5 tipů, jak si užít Vietnam

Vietnam se stal jednou z top cestovatelských destinací posledních let. Je exotický, cenově příjemný a o zážitky v něm není nouze. Můžete se zatoulat s místními etniky mezi rýžovými políčky, projet se na kajaku mezi impozantními skalami vystupujícími z moře, obdivovat prastaré chrámy nebo prostě zapomenout na okolní svět ve stínu palmy na některé z nádherných plážích. Jestli máte Vietnam také v hledáčku, bude se vám hodit pár dobře míněných rad.

1. Vyberte si oblast, kterou prozkoumáte detailněji

Pokud máte omezené množství času (třeba dva týdny), nemá cenu hnát se napříč celým Vietnamem. Na cestě strávíte spoustu hodin, a když už budete v nějaké oblasti, je škoda ji neprozkoumat blíže. Většina cestovatelů, kteří mají srovnání, se shodnou, že Vietnam v jeho nejryzejší podobě objevíte na severu. Rýžová políčka, vesnice místních etnik, deštné lesy, spletité uličky Hanoie. Jižní Vietnam láká na nádherné pláže a deltu Mekongu, střed zase skrývá pozůstatky Čamské říše a prolínají se v něm vlivy dávných mořeplaveckých velmocí. Tak to nepřekombinujte a nechte si také něco na příště.

2. Obejděte místní agentury

A není tím myšleno obejít je jednu po druhé a zaplatit hromadu dongů za jejich služby. Prostě je vynechte − zvládnete to po vlastní ose a zážitky budou autentičtější. Občas to dá trošku práce, protože podnikaví Vietnamci se vás budou snažit přesvědčit, že bez jejich pomoci se neobejdete. Nedělá jim problém zatajit vám veřejné autobusy, abyste využili ten jejich, s příslibem, že vám výlet zajistí a vyzvednou vás přímo před hostelem. To sice udělají, ale stejně tak vyzvednou spoustu dalších turistů před spoustou dalších hostelů, a co si budeme povídat, docela to trvá… Pokud už chcete cestovat bez starostí, můžete vyrazit na poznávací zájezd do Vietnamu rovnou z Čech a čas, který byste trávili zdlouhavými přesuny, využít jinak.

3. Nezlobte se na zataženou oblohu

I když se říká, že pro poznávání severního Vietnamu (nebo Vietnamu jako celku) je nejlepším měsícem březen, může se vám i v tomto období stát, že sluníčko uvidíte sporadicky. Berte to sportovně! Je sice mrzuté, když vaše loď zakotví uprostřed úchvatné zátoky Ha Long, abyste se vykoupali, zatímco stěží sundáte bundu… Ale na druhou stranu, zádumčivá atmosféra majestátním skalám vystupujícím z moře opravdu sluší. Nepřestává pršet? Zkuste to jako místní – s pláštěnkou a bambusovým kloboučkem to na kole není vůbec zlé. Můžete za městem objevit zajímavý hřbitov mezi rýžovými políčky, zjistit, co zrovna vaří v malém domácím bistru ve vedlejší vesnici. Zážitky nečekají na modrou oblohu!

4. Nebojte se nových chutí

Vietnamská kuchyně, to není jenom nudlová polévka pho bo a jarní závitky. Ve skutečnosti je neuvěřitelně rozmanitá. Na talíři najdete nevšední ingredience jako třeba zelené mango, tamarind, rybí omáčku, hořkou okurku, jackfruit nebo vodní špenát. Nemusíte si zrovna dávat smažené ptáčky na špízu, ale co třeba rýžové palačinky banh cuon plněné sekaným vepřovým, houbami a mletými krevetkami? A už jste někdy ochutnali fazolovou zmrzlinu? Jestli vás ale neznámá jídla děsí, pořád můžete zůstat v bezpečné zóně hromady rýže, šťavnatého masíčka, čerstvých bylinek a salátů. Pouliční jídlo je každopádně famózní. A budete se možná divit, jak moc si pochutnáte v ušmudlaném bistru s kouřícími kamínky, kde vás usadí na malou plastovou židličku a přinesou vám jediné jídlo, které ten den mají v nabídce.

5. Poznejte ducha vietnamské kultury

Smlouvejte vždy a všude. Nevzdávejte to s hůlkami. Časem zvládnete dojíst i rýži, opravdu. V ulicích noční Hanoie po vzoru místních inhalujte obsah balonku, který vás rozesměje (říkají tomu funky baloon a ano, je to legální). Ochutnejte čepované pivo bia hoi. Popovídejte si na pláži s jednou z prodejkyň suvenýrů, které si vydělávají na lekce angličtiny. Odhoďte stud a staňte se na moment hvězdou v karaoke baru. Půjčte si motorku. Opatrnost a pevné nervy jsou nutností, ale budete se pohybovat svobodněji a levněji (důležité pravidlo: kdo troubí, ten předjíždí). Oblečte si něco hezkého a vyrazte na promenádu kolem jednoho z městských jezer. A nezapomeňte si za každé okolnosti vyfotit selfie!

Autor: Karolína Chmelařová – píše pro CK Mundo, která pořádá poznávací zájezdy do exotických destinací a nejen tam

Podobné články