Co vše zahrnuje cestovní pojištění a na co si dát pozor?

Proč je dobré cestovní pojištění? Co všechno vám ochrání? Podívali jsme se na to.
Cestovní pojištění do zahraničí

V závislosti na tom, jaké pojištění si koupíte a kdy si ho zakoupíte, může pokrývat také poškození auta z pronájmu, již existující zdravotní problémy, zrušení cesty z jakéhokoli důvodu.

Pojďme si to rozebrat a podívejme se, jak může cestovní pojištění pokrýt tři velké věci, které vás na cestách znepokojují: vás, vaše zážitky a vaše věci (včetně toho, kde na cestě pobýváte). 

OCHRANA VÁS

Jak kryje cestovní pojištění zdraví vás a vaší rodiny?

Většina cestovního pojištění uhradí náklady na lékaře a nemocnici až do výše limitu dávek, když na cestách čelíte lékařské pohotovosti. Pokud jste uvízli a máte zdravotní pohotovost, cestovní pojištění vám může pomoci uhradit náklady na vaši evakuaci do nemocnice. Ale co je nejdůležitější, uhradí za vás i nezbytně nutné lékařské zákroky, což se například při návštěvě zubaře nebo chirurgie opravdu hodí. 

Pozor ale na to, abyste uvedli svůj skutečný zdravotní stav a nic nezamlčovali. Pokud vás pojišťovna i přesto pojistí, můžete být v klidu, náklady budou uhrazeny. Pokud ale pojišťovna o riziku nevěděla, mohla by odmítnout plnění a vše by pak šlo z vaší kapsy. 

OCHRANA VAŠICH VĚCÍ

Cestovní pojištění má mnoho způsobů, jak tyto důležité položky na vaší cestě ochránit. Pokud dojde ke ztrátě nebo odcizení zavazadla, nezůstanete ve stejném oblečení a bez toaletních potřeb celé dny, zatímco se snažíte odpočívat na dovolené. Cestovní pojištění vám může pomoci zaplatit náhradní položky v případě ztráty nebo odcizení zavazadel. 

A věděli jste, že většina nároků na cestovní pojištění za zavazadla není vyplacena, dokud nepodáte žádost s podrobným seznamem ztracených cestovních věcí spolu s originálními účtenkami? Některé pojišťovny vám dokonce mohou proplatit ztrátu nebo zpoždění zavazadel, když jste stále na cestách – a nejsou vyžadovány žádné rozepsané seznamy ani účtenky.

Cestovní pojištění může dokonce zaplatit zpáteční let domů, pokud požár nebo katastrofa zničí váš dům nebo byt, když jste na dovolené, a musíte se okamžitě vrátit.

Při sjednávání cestovního pojištění je tedy potřeba opravdu dobře prozkoumat pojistné podmínky, abyste nebyli případně nemile překvapeni. 

OCHRANA VAŠICH ZÁŽITKŮ

Cestovní pojištění může pomoci ochránit vaše zážitky tím, že vám proplatí nevyužité předplacené výdaje, pokud vás kryté okolnosti donutí zrušit nebo přerušit cestu dříve, než bylo plánováno. To znamená, že můžete znovu cestovat dříve, aniž byste museli čekat na doplnění svého bankovního účtu. 

 
Zrušení zájezdu

Pojištění při zrušení cesty vám pomůže vrátit peníze, které jste již utratili na dovolené, pokud musíte cestu zrušit ze závažných důvodů, například kvůli nemoci nebo hospitalizaci člena rodiny.

Přerušení cesty

Přerušení cesty pomůže udělat totéž, pokud již cestujete a musíte si cestu zkrátit. Mnoho výhod spojených s přerušením cesty vám také pomůže doplatit rozdíl za dražší let domů na poslední chvíli. 

Ostatní výhody

Některé plány mají výhody pro případ, že je váš let zrušen a vy musíte strávit noc v hotelu, pokud zpoždění cesty naruší následná spojení a plánované zájezdy nebo pokud vaše cestovní kancelář zkrachuje.

Cestovní asistence

Cestovní asistence není pojištění. Místo toho je to 24/7 horká linka pro případ nouze – pokud uvíznete, ztratíte cestovní doklady, máte lékařskou pohotovost nebo musíte přerušit cestu.

NA CO SE NEVZTAHUJE CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ?

Cestovní pojištění nepokrývá vše co můžete dělat nebo zažít při cestování.

Nekryté věci – nebo vyloučení – mohou zahrnovat: 

  • Extrémní sporty, kde je vysoká pravděpodobnost smrti nebo zranění
  • Věci, které děláte pod vlivem kontrolovaných látek
  • Pojištění vás nemusí krýt při cestách do zemí, kde je válečný konflikt
  • Hraní profesionálních sportů
  • Těhotenství

Nicméně tyto výjimky jsou pojišťovna od pojišťovny jiné, i proto se vyplatí zvažovat, co od pojištění čekáte, a nesáhnout po nejlevnější alternativě. 

Podobné články