Top 25 nejlepších sci-fi filmů všech dob

Sci-fi filmy jsou součástí filmové tvorby snad od začátku. Stejně jako knihy s touto tematikou, našly si široký okruh fanoušků.

Ty nejlepší filmové trháky o mimozemšťanech, robotech, futuristické budoucnosti o záchraně lidstva a planety Země. To jsou sci-fi filmy.

Večer po všech povinnostech je ideální čas na to si odpočinout a podívat se na nějaký film. Aby pro vás nebyl výběr zklamáním a nemuseli jste přepínat mezi filmy, tak jsme si pro vás připravili recenze na nejlepší filmy podle žánrů, druhů a oblíbených témat filmů. Dnes jsme se zaměřili na science fiction podívanou. Kromě sci-fi filmů jsme si pro vás také připravili doporučení na ty nejlepší sci-fi seriály, které vás zabaví na mnoho večerů.

Tip

Sledovat, nebo stáhnout filmy si můžete na různých místech. Ta oblíbená tu ve zkratce uvádíme: Online sledovat můžete zdarma třeba na sledujserialykukaj.to nebo lookmovie, ale jestli si je chcete v klidu pouštět i na místech s omezeným přístupem k netu, nebo doma nemáte tak dobré připojení, můžete zkusit třeba webshare.cz nebo fastshare.

Jasně a ideální je k tomu mít doma TV VoyoNetflixSkylink nebo Telly. Pak už vás nic nemůže zaskočit. 

Pozor! Článek obsahuje spoilery! Některé pasáže v článku popisující filmy odhalují klíčové části děje nebo nečekanou formu filmu. Pokud nechcete přijít o překvapení, tak si projděte doporučené filmy, a nějaký film si vyberte a spoilerům v textu se vyhněte.

Vetřelec – patří mezi kultovní sci-fi filmy

Vetřelec je kultovní klasikou světové kinematografie a sci-fi hororem z roku 1979. Temný sci-fi film vypráví příběh hvězdné posádky, která přibere s sebou na vesmírnou loď nelítostného vesmírného predátora. Film je jedinečným a mistrovským dílem. Po mnoha letech film neztratil co do působivosti. Vetřelec je nadčasovým filmem s dokonalým vizuálním designem a skvěle zachycenou gradující atmosférou. Během temné procházky nekonečným vesmírem budete trnout hrůzou a budete napjatý jako struna. To celé v přítmí a šeru uzavřeného prostoru vesmírné lodi, kde nemáte kam utéct. Film režíroval skvělý Ridley Scott, který předvedl svůj režijní um v různých filmových žánrech. Vetřelec získal ohromnou popularitu. Kromě toho, že se Vetřelec dočkal dalších 3 filmových pokračování se také Vetřelec objevuje v řadě knih, komiksů, počítačových hrách a dalších filmech jako je například Vetřelec vs. Predátor. Ve filmu hrají Sigourney Weaver, Tom Skerritt, Veronica Cartwright, John Hurt, Harry Dean Stanton, Ian Holm, Yaphet Kotto.

Děj filmu se odehrává v roce 2122. Vesmírná těžařská loď Nostromo se vrací zpět na planetu Zemi. Posádka paluby spí. Během cesty probudí posádku nečekaně řídící jednotka. Nikdo nechápe, co se může dít. Od cíle cesty jsou ještě daleko. Posádka zjišťuje, že centrální počítač zachytil SOS signál z blízké planety. Vydávají se na pomoc. Vesmírná loď přistává na neznámé planetě. 3 členové posádky se vydávají na průzkum. Při průzkumu v jeskyni objeví neznámý organismus, který vypadá jako shluk vajíček. Zbytek posádky zjišťuje, že zpráva z centrálního počítače nebyla SOS signálem, ale varováním. Posádka se nemá, jak spojit s ostatními členy venku. Ostatní se vrací na vesmírnou loď. Bohužel z jednoho vajíčka se vyklubal jakýsi neznámý vesmírný tvor a přilepil se na jednoho člena posádky. Ne všichni se shodnou na tom, že napadený člen posádky by měl jet s nimi domů, ale nakonec otevřou dveře a všichni vchází na palubu vesmírné lodi. Později naleznou neznámý organismus odpadlý ležící na podlaze. Napadený se těší dobrému zdraví. Krize je zažehnána. Během večeře se stane ale něco otřesného. Z astronautova břicha během večeře vyleze Vetřelec, který se v jeho těle vyvíjel. Nikdo nestihne zareagovat. Vetřelec mizí v obřích prostorech těžařské lodi. Více ve filmu.

Pokud jste si oblíbili film Vetřelec, pak se nezapomeňte podívat také na další pokračování kultovní klasiky – Vetřelec: Vzkříšení, Vetřelec 3, Vetřelec: Covenant.

Matrix – kultovní klasika sci-fi filmů přelomu tisíciletí

Matrix je kultovní klasikou a akčním sci-fi filmem z roku 1999. Je zlomovým a důležitým filmem zejména pro filmový průmysl. Matrix se stal zejména po vizuální stránce něčím nevídaným na tehdejší dobu. Akční scény byly inspirací mnohým dalším akčním filmům. Ve filmu se můžete také těšit na filosofickou linku otázek lidského poznání a vztahu příčiny a následku. Film režírovali sourozenci Wachowski. O kameru se postaral Bill Pope. Hlavní roli zvárnil Keanu Reeves. Dále ve filmu hrají Laurence Fishburne, Carrie Anne Moss, Hugo Weaving, Gloria Foster a další. Matrix získal hned několik Oscarů. Za střih, zvukové a vizuální efekty. Celkem byly natočeny další tři díly MatrixuMatrix Reloaded, Matrix Revolutions a The Matrix Resurrections z roku 2021. Film byl natáčen v Austrálii v Sydney.  Matrix je příběhem o tom, že vnímaná realita je pouhým přeludem a skutečná realita je tou nejdrsnější noční můrou. Film popisuje svět Matrixu, do kterého jsou připojena lidská vědomí. Lidé si neuvědomují, že nežijí reálné životy. Hercům někteří vyčítají, že nepoužívají mimiku. Ale nemyslíte si, že právě to bylo záměrem? Zobrazit věrohodně virtuální počítačovou postavu.

Hlavním hrdinou filmu je Thomas A. Anderson. Thomas má milující rodinu, dobré přátelé a živí se jako počítačový expert. Po nocích se ale také stává počítačovým hackerem, který si přezdívá Theo. Jednoho dne se Theovi zdá sen, že jeho vědomí bylo proti jeho vůli vloženo do obřího počítače. Začíná mít pochybnosti, zdali to, co žije je skutečné. Kdo mu něco takového mohl provést? Je v tomto světě sám, nebo jsou zde uvězněni další lidé? Pokud odhalí utajovanou pravdu, co se s ním stane? Theo se seznamuje s Trinity a ozbrojenou skupinou vedenou Morpheem. Morpheus odhalí, že svět, ve kterém žije není skutečný. Poznává, že není rok 1999, ale je rok 2199. Lidstvo stvořilo umělou inteligenci, která si začala dělat co chce a převzala vládu nad planetou.  Stroje čerpají energii z lidských těl, které drží v kójích při životě na umělé výživě. Vědma předpověděla, že Theo bude tím, kdo odpojí lidi z Matrixu a zachrání lidstvo. Neo se od Morphea učí, jak porušovat stanovená pravidla v Matrixu a jak čelit agentům chránící celý falešný systém. Morpheus je zatčen agenty. Trinity a Theo se vrací do Matrixu zachránit Morphea. Theo stojí tváří v tvář nejmocnějšímu agentovi Matrixu. Prohrává a umírá, ale Trinity ho políbí a šeptá mu slova o lásce. On si uvědomí svou nereálnou smrt a probouzí se znovu v Matrixu s vědomím, že ho plně pochopil. Je plně odhodlán zachránit lidstvo. Více ve filmu.

Terminátor 2: Den zúčtování

Terminátor 2 Den zúčtování je akčním sci-fi filmem a thrillerem z roku 1991. Terminátor 2 je úžasným snímkem jak po obsahové, tak po akční stránce. V roce 1991 se jednalo o velmi nadčasový film. Skvěle natočené triky a do té doby nevídaná akční podívaná strhla lavinu podobně laděných akčních filmů. Celý film doplňuje vhodně zvolená dunivá apokalyptická hudba Brada Fiedela.  I dnes film neztrácí na popularitě a rozhodně diváky nezklame. Film režíroval James Cameron, který měl v malíku i natočení prvního dílu Terminátora. V rámci polidštění se Terminátor v 2 filmovém zpracování naučí vážit si lidského života. V boji nikoho nezabijí, pouze střílí do nohy. Film poukazuje na myšlenky o důležitosti míru a rodiny. A že když se stroj naučil vážit si lidského života, tak to snad zvládne i člověk. Scénář vytvořili společně James Cameron s Williamem Wisherem. Knihu napsal Randall Frankes na základě scénáře filmu. Hlavní roli ztvárnil Arnold Schwarzenegger. Dále ve filmu hrají Linda Hamilton, Edward Furlong, Robert Patrick, Michael Edwards, Earl Boen, Joe Morton a další.

Je rok 2029. Amerika je zničená katastrofou za kterou stojí umělá inteligence superpočítače Skynet. Ve světě probíhá válka lidí se stroji, které převzaly vládu nad světem. Jedinou záchranou může být vůdce hnutí odporu John Connor. Skynet má z Johna obavy, a tak posílá Terminátora T-1000 do roku 1995. Má za úkol zabít Johna Connora ve věku 10 let. Dokonalejší robot Terminátor T-1000 na sebe dokáže vzít jakýkoliv tvar včetně lidské podoby. V roce 1995 vyrůstá John v péči pěstounských rodičů a jeho matka je zavřená na psychiatrii a zoufale bojuje o to, aby mohla vidět svého syna. Odboj rychle reaguje a posílá přeprogramovaného Terminátora staršího typu T-800 na ochranu malého Johna. John prchá z místa činu. Cestu mu zkříží Terminátor staršího typu. Terminátor mu vysvětluje Johnovi, že ho poslal z budoucnosti on sám v dospělém věku, aby ho ochránil před Terminátorem T-1000. Společně jdou osvobodit matku z ústavu pro duševně choré. Tam ale míří i zlý Terminátor. Matce Johna, Sáře Connor je objasněn slet událostí v budoucnosti. Vojáci našli zbytky prvního Terminátora. Snaží se ho zrekonstruovat. John a Sára musí zabránit katastrofě, která by se negativně podepsala na budoucnosti. Více ve filmu.

Kromě Terminátora se koukněte také na sci-fi filmy: první díl Terminátora, Terminátora 3, Terminátora – SalvationTerminator Genisys a Terminátora – Temný osud.

Počátek

Počátek patří mezi nejlepší sci-fi filmy vůbec. Film povyšuje o další úroveň brilantní herecký výkon Leonarda DiCapria v hlavní roli. Počátek je filmem, který kromě sci-fi žánru kombinuje také žánry kriminálního thrilleru a psychologického dramatu, kdy je hlavní hrdina traumatizován smrtí blízké osoby. Film je velmi dynamický a napínavý, rozhodně se u něj nudit nebudete. Navíc Počátek získal celkem 4 Oscary. Film režíroval oblíbený Christopher Nolan, kterému se povedlo ve filmu prolnout až 5 vrstev děje ve snění. Zaručujeme vám, že nad tímto filmem budete přemýšlet i po něm a pravděpodobně se k němu rádi vrátíte, abyste ho plně pochopili.

Děj se odehrává v budoucnosti, kdy je možné vstupovat do snů a upravovat v nich realitu tak, jak si každý jednotlivec přeje. Člověk může prožívat ve snu život, po kterém touží. To skýtá nejen potěšení, ale také velké riziko. Hlavní hrdina zloděj Cobb krade myšlenky z myslí spících lidí. V určité fázi spánku je lidská mysl bezbranná. Této chvíle Cobb využívá a zjišťuje informace, které se mu hodí. Je nejlepší ve svém oboru a po jeho špionážních službách je velká poptávka. Má ale také mnoho nepřátel. Jednoho dne ale dostane nabídku, která by mohla vyřešit všechny jeho problémy. Tentokrát ale nemá za úkol myšlenku ukrást, ale během spánku jí vnuknout. Cobb se svým týmem mají za úkol vnuknout do mysli dědice energetického konglomerátu Roberta Fishera myšlenku na likvidaci podniku, z čehož by měli prospěch jeho přímý konkurenti. Otec dědice Roberta Fishera umírá a jeho syn Robert Fisher cestuje ze Sydney do Los Angeles. Cobb se svým týmem má 10 hodin na to, aby spolu s ním vstoupili do snu a vnukli mu onu myšlenku. Cobb přidává do jeho drinku sedativa a spolu s ním Cobbův tým vstupuje do jednotlivých vrstev snění. Během snění nejdříve nenápadně manipulují s různými rodinnými vztahy mladého Roberta Fishera. Ne vše ale probíhá podle plánu. Ze snu se stává akční dobrodružství a také do snu vstupuje projekce Cobbovy manželky Mal, která spáchala sebevraždu. Mise je nakonec úspěšně dokončena. Cobb aby se přesvědčil, že bdí roztáčí káču na stole, ta se točí, občas se zatřepe, ale nezastaví se. Pravděpodobně Cobb stále sní. Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá. Zloděj Cobb se stal obětí svých vlastních snových triků. Více ve filmu.

Star Wars Epizoda IV – Nová naděje

Čtvrtá Epizoda Hvězdných válek je rozhodně jedním z top sci-fi filmů, které musíte vidět. Nová naděje je filmovou klasikou, která jednou provždy změnila světovou kinematografii. Film byl natočen v roce 1977 a i přes to je v mnoha ohledech nepřekonaný.  Čtvrtá epizoda je asi nejznámějším dílem Hvězdných válek. Režisér a scénárista George Lucas stvořil legendární film, který se stal kultem pro milióny fanoušků po celém světě. Film proslul především kvůli revolučním speciálním efektům. Film se navíc pyšní 7 získanými Oscary – za nejlepší vizuální efekty, nejlepší hudbu, nejlepší zvuk, nejlepší výpravu, za nejlepší návrh kostýmů. Celý příběh kromě vesmírných pohádkových postav oživí také dva hlavní roboti. Pusťte si IV. epizodu Star Wars a užijte si propracovanost celého vykonstruovaného světa a vesmíru, atmosféru filmu, a prostředí plné pohádkových vesmírných postav. Ve filmu hrají Mark Hamill, Carrie Fisher, Harrison Ford, Alec Guiness, Petr Cushing, Peter Mayhew, Anthony Daniels a James Earl Jones a další.

Rytíři Jedi byli vyvražděni. Impérium vládne galaxii tvrdě. Malá skupina povstalců včetně princezny Leii se snaží změnit věci k lepšímu. Podaří se jim narušit plány impéria tím, že ukradnou plány k nové děsivé zbrani impéria. Tou je Hvězda smrti, vesmírná stanice natolik silná, že zničí okolní planety. Nejvěrnějším služebníkem imperátora je Darth Vader. Ten musí najít plány a skrytou základnu povstalců. Princezna Leia cestuje s ukradenými plány a doufá, že najde řešení, jak oslabit Impérium a nastolit mír pro svůj lid. Bohužel je zajata a uvězněna na Hvězdě smrti. Naštěstí se jí podařilo ukrýt plány Hvězdy smrti do androida R2-D2, který odletěl v záchranném modulu společně s androidem C-3PO na nejodlehlejší písečnou planetu Tatooine. Oba androidi jsou na planetě zajati domorodými obyvateli. Luke Skywalker si oba androidy odkoupí a následně zjišťuje, že v androidu je ukryt vzkaz princezny Leii. Ta žádá Obi-Wana o pomoc. Skywalker se setkává s Obi-Wanem. Obi-Wan je rytířem Jedi a žádá Skywalkera, aby se vydal na pomoc princezně společně s ním. Ten zpočátku odmítá, ale po vypálení domova a zavraždění jeho tety a strýce neotálí a vydává se princezně na pomoc. Společně ještě musí najít někoho, kdo je k uvězněné princezně dostane. Potkávají pašeráka Hana Sola, který je na místo dopraví. Více ve filmu.

Interstellar

Interstellar patří mezi top sci-fi filmy o budoucnosti z roku 2014. Ve filmu budete v úžasu zírat na skvělé filmové efekty a grafické vyobrazení vesmíru a červí díry. Ve filmu Interstellar se můžete těšit na posuny v čase, průlet červí dírou, také na neznámé galaxie a různé dimenze. Film režíroval slavný Christopher Nolan a hlavní roli ztvárnil Matthew McConaughey. Scénář filmu je inspirovaný teoriemi astrofyzika, teoretického a gravitačního fyzika Kipa Thorna o překonávání velkých vzdáleností v mezigalaktickém cestování napříč vesmírem. Červí díra vyobrazená ve filmu je v době natočení filmu nejpřesnějším grafickým zobrazením červí díry z vědeckého pohledu. Na grafické simulaci červí díry pracovalo 30 osob po dobu jednoho roku.

Děj filmu se odehrává v blízké budoucnosti, kdy planetu Zemi sužují změny klimatu, prachové bouře a neúroda.  Koncentrace dusíku v atmosféře rapidně roste. Planeta Země přestává být obyvatelná pro lidstvo. Farmář a bývalý elitní pilot NASA Cooper žije se svou se svou dcerou, synem a tchánem na farmě. Jeho desetiletá dcera vídá ducha ve svém pokojí, který jí shazuje knihy z police. Otec jí to nejdříve nevěří, ale poté si všimne na podlaze prachových obrazců a odhalí gravitační anomálii.  Cooper určí z obrazců souřadnice a společně se s dcerou Murph vydávají na místo určené souřadnicemi. Zjistí, že to jsou souřadnice tajného střediska NASA. Na konferenci se Cooper dozví, že před lety byla v oblasti orbity planety Saturn objevena červí díra, která vede do jiné galaxie. NASA se domnívá, že vyspělá civilizace poskytla lidstvu tuto červí díru, aby lidstvo našlo jiné místo, kde by mohlo dále pokračovat v existenci. Již 12 posádek bylo v minulosti vysláno hledat v neznámé galaxii obyvatelnou planetu. 3 z nalezených planety by měly mít vhodné podmínky pro život. Cooper dostane nabídku, aby další výpravu vedl on. Taková nabídka se neodmítá i když musí opustit rodinu. Cílem mise je najít ideální planetu pro lidstvo a stávající populaci přesunout na tuto planetu. Pokud by ale mise nebyla úspěšná, pak je zde i plán B. Výprava s sebou veze oplodněná vajíčka, která by mohly být jedinou šancí na pokračování lidstva. I když všichni ostatní na planetě Zemi zemřou. Cooper odlétá do vesmíru vstříc červí díře a jiné galaxii, jeho dcera dospívá a stává se vědkyní. Více ve filmu.

Star Trek

Dalším sci-fi filmem, na který se rozhodně podívejte je filmové zpracování Star Treku z roku 2009. O režii se postaral J.J. Abrams. Co se režisérovi rozhodně povedlo je přenesení fenoménu Star Trek do nového tisíciletí. Na scénáři se spolupodíleli Alex Kurzman a Roberto Orci. Společně měli za úkol zpracovat scénář filmu tak, aby byl film zajímavou podívanou jak pro Star Trekové nadšence, tak i pro ty Star Trekem nepolíbené. Povedlo se jim to lépe, než by se dalo očekávat. Nové zpracování přináší více humoru a erotiky do Star Treku, ale také především spojuje původní zpracování s moderním pojetím akčního sci-.fi filmu. Ve filmu se objevují narážky na původní seriál. Výběr herců byl také znamenitý. Herci jsou si velmi podobní. Začátek filmu je silný. Budete tak emočně vtaženi do vypjatého děje, že vás moderní verze Star Treku chytne a už nepustí. Kamery se ujal Dan Mindel a hudbu ztvárnil Michael Giacchino. Ve filmu hrají Chris Pine, Zachary Quinto, Leonard Nimoy, Eric Bana, Bruce Greenwood, Karl Urban, Zoe Saldana, Simon Pegg, John Chro, Anton Yelchin, Ben Cross.

Ve filmu Star Trek z roku 2009 se příběh hvězdné posádky vrací na úplný začátek. Slavný kapitán Kirk je dospívajícím mladíkem, který má zrovna trochu jiné zájmy než být kapitánem vesmírné lodi. Má zájem spíše o holčičí sukně, o zábavu v barech, výtržnosti a o svou motorku se kterou se holkám předvádí. Kirkův otec zemřel, když on se narodil. Vesmírná loď jeho otce byla napadena. I přes mladické karambole se Kirk dostává jako kadet k hvězdné flotile U.S.S Enterprise, které velí kapitán Pike. Zde se potká i se svým kolegou Spockem. Spock je napůl Vulkánec a napůl pozemšťan. Vulkánci mají ve zvyku potlačovat emoce a vše řešit analyticky. Vesmírná loď Enterprise přijímá tísňové volání z planety Vulcan. Posádka se vydává na pomoc. U planety Vulcan na ně už čeká ničivá loď Romulana Nera. Nero má nevyřízené účty se Spockem. Spock ho ale nikdy předtím neviděl. Nero je z budoucnosti. Jeho planeta byla zničena a on z toho viní Spocka, protože mu slíbil ochranu jeho planety. Chce pro Spocka stejnou pomstu. Chce zničit jeho planetu, domov a rodinu. Nerovi se povede zničit planetu Vulcan. Další na řadě je planeta Země. Posádka musí zamezit další katastrofě. Více ve filmu.

Kromě Star Treku z roku 2009 vám doporučujeme zhlédnout i další legendární sci-fiá filmy Star Trek. Mezi ty nejlepší Star Trek filmy se řadí původní první zpracování filmu z roku 1979 Star Trek: Film, Star Trek: Do temnoty z roku 2013,  Star Trek: Do neznáma z roku 2016, Star Trek X: Nemesis (2002), Star Trek VIII: První kontakt (1996) a Star Trek IV: Cesta Domů(1986).

Atlas mraků

Atlas mraků je strhujícím filmem k zamyšlení a jedním z nejlepších sci-fi filmů vůbec. Do kin byl Atlas mraků uveden v roce 2012 a film vytvořili tvůrci filmu Matrixu. Atlas mraků má přes 3 hodiny, ale tím se rozhodně nenechte odradit. V hlavních rolích hrají Tom Hanks, Halle Berry, Hugo Weaving, Jim Stugress a Hugh Grant.  Atlas mraků není vyloženě komerčním sci-fi filmem. Příběh filmu je rozdělen do 6 příběhů v různých časových obdobích, které se navzájem prolínají. Každý příběh je natočen podle jiného žánrového konceptu. Těšit se můžete na drama, sci-fi, komedii, thriller a historický žánr všechny zabalené v pořádném sci-fi námětu k zamyšlení. Všechno je navíc perfektně natočené a detailně je také zachycena atmosféra v jednotlivých obdobích. Tři příběhy filmu režírovali sourozenci Wachowski a další tři Tom Tykwer.

 Atlas mraků je inspirativním a silným emocionálním filmem, který zkoumá vliv rozhodnutí jednotlivců v přítomnosti, minulosti a budoucnosti. Skutek, který vykonáte v jednom životě může ovlivnit vaši budoucnost. Zabiják v jednom příběhu se v Atlasu mraků stane hrdinou. Akt pomoci rozhýbe vlnu reakcí až několik století v budoucnu. Ve filmu se můžete také těšit na tajemství, drama a nekonečnou lásku se prolínající se v několika časových rovinách. Jednotlivé příběhy se odehrávají v roce 1849, 1936,1973, 2012 a 2144. Více ve filmu.

Na hraně zítřka

Na hraně zítřka je akčním sci-fi filmem z roku 2014 v hlavní roli s Tomem Cruisem. Děj se odehrává v blízké budoucnosti. Inspirace na natočení filmu byla čerpána u videoher. Film Na hraně zítřka vyvolává v divácích stejnou frustraci jako cítí hráči akčních videoher. Máte splnit misi a když si myslíte, že už dosáhnete cíle, tak zemřete a ocitáte se na začátku mise. Ve filmu se můžete těšit na spoustu akčních bojových scén v boji s mimozemšťany.

Mimozemská rasa stále útočí na Zemi.  Likviduje jedno velké město za druhým a nechává za sebou obří spoušť a milióny obětí. Hlavní hrdina podplukovník Cage, který nemá žádné reálné zkušenosti z boje a nebyl ve výcviku se vydává na misi na záchranu lidstva. Během mise je po zneškodnění Alphy během pár chvil zabit. Probouzí se, ale ne v ráji, ale na začátku dne před bitvou. Kontakt s mimozemšťanem způsobil, že se dostal do časové smyčky. Den se opakuje a on znovu umírá a znovu se probouzí na začátku bitevního dne.To se děje stále dokola, je to hodně frustrující.  Ale mezitím hlavní hrdina sbírá zkušenosti a zdokonaluje své dovednosti v boji proti mimozemské rase. Každý den bojuje po boku zkušené bojovnice Rity přezdívané „Ocelová mrcha“ se kterou má podplukovník také románek. Během jednotlivých dnů se Cage zoufale a bezhlavě snaží zachránit lidstvo, nebo jen rozehrává různé scénáře a sleduje, jak budou mimozemšťané reagovat. Více ve filmu.

Věčný svit neposkvrněné mysli

Věčný svit neposkvrněné mysli je romantickým sci-fi filmem z roku 2004. Těšit se můžete na netradiční romantické vyprávění s brilantními hereckými výkony hlavních herců Jima Carreyho a Kate Winslet. Film režiroval Michel Gondry a Charlie Kaufmann se postaral o scénář, za který získal Oscara. Kate Vinslet byla také nominována na cenu Oscar za nejlepší ženský výkon v hlavní roli, ale přeskočila jí Hilary Swank s Million Dollar Baby. Film poukazuje na myšlenku, že láska sice není dokonalá a lidé už vůbec ne, ale že o pravou lásku stojí bojovat. A pokud si tento film pustíte po čase znovu? Pak v něm najdete nové podněty, pochopíte další jemné nuance mezi hlavními hrdiny, a i napodruhé si film velmi užijete. Věčný svit neposkvrněné mysli je filmem, který pohladí duši. Natáčení filmu probíhalo v New Yorku a New Jersey.

Joel Barish se zamilovává do temperamentní a výstřední prodavačky Clementine v knihkupectví. Život se mu mění od základu. Mají vztahové problémy a Clementine se rozhodne s Joelem rozejít. Později Joel zjistí, že ho jeho láska vůbec nezná vůbec si ho nepamatuje. Clementine si totiž nechala vymazat z paměti jeho a celý jejich vztah, aby se netrápila. Joel zpanikaří a zkontaktuje doktora Howarda Mierzwiaka, který provádí zákrok mazání vzpomínek a nechá si paměť vymazat také. Když mu ve spánku mažou vzpomínky, tak si začíná uvědomovat, jak moc Clementine miluje a snaží se celý proces mazání vzpomínek zastavit. U Joela bylo mazání paměti komplikovanější než u jiných pacientů, spolu s vymazáním vzpomínek na jeho lásku zmizely i další vzpomínky. Láska je ale silnější než mysl a pár se potkává znovu, a znovu se do sebe pár zamilovává. Během druhého pokusu jejich lásky se jim vynořují společné vzpomínky na minulost. Více ve filmu.

Marťan

Marťan je americkým top sci-fi filmem z roku 2011 natočeným dle knižní stejnojmenné knižní předlohy. Těšit se můžete na kvalitně natočený snímek s dobře podanou kompozicí světla. Sci-fi film Marťan je ideálním filmem na shlédnutí pro celou rodinu. Hlavní postavu Marka Wayna ztvárnil Matt Damon.

 Mark se v minulosti vydal společně se svými kolegy astronauty na Mars. Bohužel posádku překvapí prašná bouře. Mark je zasažen kusem letících trosek a mizí ve tmě. Velitelka mise pošle zbytek posádky čekat do modulu a sama se vydává najít Marka. Hledá ho, ale bezúspěšně. Nakonec i ona musí nastoupit do modulu a odletět společně s posádkou zpátky na Zem. Všichni členové posádky si myslí, že Mark zahynul. Mark, se ale zvládl zachránit a částečně se zotavit ze zranění. Měl na Marsu nějaké zásoby jídla a využil všech svých schopností k tomu, aby přežil. Mark je velkým optimistou, tam kde by jiní svůj život vzdali, on bojuje o každý další den. V ubikaci pěstuje brambory a vyrábí si pitnou vodu. Bohužel při výrobě vody dojde k explozi a Mark přijde o zásoby. Už nebude moct vypěstovat brambory. Mark se pokouší poslat vzkaz na Zemi, a to se mu nakonec povede. NASA vysílá jeho původní posádku na záchranu Marka, což však skýtá mnoho překážek. Mark se vydává k jiné raketě, která je na Marsu nachystaná se vzorky a usedá do raketoplánu. Vice ve filmu.

Duna

Film Duna je novým americkým sci-fi filmem roku 2021. Film je natočen dle stejnojmenného románu z roku 1965. Film režíroval Denis Villeneuve. Natočit film Duna bylo jeho dlouholetým snem. Přiznal se, že na pouštní červy myslel od doby, kdy jako teenager přečetl knihu. Režisér pracoval na ztvárnění pouštních červů společně s animátory po dobu celého jednoho roku. Duna je prvním ztvárněním z plánované dvoudílné adaptace románu. Hudbu ztvárnil Hans Zimmer. Duna je esteticky vytříbeným dílem v krásném podání. Je triumfem filmového designu. Villeneuve rád točí v šeru a noci, hraje si se stíny a světly a nebylo tomu jinak i u Duny. Proto doporučujeme vidět film na filmovém plátně, kde si to pořádně užijete. Těšit se můžete kromě skvělé obrazové kompozice také na zajímavou architekturu a design interiérů. Celý povedený koncept doplňuje dunivá hudba Hanse Zimmera.

Film vypráví příběh o mocenských bojích uprostřed galaktického impéria. Planeta Arrakis je zdrojem vzácného koření melanže. Melanž se konkrétně nachází na planetě Arrakis v hluboké poušti. Melanž prodlužuje život, zlepšuje zdraví a poskytuje zvláštní psychické schopnosti, po kterých můžete cestovat vesmírem. Imperátor svěří správu planety Arrakis a těžbu látky vévodovi rodu Atreidů. Příležitost je ale složitou pastí nepřátel. Těžba vzácného koření je navíc velmi nebezpečná. V poušti se vyskytují obří pouštní červi. Bohužel jsou zrazeni a na planetu udeří armády Harkonnenů a Sardakrů. Živí vyváznou jen syn vévody Paul a jeho matka. Ti prchají. Jejich jedinou nadějí jsou domorodí Fremeni, ti jako jediní zvládají trvale přežít v pusté oblasti pouště. Cesta návratu a získání moci nad planetou a kořením začíná. Více ve filmu.

Nádherná zelená

Film Nádherná zelená je francouzkou inspirativní sci-fi komedií z roku 1996. Film není příliš známý. Neoficiálně byl totiž v celé EU v době natočení zakázán. Film režírovala a v hlavní roli si zahrála Coline Serreau. Film poukazuje na negativní stránky životního stylu v moderní společnosti. Film byl natočen v Paříži a Austrálii v oblastech Parachilna a ve Flinders Ranges.

Příběh filmu začíná na vzdálené planetě, kde lidé žijí v naprosté symbióze s přírodou. Lidé spolu spolupracují, jsou vůči sobě laskaví, radují se ze života plnými doušky a jsou šťastní. Dožívají se běžně 200 let a nepoužívají k dorozumívání řeč, ale telepatii. Na pravidelném výročním shromáždění se rozhoduje o tom, na jaké planety budou vysláni zástupci, kteří zjistí, co nového se na jednotlivých planetách od poslední návštěvy událo. Na planetu Zemi se nikomu moc nechce, protože lidé zde žijí ve špatném prostředí, používají auta a jsou závislí na penězích. Poslední informace mají z doby za vlády císaře Napoleona. Nakonec se rozhodne vydat na planetu zemi Mila, která se pomocí bubliny přesouvá do Paříže. Je šokována tím, že společnost jí maso, lidé jsou nemocní, kašle kvůli znečištěnému ovzduší a diví se, že se stále platí penězi. Mila se seznámí s rodinou lékaře a pomocí svých telepatických schopností odpojí rodinu Maxe od systému tak, že začnou vnímat své okolí a svět v barvách jako ona a lidé z její planety. Více ve filmu.

Všemocný

Všemocný je sci-fi thrillerem z roku 2011. Film je inspirován motivem knihy The Dark Fields od Alana Glynna. Původně měl být film pojmenován právě podle knižní předlohy, ale nakonec se tvůrci rozhodli pro název Limitless (Všemocný). Pilulka NZT, která se vyskytuje ve filmu a zvyšuje kapacitu mozku na 100 % je z části inspirována reálným lékem Modafinil. Modafinil snižuje únavu, zlepšuje paměť, zrychluje reakce člověka a přispívá k vyšší motivaci a lepší náladě. Užívají ho astronauti, lékaři a vojáci po celém světě pro podporu psychických schopností. Hlavní roli Eddieho Morra ztvárnil Bradley Cooper. Těšit se můžete na kvalitní grafické podání, moderní formu natáčení s různými úhly záběrů a rychlým střihem a na strhující napětí.

Eddie je znuděným spisovatelem, kterému se zrovna moc nedaří. Inspirace pro psaní je v nedohlednu, chtějí ho vyhodit z práce a jeho současná přítelkyně Lindy se s ním rozešla. Eddieho jednoho dne navštíví jeho přítel z dětství a bývalý švagr a nabídne mu pilulku NZT, která by mu mohla pomoct vyřešit jeho potíže. Drogu vyzkouší a úplně ho pohltí. Jeho mozek pracuje na maximum a je extrémně efektivní ve všem co dělá. Všechny informace, které kdy viděl, slyšel a přečetl zužitkovává na 100 %.  Najednou má geniální nápady pro svou literární tvorbu. Jeho mozek podpořený drogou ho katapultuje až na vrchol finančního sektoru. Naučí se rychle jazyky, hrát na piano, matematiku, dopíše knihu a získá zpět svou přítelkyni. Eddie droze úplně propadne a shání další pilulky NZT u kamaráda doma. Toho najde mrtvého, ale najde také další NZT. Droga má také, ale nebezpečné vedlejší účinky. Nepamatuje si posledních 18 hodin a obává se také, že někoho zabil. Eddie se chce dozvědět o pilulkách, a tak obvolává další švagrovy klienty. Tři jsou mrtví a ostatní nemocní. Jemu také není dobře, jeho přítelkyně mu chce pomoct a vydává se sehnat mu další pilulky NZT. Více ve filmu.

Já, robot

Já, robot je akčním sci-fi filmem o budoucnosti z roku 2004. Film je odkazem pro lidstvo, že přetechnizovaný svět skýtá mnohá nebezpečí. Film věrohodným způsobem ztvárňuje podobu futuristického velkoměsta. Tvůrci filmu čerpali inspiraci ze stejnojmenné sbírky sci-fi povídek Isaaca Asimova. Film režíroval Alex Proyas. V hlavních rolích hrají Will Smith a Bridget Moynahan.

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti v roce 2035, kdy roboti jsou již běžnou součástí domácností. Lidem usnadňují život a lidé jim důvěřují. Tedy kromě detektiva Dela Spoonera. Společně s psycholožkou Susan Calven vyšetřují smrt vynálezce Milese Hogenmillera, který pracoval pro společnost U.S. Robotics a byl jejím spoluzakladatelem. Doktor Miles byl také tvůrcem tří robotických zákonů. Ten robotům určuje, že za žádných okolností nesmí ublížit člověku a musí zabránit jeho zranění. Musí plnit příkazy člověka a musí sám sebe bránit před poškozením/zničením. U.S. Robotics právě vyrábí novou řadu robotů s názvem Nestor 5. Detektiv je přesvědčen, že za smrt doktora může robot, tři výše uvedené zákony by ale měly zaručovat, že to není možné. Podezřelým je robot Sonny, který je unikátním robotem své řady. Je vyroben z pevnější slitiny a není závislý na firmě U.S. Robotics. Detektiv se svojí kolegyní postupně zjišťují, že s novými roboty není něco v pořádku. Více ve filmu.

Gravitace

Gravitace je americko-britským sci-fi filmem režiséra Alfonsa Cuarózna, který ho spoluvytvářel se svým synem Jonasem. Gravitace je o zprostředkování pocitu, je vesmírným dramatem o záchraně života ve vesmíru. Ve filmu se můžete těšit na strhující napětí, které by se dalo krájet. Sotva jedna hrozba pomine, na obzoru je další. Strach a zoufalství hlavních hrdinů je doslova hmatatelné. Film Gravitace věrohodným způsobem zobrazuje vesmír. Divák je vtažen do děje a vesmíru v komorní atmosféře dvojice bojující o přežití. V hlavních rolích hrají Sandra Bullock a George Clooney. Film Gravitace vyhrál v roce 2013 cenu Rave Bradburyho a také ocenění na Benátském filmovém festivalu. Sandra Bullock byla oceněna na hollywoodském filmovém festivalu cenou pro nejlepší herečku za ohromující a emocionálně vrstevnatý výkon. Zajímavostí je, že celý film byl nejdříve natočen jako animovaný včetně zvuku, aby se tvůrci ujistili, že zvuk a hudba k sobě ladí. Animace filmu trvala dva a půl roku a pak teprve následovalo natáčení s herci.

NASA vyšle na oběžnou dráhu Země raketoplán. Cílem mise je instalace nových systémů do Hubbleova vesmírného dalekohledu. Velitel Matt Kowalski, má nalétáno již 20 let a jedná se o jeho poslední výpravu do vesmíru před důchodem. Druhým členem posádky je doktorka a inženýrka Ryan Stone, která ale nemá žádné zkušenosti s pobytem ve vesmíru. Bohužel posádka se díky špatnému odstřelu porouchaného ruského satelitu dostane do roje trosek. Těm se snaží vyhnout, ale i tak se poničí raketoplán a posádka ztratí spojení s pozemským řídícím systémem. Astronauti jsou sami ve vesmíru. Posádka pluje temným vesmírem a snaží se dostat k ruské vesmírné stanici Sojuz. Kyslík jim dochází a oba astronauti bojují o holé životy. Více ve filmu.

Příchozí

Příchozí je melodramatickým vědeckofantastickým sci-fi filmem z roku 2016, který pojednává o zásadních aspektech života na Zemi a také o povaze lidí. Film režíroval slavný režisér Denis Villeneuvea. Hlavní roli Luise Banks ztvárnila Amy Adams.

 Po celém světě na povrch Země přistanou mimozemské lodě. Nikdo nevychází, nic se neděje. A tak se musí zjistit o co se jedná. Luis je povolána do mise a má za úkol komunikací s mimozemskou rasou a pomocí symbolů zjistit o co mimozemšťanům jde. Bude válka? Přišli v míru? Při navazování komunikace s mimozemskou rasou Luise vstupuje do mimozemské lodi a riskuje nejen svůj život, ale i celého lidstva. Celý film je natočen v pomalém tempu, ponuré atmosféře a komorním prostředí. Při komunikaci s mimozemšťany hlavní hrdinka má také různé vize o dceři. Je to minulost, budoucnost? Více ve filmu.

Vyměřený čas

Vyměřený čas je nejlepším akčním sci-fi filmem o budoucnosti z roku 2011. Vyměřený čas vyobrazuje temnou budoucnost, kdy se čas stal tou nejcennější komoditou. Neexistují peníze a za vše se platí časem, který má každý člověk uvedený na zápěstí. Někteří živoří a jiní můžou žít i několik tisíciletí. Hlavní role ztvárnili Justin Timberlake a Amanda Seyfried. Roger Deakins pomocí kamery oddělil jednotlivé sociální vrstvy různou kompozicí barev a světla.  Vyměřený čas je sci-fi filmem bez mimozemšťanů, robotů a vesmírných výprav, ale není o nic míň strhující. Každý člověk na začátku svého života získává 25 let života. Během této doby budete muset vymyslet svoji obživu nebo pokud patříte k těm šťastnějším nějaký ten životní čas zdědíte.

Hlavní hrdina Will Salas je z chudých poměrů. Pracuje v továrně a zřídkakdy má na svém zápěstí více než 24 hodin. Žije svůj život tak, jako by byl každý den jeho posledním. A tak tomu skutečně může být. Za těžkou práci v továrně získá pouze další den života. Všichni si také musí dát pozor na místní gangy, které kradou bez smilování životní čas lidem. Ti následně umírají. Will se zaplete do potyčky a pomůže bohatému Henrymu utéct před gangem. Ten mu za odměnu za pomoc poskytne všechen svůj čas, ale pod podmínkou, že tento čas nepromrhá. Henry umírá a Will má nyní na svém zápěstí celé století času. Will je obviněn z vraždy Henryho a je stíhán strážci času. A proto utíká do nejbohatší oblasti New Greenwich. V tomto akčním sci-fi filmu se můžete těšit i na romantický námět, kdy se Will zamilovává do Sylvie dcery vlivného a bohatého Phillipa Weisse. Po odhalení pozice Willa si pro něj přichází v Novém Greenwich Strážci času, a tak Will zajímá Sylvii jako svého rukojmího. Boj o záchranu zvráceného světa, kde lidé bojují o holý život začíná. Více ve filmu.

 K zemi hleď!

K zemi hleď je černou sci-fi komedií a sci-fi filmem roku 2021 z dílny Netflix. Hlavní role ztvárnili Leonardo DiCaprio a Jennifer Lawrence.

Kate Diblansky, studentka doktorátu na Michiganské univerzitě během svého výzkumu náhodou objeví nebezpečnou kometu, která míří k Zemi. Kate předloží svůj objev svému profesorovi, který její propočty a předpovědi prověří a potvrdí. Kometa je tak velká, že při dopadu na povrch Země by zničila veškerý život na planetě Zemi. Kometa má na povrch planety Země dopadnout přibližně za půl roku. Kate s profesorem musí zasáhnout hrozící katastrofě, a tak se oba vydávají do Bílého domu. Bohužel se zde nesetkají s úspěchem, nikdo jim totiž nevěří. Vydávají se tedy přesvědčit veřejnost, aby si lidé uvědomili závažnost situace a zabránilo se blížící katastrofě. Více ve filmu.

A.I. Umělá inteligence

A.I. Umělá inteligence je pozoruhodným extravagantním sci-fi filmem o budoucnosti z roku 2001. Film vychází z krátké povídky britského autora Briana Aldisse s názvem „Supertoys Last All Summer Long“ z roku 1969. Film natočil Steven Spielberg jako poctu svému zesnulému příteli Stanleymu Kubrickovi. Kubrick byl velmi zaujatý povídkou Briana Aldisse. Již na začátku 70. let si zajistil práva na zfilmování, poté pracoval společně s autorem na scénáři, ale nakonec projekt odložil. Vrátil se k němu až v 90. letech Nikdy projekt nedokončil. Nakonec předal podklady Spielbergovi, a ten film natočil. Hudbu ztvárnil John Williams, o kameru se postaral Janusz Kamiński. Herecký výkon Haleye Joela Osmenta je dechberoucí. Postava hlavního hrdiny malého robota Davida prochází během filmu ohromným vnitřním vývojem. Také získal Joel Osment v roce 2001 cenu za nejlepší výkon mladého herce. Hned za ním ve filmu perfektní herecký výkon předvedl Jude Law, který ztvárnil robotického mužského prostituta a přítele malého Davida.

Ve filmu je poukázáno na lidskou nezodpovědnost za stvořenou umělou inteligenci. Děj filmu se odehrává v budoucnosti. Úroveň technologie je vysoká. Roboti již mají své sny a touhy. V budoucnosti roboti uspokojují všechny potřeby svých majitelů. Jediné, co ještě roboti neumí je milovat. Vědci z firmy Cybertronics Manufacturing jako první sestavili robota, který by měl být naprogramován k lásce. Je jím David. Ten je adoptován manželi, kteří již jedno dítě mají, ale to je v umělém spánku se smrtelnou nemocí a čeká na vyvinutí léku. David by měl být vychováván stejně jako kterékoli jiné lidské dítě na světe s láskou a něhou. S tím rozdílem, že David nepotřebuje jíst, ani pít. Rodina žije spokojeně s Davidem do chvíle, než se jejich syn Martin zázračně uzdraví. Ze začátku rodiče doufají, že oba chlapce budou moct vychovávat společně. Bohužel dochází k nešťastným událostem a David končí sám v temném lese jako ostatní nechtění roboti. David se vydává hledat modrou vílu. Ta by z něj, stejně jako z Pinoccia, mohla udělat skutečného chlapce. Více ve filmu.

Potomci lidí  

Film Potomci lidí je katastrofickým sci-fi filmem o budoucnosti z roku 2006. Film je natočen dle stejnojmenné knižní předlohy královny detektivního žánru P.D. James. Autorka knihy si ve filmu také zahrála. Objevuje se na začátku filmu v kavárně, kde hraje starší ženu. Film režíroval Alfonso Cuarón, který měl na starosti také režii oblíbených filmů jako je Harry Potter a vězeň z Azkabanu nebo Mexická jízda. Režiséra nadchlo, že by prostřednictvím filmu mohl poukázat na dva globální problémy současné vyspělé civilizace. Na stoupající neplodnost a rostoucí xenofobii spojenou s imigranty. Hlavní role ztvárnili Clive Owen a Julianne Moore. Film Potomci lidí perfektně vyobrazuje ponurou atmosféru budoucnosti, kdy pro lidstvo neexistuje žádné východisko. Zajímavostí je, že v knize oproti filmu jsou neplodní muži.

Děj filmu se odehrává v blízké budoucnosti v roce 2027. Svět upadl do krize, všechny ženy na planetě jsou neplodné. Jíž 19 let se nenarodilo na celém světě žádné dítě. Lidé zpočátku bojují a snaží se věřit, že se najde příčina a krize bude zažehnána, ale postupně lidstvo ztrácí naději. Města jsou poničená, ve městech je smog a lidé se bouří. Na planetě vládne chaos. Jen Velká Británie odolává jako suverénní stát. Bohužel za vysokou cenu, lidská práva jsou velmi okleštěna a vzpoury jsou brutálně potlačovány.

Hlavním hrdinou je Theo, londýnský úředník. Dříve měl naději na záchranu, ale dnes je již pasivní a je mu už všechno úplně jedno. Najednou se ale ocitá s pytlem na hlavě uvnitř dodávky. Po sundání pytle z hlavy se ocitá tváří v tvář své bývalé lásce Julian. Ta stojí v čele odbojové skupiny a má pro Thea úkol. Má zajistit transportní víza pro jednu z jejích spolubojovnic a dostat jí bezpečně ze země. Chráněnka Kee, ale není obyčejnou uprchlicí. Je těhotná a představuje zázrak, na který lidstvo už skoro 20 let čeká. Kee utíká před anarchsty, kteří by rádi Kee zabili kvůli zachování bezvýchodného stavu. Také jsou pro ni hrozbou reprezentanti režimu, kteří by jí zneužili kvůli svým politickým cílům. Nebezpečí číhá za každým rohem, zvládne jí Theo ochránit? Více ve filmu.

Zrození planety opic

Zrození planety opic je akčním sci-fi filmem z roku 2011. Ve filmu nehrají herci v maskách. Většina z vyobrazených opic existovala pouze v trikové společnosti Welta Digital. Ta je tvůrcem filmu Avatar. Vyobrazení reálných opic do zasazeného San Francisca bylo dle autorů náročnějším úkolem než zpracování filmu Avatar. Hlavní roli chytré opice ztvárnil Andi Serkis, který již po King Kongovi z roku 2005 již podruhé ztvárnil roli opice.

Mladý vědec Will Rodman vyvíjí v laboratoři lék proti Alzheimerově chorobě, kterou trpí i jeho otec. Výzkum se bohužel nedaří kvůli vedlejším účinkům léku, které vykazují pokusná zvířata – šimpanzi. Will chce lék testovat na lidech, s tím ale razantně nesouhlasí jeho nadřízený. Jedna šimpanzí samice v ústavu se začne chovat agresivně. Následkem toho byli všichni testovaní šimpanzi utraceni. Později vědec nachází osiřelé mládě agresivní samice. To byl důvod její agresivity. Vědec opouští výzkum a bere mládě s sebou. Stará se svého nemocného otce, kterému podává lék, po kterém se jeho zdravotní stav zlepšuje. Malá opička dostává jméno Caesar a stává se členem rodiny. Caesar vykazuje mimořádné intelektuální schopnosti. V 18 měsících umí 24 slov znakové řeči, ve dvou letech skládá skládačky od 8 let. Ve svém věku je chytřejší než člověk. To bylo způsobeno lékem, který na něj přešel z matky. Will začne lék podávat Caesarovi tajně.

Jednoho dne Caesar uteče. Najde ho soused, který se ho ale pokusí zabít. Ocitají se na veterině, kde se Will seznámí s veterinářkou Caroline. Začnou spolu chodit, společně vychovávají Caesara jako člověka a on jim to oplácí svou láskou. Caesar má blízko i k otci Willa. Caesar zanedlouho začne chápat, že není člověk a touží po poznání svého původu. Will mu poví pravdu o matce a ostatních opicích. Později se Caesar ocitá v přírodní rezervaci s ostatními šimpanzi. V čele ostatních opic Caesar pomalu připravuje plán vzpoury proti těm, co zabili jeho rodiče a zavřeli ho do kriminálu. Více ve filmu.

Pokud se vám film Zrození planety opic líbil, pak se podívejte na pokračování příběhu Caesara a dalších opic ve filmu  Úsvit planety opic.

Divergence

Divergence je sci-fi filmem o budoucnosti. Děj se odehrává v postapokalyptickém Chicagu. Film Divergence byl natočen dle stejnojmenné knižní předlohy knižní předlohy Veronicy Roth. Té bylo v době, kdy napsala knihu pouze 23 let a stále se ještě vzdělávala na univerzitě. Film režíroval Neil Burger. Ve filmu hrají Shailene Woodley, Theo James, Kate Winslet a další.

Je po válce. Město je uzavřené a všichni zde poklidně pokračují ve svých životech. Lidé žijící ve městě jsou rozděleni dle svých předností do 5 frakcí na Neohrožené, Mírumilovné, Upřímné, Sečtělé a Odevzdané. Toto rozdělení zajišťuje mír a řád ve městě. Po 16. narozeninách dorostenci absolvují test předpokladů a následně si vybírají frakci ve které budou žít. Taková volba se naskytne jen jednou za život a nelze jí vzít zpátky. Pokud si dospívající vyberou frakci, ve které nevyrostli už bohužel neuvidí svou rodinu. Hlavní hrdince Beatrice Prior je 16 a chystá se podstoupit test. Její rodiče jsou členové frakce Odevzdaných. Test odhalí, že Beatrice má předpoklady pro více frakcí, je tzv. divergentní a tím je pro systém nebezpečná. Volba je pro Beatrice těžká, ale nakonec si vybere frakci Neohrožených a musí se rozloučit s rodinou. Stejně tak její bratr dvojče si vybere jinou než rodnou frakci.

Beatrice vstupem k Neohroženým začíná dobrodružství. Naučí se skákat a vyskakovat z rozjetého vlaku, překonává strach a podléhá velmi náročnému výcviku jako ostatní nováčci. Beatrice si vstupem do frakce volí nové jméno Tris. Seznamuje se svou novou rodinou a vedoucím frakce Čtyřkou. Při výcviku jsou opět testovány její schopnosti pomocí testu. V testech dopadá nadprůměrně dobře, a i vedoucímu Čtyřka začíná mít podezření, že je Tris divergentní. Tris a Čtyřka se začínají mít rádi a navzájem se chrání. Nikdo nesmí odhalit, že je Tris divergentní. Ihned by jí zabili. Ve městě probíhá vzpoura proti vládnoucí frakci. Na nevinné lidi jsou namířeny zbraně Strážců (členů frakce Neohrožených). Zvládne Tris zabránit neštěstí? Vice ve filmu.

Pokud se vám film Divergence líbil, pak zkoukněte také druhé a třetí pokračování filmu – Rezistence a Aliance.

Zajímavostí je, že hlavní hrdinka Beatrice (Tris) byla jedinou volbou pro obsazení hlavní hrdinky. Další zajímavostí je, že Kate Winslet byla během natáčení již v pátém měsíci těhotenství. I přes to, že byla těhotná odmítala při náročných scénách využít kaskadérského dvojníka. Režisér, ale nenechal dále herečku riskovat, a i přes její protesty přizval kaskadéra. Všichni herci před natáčením pobývali po dobu dvou měsíců ve výcvikovém táboře.

Ready player one

Ready player one je akčním sci-fi filmem z roku 2018. Film získal Oscara v roce 2019 za nejlepší vizuální efekty. Ready player one je tak propracovaným filmem, že z hlediska vizuální a technické stránky se člověku tají dech. Film je natočen dle stejnojmenné knižní předlohy románu Ernesta Clinea. Film režiroval slavný Steven Spielberg dle scénáře Zaka Penna. K filmu byl přizván i hudební skladatel Alan Silvestri. Ve filmu se můžete těšit na střídání dvou linií filmu, reálně fikčního světa a virtuálně fikčního světa. Virtuální svět diváky v průběhu filmu čím dál více vtrhává do virtuálního světa OASIS. Film je bravurně vyprávěn a příběh je smysluplně vysvětlen.

Děj sci-fi filmu o budoucnosti se odehrává v roce 2045. Svět je v krizi, Většina lidí žije ve slamech. Lidé přestali problémy řešit a začali před ním zavírat oči. Velká část populace utíká před realitou drsného světa do virtuální simulace OASIS. V OASIS můžou lidé naplňovat své pracovní, studijní zájmy a hrát zábavnou hru. Ve hře se každý může stát kým chce. V OASIS totiž existuje tisíce planet, na kterých se dá žít, hrát nebo i zamilovat. Tvůrce hry umírá bez dědice. Rozhodne se, že své bohatství, vlastnická práva OASIS předá tomu, kdo vyhraje hru, najde velikonoční vajíčko ukryté někde ve hře. Autor hru koncipoval tak, že vítěz si musí uvědomit, že za virtuálním světem stojí reální lidé v reálném světě. Zvítězit může pouze ten, kdo zná podrobnosti z autorova života. Po vítězství touží mnoho hráčů. Hlavní hrdina Wade Watts společně se svými přáteli usiluje o vítězství. Wade je dospívajícím sirotkem, kterému by výhra změnila život. Více ve filmu.

Pacific Rim – Útok na Zemi

Pacific Rim – Útok na Zemi je akčním sci-fi hororem z roku 2013. Režie filmu se ujal Guillermo del Toro. Scénář vytvořil Guillermo del Toro společně s Travisem Beacham. Ve filmu hrají Idris Elba, Ron Perlman a další. Těšit se můžete na perfektní vizuální efekty, skvělé napínavé akční scény a na propracovanou vizuální stránku robotů a mořských příšer.

Děj filmu se odehrává v roce 2013. Z moře vystupují obří ještěří monstra Kaiju. Tyto ještěři přichází trhlinou mezi dvěma tektonickými deskami na dně Pacifického oceánu. Kaiju ničí města a snaží se vyhladit lidstvo. Jediné, co je dokáže zastavit jsou obří roboti Jaegers, kteří jsou řízeni dvoučlennou lidskou posádkou. Hlavním hrdinou a vypravěčem filmu je mladý pilot Raleigh Becket. Společně se svým bratrem Jansem brání lidstvo před pohromou. Zpočátku jsou úspěšní, ale při jedné misi trhá Kaiju ruku robota, proráží pancíř na hlavě, příšera vytahuje Janse a ten mizí. Zpočátku je lidstvo v boji proti příšerám úspěšné, ale příšery jsou vychytralé. Projekt Jaeger byl zastaven. Lidstvo se začalo spoléhat na stavbu obří zdi, která by příšerám měla zabránit v postupu. S lidskou populací to nevypadá dobře. Roboti zbyli poslední čtyři a zeď příšery dokážou překonat. Lidstvo se musí spolehnout na posádku zastaralého robota, kterého ovládá Raleigh společně s nezkušenou pilotkou. Z moře se vynoří dvě monstra. Raleigh společně se svou kopilotkou bojují, a nakonec po dlouhém boji obě dvě obludy zneškodňují. Jaký bude osud lidstva? To se dozvíte ve filmu.

Pokud vás film Pacific Rim – Útok na Zemi nadchnul, pak se podívejte na pokračování filmu Pacific Rim – Povstání z roku 2018.

 Tip na českou sci-fi komedii Probudím se včera

Probudím se včera je nápaditým českým sci-fi filmem a romantickou sci-fi komedií z roku 2012. Film režíroval Miloslav Šmídmajer, který natočil Peklo s princeznou. Scénář vytvořil Lumír Holčák. Hlavní roli ztvárnil Jiří Mádl. Dále ve filmu hrají Filip Cíl, Eva Podzimková, Svatopluk Skopal, Ljuba Krbová, Viktor Preiss, Anna Polívková, David Matásek a další.

Hlavní hrdina, čtyřicetiletý Petr Kovář je učitelem literatury a dějepisu na gymnáziu. Příliš se mu nedaří, opustila ho další jeho přítelkyně a stěhuje se zpátky k rodičům. Ti si z něj dělají šoufky a sázejí se jak dlouho mu další vztah vydrží. Stále ale myslí na svou první lásku z mládí Elišku. Chtěl by svojí propásnutou šanci napravit. Proto se nabídne jako testovací osoba firmě zabývající se cestování po časové ose života a vrací se zpět do roku 1989. V té době Petr chodil na gymnázium. Sám je překvapen, jak vypadal v 18. Má vzhled mladíka, ale má zkušenosti 40letého. Snaží se získat Elišku. Cesta je ale plná překážek. Musí zaujmout Elišku, plete se mu do cesty další spolužačka, musí se zbavit Elišky otravného přítele a musí zvládat středoškolskou látku, kterou si už vůbec nepamatuje. Nakonec Elišku získává a prožívá s ní několik hezkých chvil. Nakonec se Petr s Eliškou rozejde. Netrvá to dlouho a Petr chce vztah zachránit a urovnat. Má čas ale jen do večera, než se vrátí do přítomnosti. Petr se vrací do přítomnosti a vyhledává Elišku. Zjišťuje, že Eliška je bezdětnou a rozvedenou veterinářkou. Nevyšlo to. Petr později dostává po ještě jednu šanci. Může se vrátit na jeden den v čase a věci napravit. Více ve filmu.

Pokud nemáte zrovna chuť na science fiction, pak se můžete podívat na článek o těch nejlepších filmech rozdělených dle žánrů a druhů. Z tohoto hlavního článku si pak pomocí odkazů v článku můžete vybrat kategorii, která vás zaujala. Máme pro vás připravené recenze nejlepších historickýchrodinnýchvánočních nebo erotických filmů. Také jsme pro pány připravili tipy na filmy pro chlapy. A pro děti máme výběr těch nejlepších filmů pro dětinejlepší dětské animáky a ty nejlepší pohádky o čertech. Najdete zde také doporučení na filmy o čarodejnicích, upírech, nejlepší thrillerypsychologické horory a mnoho dalšího.

Podobné články