Kia se chce stát jedničkou v oblasti udržitelné mobility

Téma udržitelnosti je v posledních letech časté. Jak je na tom automobilka KIA?

Téma udržitelnosti patří v posledních letech vůbec k nejčastěji skloňovaným. Není se ale vůbec čemu divit, neboť naše planeta prokazatelně trpí lidskými zásahy, a tak je potřeba s tím něco udělat dřív, než bude pozdě. Navíc toto téma se prolíná skrze všechna odvětví, automobilový průmysl pochopitelně nevyjímaje. Výrobci aut, v čele s jihokorejskou automobilkou Kia, se tedy snaží přicházet s efektivními řešeními. Jaké konkrétní kroky ve snaze jít vstříc zelené budoucnosti KIA podniká? 

Hlavním pilířem udržitelné mobility je pochopitelně přechod na elektřinou poháněné vozy. Není přitom elektromobil jako elektromobil – zatímco některé vycházejí z konstrukce sériových vozidel, akorát jsou opatřeny bateriemi, tak jiné zas vznikají čistě na speciálně vyhrazené platformě pro elektromobily. A právě druhou zmiňovanou cestou se Kia začíná postupně ubírat, důkazem budiž vloni uvedený revoluční elektromobil KIA EV6. Avšak pochopitelně v nabídce nechybí ani stálice vycházející z klasických modelů, tedy kupříkladu elektrická Kia Soul či Kia Niro. 

Čeho se od Kii dočkáme v budoucnu? 

V nejbližší době, konkrétně prvního modelu založeného na této platformě bychom se měli dočkat již v příštím roce, se elektrické vozy Kia přesunou na plně elektrickou platformu e-GMP. Oním modelem, který by měl začít brázdit silnice již v roce 2023, je elektrické SUV EV7/EV8. Do roku 2027 by pak nabídka Kii měla čítat téměř patnáctku čistě elektrických vozidel, hovoří se o čtrnácti elektřinou poháněných modelech. 

Ještě smělejší plány pak hovoří o tom, že do roku 2035 by se měla nabídka Kii již plně opírat o čistě elektrické modelové řady. Zkrátka trend směřující k trvale udržitelné mobilitě je více než patrný. Pomyslnou třešničkou na dortu v budoucnosti udržitelné mobility je pak koncept EV9 značky Kia, tedy obří SUV prošpikované moderními technologiemi, jež jsou ale šetrné k přírodě.

Vše začíná už u výroby elektřiny 

Je však potřeba si uvědomit jednu důležitou věc – řešit se musí udržitelná energie a mobilita zároveň, jedno bez druhého by totiž bylo de facto k ničemu. A toho si je moc dobře vědoma i společnost Kia, která dělá vše pro to, aby se udržitelná mobilita mohla opírat o udržitelnou energetiku. Proto veškerá energie využitá v dobíjecích stanicích Kia Charge je v plném rozsahu kompenzována výrobou elektřiny ve větrných elektrárnách. 

Jakmile se stane obnovitelná energie cenově dostupnější, tak plán zní jasně – bude pohánět veškeré dobíjecí stanice. Stejně tak by na ní do roku 2040 měly přejít všechny výrobní závody této jihokorejské automobilky. Vše přitom směřuje k jednomu jedinému cíli, aby bylo do roku 2045 dosaženo uhlíkové neutrality. Taková je budoucnost automobilismu nejbližších dekád. 

Podobné články