Běh svědčí ženám i mužům, začněte už dnes

Jakýkoliv pohyb může ublížit, pokud není prováděn správně. To platí i u běhání.
Dámské běžecké boty

Podle jedné z vědeckých studií pravidelné uběhnutí pouhých deseti kilometrů týdně dokáže prodloužit život o 3 až 6 let. Kromě toho běhání zvyšuje kondici, pomáhá odbourávat stres, spaluje kalorie a stimuluje krevní oběh, čímž zlepšuje zdraví pokožky. Pravidelný jogging navíc bojuje proti vzniku cukrovky i srdečních chorob. Produkce endorfinu, takzvaného hormonu štěstí, zvyšuje duševní pohodu a chrání před vznikem depresí. Potřebujete ještě další důvod, proč začít běhat?

Zvolte správnou výbavu a předejděte zranění

Jakýkoliv pohyb může ublížit, pokud není prováděn správně. To platí i u běhání. Veškeré zdravotní benefity zmizí, pokud si osvojíte špatnou techniku nebo zvolíte nevhodnou obuv. Běžecké boty dámské musí splňovat několik základních pravidel. Zásadní je správně zvolená velikost: boty bez mírného nadměrku mohou v horku při oteklých nohách tlačit, příliš velká nebo široká obuv zase nedovoluje správné fungování chodidla. Důležité je i oblečení: mělo by být pohodlné, z rychleschnoucího materiál, který pomůže zachovat teplený komfort a odvede pot. Majitelky většího poprsí musí věnovat zvýšenou pozornost výběru sportovní podprsenky.

Účinky běhu na zdraví žen

Běh má pozitivní účinky na lidské zdraví bez ohledu na pohlaví, na ženy však působí i v některých specifických ohledech. Je prokázáno, že běžkyně produkují méně estrogenu než ženy, které se běhu nevěnují, což snižuje riziko vzniku rakoviny dělohy, prsu a tlustého střeva přibližně o 50 %. Kladný vliv běhu se prokázal i u osteoporózy, která je považována za převážně ženskou nemoc. Často se vyskytuje po menopauze a je příčinou slabých kostí a s nimi souvisejících zlomenin. Protože však častý běh posiluje kolena i svaly a zvyšuje hustotu kostí, pomáhá osteoporóze předcházet.

Běžecké boty

Jak začít s během

Pro úplné začátečníky je nejlepší začít s takzvaným indiánským během. Jde o metodu, kdy se střídá rychlá chůze s během. Zvolte si poměr, jaký vám nejlépe vyhovuje: můžete například minutu jít a minutu běžet, případně pět minut jít a dvě minuty běžet, pro začátek vydržte třeba jen dvacet minut. Začínat a končit musíte chůzí. Trénujte každý druhý den a pomalu navyšujte běh na úkor chůze. Pokud máte nadváhu, je lepší začít pouhou chůzí, dokud se nedostanete na nižší váhu, aby vaše klouby zbytečně netrpěly.

Podobné články