O kterých formách spoření by měly současné generace vědět?

Je dobré rozdělit své úspory a přizpůsobit je cílům. Je vhodné vytvořit plán spoření pro krátkodobé, ale i dlouhodobé cíle. Podívejte se na ty nejlepší způsoby, jak ušetřit peníze, díky nimž budete v bezpečí a spokojení.

Představíme vám nejen základní formy spoření, ale také investice do komodit jako jsou například zlaté mince a nemovitosti.

Základní formy šetření peněz

Spořicí účet – toto je první místo, kam by vaše úspory měly jít. Funguje jako účet v pokladně. Každý měsíc vám přibudou procenta navíc, ale nejsou nijak vysoké, zpravidla mezi 1 – 2 %. Spořicí účet je ideální pro krátkodobé spoření. Toto je dobrá alternativa k bezúročnému základnímu účtu. Místo toho, abyste si nechali peníze na běžném účtu, můžete je mít po nějakou dobu na spořícím účtu. Dokonce i po dobu několika desítek dnů máte na konci měsíce připsány úroky.

Termínované vklady – v současné době nemají vysoké úrokové sazby (pouze 2 – 3 %), ale jedná se o bezpečnou formu spoření, která nezmrazuje kapitál. Termínovaný vklad je ideální pro krátkodobé a střednědobé úspory. Úroky se časově rozlišují na konci období, za které se uzavírají. Vložit peníze můžete na několik týdnů až rok, na 2 – 4 roky a na 5 let a více. Můžete si zvolit jednorázové vklady bez obnovy nebo cyklické, které lze pravidelně obnovovat.

Stavební spoření – Máte-li peníze, které delší dobu nepotřebujete, pak je vhodné založit si stavební spoření, které musíte sjednat na minimální dobu 6 let, kdy na tyto uspořené peníze nemůžete jen tak sáhnout. Odměnou vám bude každý rok příspěvek od státu až 2 000 Kč. Úroková sazba u stavebního spoření se pohybuje od 1 % do 3,9 %. V případě, že si budete odkládat 20 000 Kč ročně, dosáhnete na státní podporu ve výši 10 % vašich reálných vkladů.

Penzijní spoření – Dobrovolným způsobem spoření je penzijní spoření, které stát podporuje rovněž příspěvkem a to ve výši až 2760 Kč ročně. Uzavřít penzijní spoření můžete i pro své děti, navíc si můžete snížit daňový základ až o 24 000 Kč ročně, což vám přinese další úsporu peněz.

Další formy spoření

Nemovitosti – Investici do bytu k pronájmu je jedním ze způsobu, jak zhodnotit své finance. Již na začátku zaručuje tento způsob zhruba dvojnásobný roční výnos. Rovněž se časem zvyšuje hodnota nemovitostí. Chcete-li zjistit, kde je nejlepší koupit investiční byt, poraďte se s odborníky. Poptávka je stále větší než nabídka, takže vlastnictví tohoto typu investičního majetku vám dává vynikající pozici.

Zlaté mince – Zlato ve formě prutů a mincí je jednou z nejstarších forem investování do tohoto kovu. A je třeba poznamenat, že je také jedním z nejjednodušších. Chcete-li koupit zlatou cihlu nebo minci, jděte do obchodu, který takový sortiment nabízí, případně si je můžete koupit online.

Akcie – Akcie jsou jednou z nejoblíbenějších investičních kategorií. Vzhledem ke svému rizikovému profilu by měly představovat důležitou součást velké většiny investičních portfolií. Akcie vám na rozdíl od dluhopisů a jiných bezpečných nástrojů umožňují získat teoreticky neomezené zisky. Současně s relativně základními dovednostmi můžete také rozumně řídit riziko. Riziko je samozřejmě neporovnatelně větší než u dluhopisů nebo vkladů, ale o to jde.

 

TIP: Jakmile dojde na řešení vlastního bydlení, je vhodné porovnat cenu elektřiny pro získání nejvhodnějšího tarifu. U různých dodavatelů se ceny mohou lišit a vyskytuje se možnost úspory.

Podobné články