozhodně nebylo lehké. Tento oscarový snímek si získal srdce diváků po celém světě, kteří obdivují příběh jednoho z anglických králů.

Bertie se nikdy neměl stát králem, ale když náhle zemřel jeho otec a starší bratr abdikoval, nezbylo mu než se této obtížné role ujmout. Bohužel se tak stalo zrovna v době, kdy se Velká Británie řítila do 2. světové války a země potřebovala silného a inspirativního vůdce. Muž, který od dětství koktá a nemůže se správně vyjádřit, se nezdá být tím pravým. Bertie se ale rozhodne, že se za pomoci podivného terapeuta svému problému postaví, a nakonec pronese takovou řeč, která jeho národu dodá dostatek odvahy k zvládnutí války…

1. Schindlerův seznam – nejlepší historický film o 2. světové válce

Schindlerův seznam je jeden z vůbec nejznámějších filmů na světě. Geniální režisér Steven Spielberg nám představuje osud Oscara Schindlera během druhé světová války. Ten je sice členem nacistické strany, ale díky svým penězům a vlivu se mu nakonec podaří zachránit více než tisíc židů před odvezením do Osvětimi, kde by na ně pravděpodobně čekala smrt. Zaměstnává je totiž ve své továrně, která údajně vyrábí granáty. Místo výroby je ale Schindler nakupuje a doufá, že na jeho lest nikdo nepřijde…

Film je opravdu velkolepým příběhem o tom, kolik může změnit jednotlivec, i když se původně nevydal správnou cestou. Vzdává hold Oscaru Schindlerovi, který, přestože byl členem NSDAP, v sobě našel dost lidskosti, aby bojoval s cizí krutostí. A to přestože se tak sám vystavoval smrtelnému nebezpečí. U Schindlerova seznamu se ukazuje, že historické filmy podle skutečné události mají neskutečnou sílu.


Stahování filmů a seriálů (většinou zdarma nebo za drobný poplatek):

Uložto.cz – hodně oblíbené úložiště s filmy, seriály, dokumenty, e-knihami a spoustou dalšího (pokud byste používali i pro sdílení vlastního obsahu, dávejte pozor, aby byl obsah legální, to je důležité)

Webshare.cz – rychlé stahování filmů a seriálů za poplatek a některé i zdarma

Pro nás pohodlné a pro sledování z gauče jsou asi nejzajímavější internetové a satelitní TV, namátkou jsme pár vybrali.

Voyo – online vysílání toho co zrovna běží a také velká videotéka (tedy taková videopůjčovna) v dobré kvalitě. Mají 7 dní zdarma na vyzkoušení po registraci. Pokud ve zkušebním období 7 dní sami službu nezrušíte (jednoduché), bude vám aktivováno plné předplatné.

Netflix – asi nejznámější v současné době. Opravdu mají velké množství filmů a seriálů i vlastní tvorbu. Perfektní kvalita a možnost stahování a pouštění filmů offline. Někdy jsou v českých titulcích drobné překlepy, ale nic zásadního.

Skylink – Skylink Live TV je internetová televize, která nabízí více než 60 programů. Sledovat můžete až na 4 zařízeních v rámci jednoho účtu. Je možné vyzkoušet na 30 dní zdarma.

Telly – dříve se jmenovala Digi TV. Mají základní i rozšířené balíčky kanálů a přikoupit lze např. i HBO atp. Pořady lze nahrávat a sledovat zpětně, sledovat vysílání můžete i na 4 zařízeních najednou. Jo a také mají 14 dní zdarma na vyzkoušení. 

Online sledování ZDARMA je dobré třeba na: 

Sledujserialykukaj.to nebo třeba na lookmovie.


O filmech a seriálech toho u nás najdete víc. Mohlo by vás zaujmout třeba pár nejlepších francouszkých komedií, protože po válečných filmech si chcete udělat pauzu. Nebo třeba TOP 12 filmů pro holky na pyžamovou párty. A jestli pohody bylo víc a chcete se trochu bát, máme pro vás výběr psychologických hororů a 11 filmů o upírech  – i když upíři nejsou jen o strachu, je to hodně i o romantice.

Podobné články

7 zombie filmů

Kdo se bojí, nesmí do lesa. Protože nejen ve městech potkáte zombie.