Potrava pro mozek – doplňky stravy

Jaké živiny mozek potřebuje pro své fungování a odkud je brát?
Doplňky stravy

Co se asi děje v hlavě? Napadla vás taky někdy tato otázka? Ať už se vám honí hlavou cokoliv, probíhají při tom v mozku stovky a tisíce reakcí. A aby mohly probíhat, potřebují mozkové buňky neustálý přísun “paliva”. Jaké živiny mozek potřebuje pro své fungování a odkud je brát? Nasyťte hladové neurony (nejen) informacemi z našeho článku.

Výživa pro mozek

Mozek není jednoduchý a ani s jeho výživou to není tak snadné. Tělo si totiž dobře vybírá, jaké látky do mozku pustí. A protože se toho v mozku tolik děje, je i pro jeho výživu důležitá spousta látek od vitamínů a minerálů přes sacharidy až třeba po zdravé tuky. Důležitá je proto zdravá a pestrá strava. Co by v ní nemělo chybět?

Cukry – mozkové palivo

Trochu nadneseně řečeno, mozek by mohl být dáván za příklad toho, že závislost na cukru existuje. Ano, mozek potřebuje neustálý přísun glukózy, aby nestrádal. Tělo si glukózu samo vyrábí, důležitý je ale i přísun komplexních sacharidů, které jsou jejím zdrojem v potravinách. 

Zdravé tuky aneb omega 3

Tuky tvoří velkou část mozkové tkáně. A pro správné fungování mozku by ve vašem jídelníčku neměl chybět dostatek omega 3 nenasycených mastných kyselin. Obzvláště cenné jsou pro mozek nenasycené mastné kyseliny z ryb. Není tedy divu, že výživová doporučení hlásají, že máme konzumovat rybu 2–3x do týdne. Alespoň jedna porce ryb za týden by měla být z tučných mořských ryb třeba lososa nebo makrely. 

Mezi zdravé tuky poskytující výživu pro mozek se dá zařadit také lecitin. Lecitin je látka přirozeně se vyskytující v sóji nebo třeba také ve vaječném žloutku a slunečnicových semínkách. Protože se z lecitinu v mozku vytváří přenašeč nervových signálů acetylcholin, patří lecitin mezi potravu pro mozek podporující správné fungování paměti

Nervy a vitamíny

Aby v těle vše fungovalo a všechny pochody běžely jako po drátkách, jsou pro nás zcela nezbytné. Ano, řeč je o vitamínech. Vitamíny se v těle účastní spousty reakcí a uvnitř nervových buněk to není jiné. Jaké vitamíny tedy potřebují? Tak třeba vitamíny ze skupiny B. Vitamíny B najdete v kvasnicích, luštěninách nebo listové zelenině. Potraviny živočišného původu jako vejce, sýry nebo maso a vnitřnosti jsou pak například zdrojem vitamínu B12.

Věděli jste, že kromě imunity, zdravé pokožky a hojení ran je také pro mozek velmi důležitý vitamín C. Tento antioxidant pomáhá chránit mozkové buňky před oxidačním stresem. Jeho zdroje určitě dobře znáte. Jsou to ovoce a zelenina. Velmi bohaté na vitamín C jsou třeba šípky, černý rybíz, kiwi nebo jahody a pomeranče. Ze zeleniny pak obsahuje hodně vitamínu C třeba brokolice nebo růžičková kapusta a květák. Důležité ale je i to, jak jsou ovoce a zelenina čerstvé. O část vitamínu C také přicházíme při tepelném zpracování jídla.

Nemůžou chybět ani minerály

Hořčík dokáže přispět ke snížení únavy a vyčerpání a podporuje normální psychickou činnost. Pro nervovou soustavu je hořčík velmi důležitý. Není ale sám. Také další stopové prvky mozek potřebuje pro svou správnou funkci. Mezi ty nejdůležitější patří draslík, jód nebo měď. 

Hořčík

Proč je hořčík pro nervové buňky tak důležitý? Hořčík pomáhá přenášet nervové vzruchy. Má pro nervové buňky také důležitou ochrannou funkci. Přirozenými zdroji hořčíku jsou celozrnné potraviny, tmavá listová zelenina, ořechy, různá semínka nebo luštěniny a také ryby. 

Draslík

Také draslík je minerál, který se podílí na přenosu nervových signálů. Jeho nedostatek není obvyklý, protože se vyskytuje v běžných potravinách hlavně ovoci a zelenině. Vysoký obsah draslíku mají například meruňky, banány, avokádo, brambory, luštěniny, brokolice, špenát ale také třeba maso z lososa. 

Jód 

Jód je velice důležitým minerálem pro vývoj mozku. Mozek však ovlivňuje hlavně nepřímo. Je totiž nezbytný pro vznik hormonů štítné žlázy, které jsou pro správný vývoj mozku velmi důležité. Jód najdete v potravinách jako jsou ryby a mořské plody, vejce a mořské řasy. Významným zdrojem jódu je také jodizovaná sůl.

Měď

Měď se jako stopový prvek účastní různých mozkových procesů. Například je zapojená do funkce některých receptorů. A v jakých potravinách měď najdete? Jejími hlavními zdroji jsou vnitřnosti, ryby, ale také semínka, celozrnné potraviny nebo kakao.

Tip na závěr

Základem správné výživy mozku je zdravá strava. Jezte proto hodně pestře. Díky tomu můžete pokrýt všechny nároky vašeho mozku na výživu. Tam, kde by se vám to nedařilo, mohou jídelníček obohatit doplňky stravy. Kromě toho dopřejte svému mozku pohyb na čerstvém vzduchu a dostatek spánku. K jeho spokojenosti je totiž důležitá nejen výživa, ale také kvalitní regenerace.     

Podobné články