Bez bankovního účtu ani ránu. Vyberte si ten nejlepší i s výhodami

Jedním z pomyslných klíčů k dospělosti je i zřízení vlastního bankovního účtu.

Jedním z pomyslných klíčů k dospělosti je i zřízení vlastního bankovního účtu. Díky němu získáte mimo jiné přehled o svých penězích a zvýšíte svou finanční gramotnost. Na co si dát při výběru běžného účtu pozor a co je potřeba k jeho úspěšnému založení?

Zatím ještě nevyděláváte balík, své peníze ale i tak chcete mít pod kontrolou. Banky v českém finančním rybníčku na studenty myslí, a tak většina z nich nabízí studentský účet zdarma. Někdy navíc s příjemnými bonusy vyplývajícími z používaní karty a on-line bankovnictví. Ještě, než si s patřičnou dávkou hrdosti účet založíte, odpovězte si na následující otázky:

  • Budu platit více kartou, nebo potřebuji častěji vybírat hotovost?
  • Kolik peněz chci na účtu přibližně měsíčně mít?
  • Přemýšlím o kontokorentu?
  • Jaké částky budou na můj účet přicházet (peníze z brigád, kapesné, stipendium, alimenty…)?

Účet bez poplatků je základ

Vzhledem k velkému konkurenčnímu prostředí bank většina z nich nabízí studentský účet bez poplatků. V mnoha případech tak můžete čerpat výhody až do svých 26 let, do kdy vám podle zákona přísluší status studenta. Banky jsou mnohdy natolik benevolentní, že potvrzení o studiu požadují jen při jeho založení.

Zaměřte se na své potřeby

Výběr účtu přizpůsobte svým potřebám a cílům tak, aby účet naplnil vaše očekávání. Máte u sebe rádi nějakou hotovost? Rádi cestujete? Pak si pohlídejte, aby banka nabízela výběry z bankomatů i v zahraničí za rozumnou cenu. Ověřte si také, zda banka nabízí přehlednou a intuitivní mobilní aplikaci. Díky ní se lehce naučíte používat internetové bankovnictví a budete mít přehled o tom, kam se peníze zakutálely.

Srovnávejte nabídky

Možná je celá vaše rodina už několik let u stejné banky a možná jsou spokojení. To ale neznamená, že musí být instituce jedničkou i pro vás. Nejprve prozkoumejte jednotlivé nabídky a neskákejte hned po první, která se naskytne. Probádejte i nabídky, které se netváří jako studentské. Finanční trh je přeplněný, banky tak nabízejí něco navíc i pro pracující. V běžných a studentských účtech tak v současnosti nemusí být až takový rozdíl.

Stačit bude potvrzení o studiu či ISIC

K úspěšnému založení účtu nepotřebujete nic speciálního. Postačí vám potvrzení o studiu, které vám vydají na studijním oddělení, případně platná ISIC karta. Nezapomeňte si také zjistit podmínky týkající se zakládání i zrušení účtu – u některých bank si můžete založit účet až po dovršení 18 let.

Podobné články